Yeşil Mercimek Bebeğe Gaz Yapar mı Yeşil Mercimeğin Zararları

Yeşil Mercimek Gaz Yapar mı Gaz Yapmaması İçin Ne Yapmalı?

1 282

Yeşil Mercimek Yetişinkinlere, Bebeklere Ve Çocuklara Gaz Yapar mı?

Mercimeğin, kırmızı, yeşil ve sarı olmak üzere farklı çeşitleri bulunur. Bunlardan en faydalısı şüphesiz yeşil mercimektir. Yeşil mercimek yüksek protein içeriği ile vejateryenler için harika bir protein kaynağıdır. Uzun süre tok tutar, glisemik indeksi düşüktür, çeşitli vitamin ve mineral içeriği ile sağlık için çok faydalıdır. Her ne kadar yeşil mercimek çok faydalı bir besin olsa da maalesef içerisindeki lif ve karbonhidratlar nedeni ile bebek ve yetişkinlerde gaz sancısına yol açabilir.

Yeşil Mercimek Gaz Sancısı Yapar mı?

Yeşil mercimek, kuru fasulye gibi baklagiller fodmap ismindeki karbonhidratlar içerir. Yeşil mercimek gibi fodmap içerikli gıdaları aşırı gaz üretimine ve şişkinliğe neden olduğu bilinmektedir. Yeşil mercimeğin gaz yapmasını önlemek için, yemeğin içine bir tutam yani yarım çay kaşığı kimyon veya muskat atılabilir. Kimyon, yemeğin başında soğan kavrulurken katılabilir. Yeşil mercimek çorbasının şişkinlik ve gaz yapmaması için, olmazsa olmazı kimyonu kullanmalıyız.

Yeşil mercimek gaz yapmaması için suda 15-20 dk haşlanabilir. Haşlama suyunu dökelim. Böylece gaz yapması önlenebilir.

Yeşil mercimek çorbası lif yönünden zengindir ve bu nedenle gaz oluşumuna sebep olmaktadır. Mercimekleri akşamdan soğuk suya koymak gaz yapma riskini azaltır.

Bebeklere Yeşil Mercimek Çorbası Ne Zaman Verilebilir?

Çoğunlukla 6. aydan itibaren bebeklere mercimek çorbası verilmeye başlanmaktadır. Fakat mercimek çorbası bazı bebeklerde gaz yapmaktadır. O nedenle 8 aylık olduktan sonra verilmesi önerilir.

Yeşil Mercimeğin Zararları Nelerdir?

Yeşil mercimeğin faydaları pek çoktur ancak bazen vücuda zarar verebilmektedir. Yeşil mercimeğin posa içeriği son derece yoğundur. Bundan dolayı midemiz onu sindirirken zorluk çekebilir ve gaz oluşabilir. Yeşil mercimek bol miktarda protein de içermektedir. Aşırı tüketimi böbrek hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Nadiren de olsa alerjik reaksiyonlara yol açtığı da bilinmektedir. Onun için yeşil mercimek tüketirken daima ölçülü olmak gerekir.

Fıstık, soya fasulyesi ve mercimek gibi gıdalarda çok fazla oksalat bileşik olduğu tespit edilmiştir. Oksalat bileşiklerinin ise böbrek taşı yaptığı bilinmektedir. Onun için böbrek taşı olanların yeşil mercimek tüketiminde dikkatli olması lazımdır.

Tüm besinlerin de, yeşil mercimeğin de fazlası zarardır.

Gereğinden çok yeşil mercimek tüketilirse bağırsaklar daha hızlı çalışacaktır. Bu da ishal problemini beraberinde getirebilir.

Yeşil mercimek yerken ipin ucunu kaçırırsanız gün içinde kendinizi halsiz ve yorgun hissedebilirsiniz.

1 yorum
  1. Hasan diyor

    Sayfanızda hiç reklam yok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.