Vajinadan Yeşil Akıntı Gelmesi Kokusuz Yeşil Akıntı Sebepleri

Yeşil Akıntı Vajinada Yeşil Akıntı Neden Olur Tedavisi İlacı

0 9.355

Kadınlarda Vajinada Yeşil Akıntı Nedenleri Tedavisi

Doğurganlık çağındaki kadınlardan vajinadan az miktarda kokusuz, şeffaf renk akıntı gelmesi normal kabul edilir. Ancak vajinadan yeşil renk akıntı gelmesi bir sağlık sorununa işaret eder. Kadınlarda vajinadan yeşil akıntı gelmesi cinsel yolla bulaşan hastalıklardan, vajinada enfeksiyon bulunmasına kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Yeşil Vajinal Akıntı Neden Olur?

Yeşil vajinal akıntının en yaygın nedeni trikomonaz olarak bilinen cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Bel soğukluğu veya klamidya gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vajinal akıntıya neden olabilir.

Yeşil vajinal akıntının yaygın sebepleri

 • Yeşil vajinal akıntı şu durumlardan kaynaklanabilir:
 • Bakteriyel vajinozis (Vajinadaki bakteri dengesizliği)
 • Klamidya (Klamidya trakomatiz bakterisinden kaynaklanan cinsel yolla bulaşan hastalık)
 • Vajinada yabancı madde
 • Bel soğukluğu (Neisseria bakterisinden kaynaklanan cinsel yolla bulaşan hastalık)
 • Trikomonaz (protozoan parazit Trikomonazdan kaynaklanan cinsel yolla bulaşan hastalık)

Açık Yeşil Akıntının Sebepleri

 • Trikomonaz
 • Pelvik inflamatuar hastalığı
 • Vajinada kalan cisimler
 • Bel soğukluğu veya klamidya
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Sabunlar ve diğer temizlik ürünlerinin kullanımı

Vajinada Yeşil Akıntı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kadın Doğum Uzmanı Doktora gidilir.

Vajinada Yeşil Akıntı Nasıl Geçer?

Vajinada yeşil akıntının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin bu durum enfeksiyondan kaynaklıysa doktor antibiyotik reçete edecektir.

Trikomonaz Tedavisi

Trikomonaz cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Trikomonaz yeşil vajinal akıntınızın en yaygın sebebidir. Eğer trikomonazdan şüpheleniliyorsa doktorunuz vajinanızdan akıntı numunesi alacak ve teşhis için laboratuvara yollayacaktır. Onaylanırsa, antibiyotik bir tedavi seçeneğidir. En yaygın reçete edilenler: metronidazole veya tinidazole isimli ilaçlardır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu (UTI)

İdrar yolu enfeksiyonun bir belirtisi de yeşil akıntıdır. Hamilelikte daha olası olsa da herhangi bir zamanda da idrar yolu enfeksiyonu kapmak mümkündür. Bu durum hamilelikte rahmin genişlemesinden ve idrar yoluna baskı yapmasından kaynaklanır. Kötü kokulu yeşil akıntı veya idrar yaparken yanma hissi idrar yolu enfeksiyonun en yaygın belirtileridir. En yaygın tedavi seçeneği antibiyotiklerdir.

Pelvik İnflamatuar Hastalığı Tedavisi

Yeşil akıntının bir diğer sebebi de pelvik inflamatuar hastalığı olabilir. Bu durum yumurta kanalı veya rahim gibi kadın genital yapılarının enfeksiyonudur. Sıklıkla bel soğukluğu veya trakomatisten kaynaklanır. Pelvik inflamatuar hastalığı için antibiyotik temel tedavidir.

Vajinada Yabancı Madde Kalması Tedavisi

Eğer kazara vajinanızda uzun süre bir şey kaldıysa bunun sonucu olarak beklenmedik yeşil vajinal akıntı yaşayabilirsiniz. Örneğin vajinada, tampon, kondom vb şeylerin kalması vajinada yeşil akıntıya neden olabilir.. Doktorunuz vajinanızda kalan cismi acilen çıkaracaktır. Bunun yanında tedavi için veya herhangi enfeksiyonu önlemek için bazı antibiyotikler verebilir.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Yeşil vajinal akıntı bel soğukluğu isimli cinsel yolla bulaşan hastalığın bir belirtisi olarak da meydana gelebilir. Korunmasız cinsel ilişki ile bel soğukluğu veya klamidya kapabilirsiniz.

Bel soğukluğu, kadınlarda vajinal akıntısı testi ve erkekler için idrar testiyle teşhis edilir. Bu hastalığın tedavisi ise antibiyotik ile gerçekleşir.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Doktorunuz bu enfeksiyonu teşhis etmek için muhtemelen vajinadan bir örnek alacaktır. Erkeklerde idrar yolundan ve kadınlarda rahim boynundan alınır. İdrar örneği kullanan bazı testler de vardır. Antibiyotikler tedavi seçeneğidir ve yeniden enfeksiyon riskini azaltmak için partneriniz de tedavi edilecektir.

Bakteriyal Vajinozis Tedavisi

Yeşil vajinal akıntıya sahip kişilerin %23’üne bakteriyal vajinozis teşhisi konmaktadır. Doktorunuz ağız yoluyla alınan antibiyotik veya vajinanıza yerleştirilen lokal tedavi şekline başvurabilir.

Deskuamatif Inflamatuar Vajinit (DIV)

Bu hastalık kronik vajinal akıntı ve vajinal bölgede ağrıyla sonuçlanan nadir bir durumdur. Vajinal akıntı genellikle yeşil veya yeşilimsi sarıdır. Çok nadir  görülen bir hastalık  olduğundan, insanlar doğru teşhis olmadan yıllarını geçirebilmektedir.

Tedavi hafif kortizon tedavisinin yanında antibiyotik merhemi kapsar. Bunlar bu durumu yaşayan kişilerin büyük çoğunluğunu iyileştirir.

Spreyler, Sabunlar ve Temizlik Ürünleri

Kadınsal temizlik spreyleri veya vajinal sabunlar vajinadaki pH dengesini bozabilir ve mantar enfeksiyonu veya bakteriyal vajinozis gibi bir şeyin sonucu olarak beklenmedik akıntıya yol açabilir.

Tedavi

Vajinal sabunlar veya herhangi tür kadınsal spreylerden uzak durmanız tavsiye edilir. Vajinanızın çevresindeki alanı temizlemek için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey sudur. Düzenli duş alın.

Vajinada Yeşil Akıntı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinadan gelen yeşil akıntı tedavi edilmezse şu sorunlara yol açabilir;

 • Kısırlık
 • Pelvik inflamatuar hastalığı (PID, kadın üreme organı enfeksiyonu)
 • Hastalığın yayılması
 • Zehirli şok sendromu (bakteriyal toksin yayılmasından kaynaklanan hayatı tehdit edici durum)
 • Dış gebelik (rahmin dışında gelişen hayatı tehdit edici hamilelik)
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.