Yetişkinlerde Yeşil Kusmanın Nedenleri Yeşil Su Kusmak Evde Tedavisi

Yeşil Kusmak Neyin Belirtisi Neden Olur Nasıl Geçer? Yeşil Kusuyorum

0 36.837

Yeşil Kusuyorum Yeşil Kusma Neden Olur Nasıl Geçer?

Yeşil kusma çok berbat bir durumdur. Kusma eyleminin kendisi çok rahatsızlık verici ve sorunludur. Kusmuğun yeşil renkte olması veya yeşil bir şeyler kusmak, yeşil su kusmak insanı daha da endişelendirir. Birçok insan bunun çok daha ciddi bir problemin belirtisi olabileceğinden endişe duyar. Hamilelikte, bebeklerde ve çocuklarda da yeşil kusma ile karşılaşılabilir.

Aşağıda yeşil renkte kusmanın nedenlerini ve tedavisini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Yeşil Kusma Neden Olur?

Bağırsak Tıkanıklığı

Yemeği yedikten sonra, yemek içinizde sindirim sistemine girerek hareket etmeye başlar ve atılmak üzere bağırsak sistemine doğru ilerler. Bağırsaklarınızda bir tıkanıklık olduğunda, yediğiniz yemek kısmi sindirildikten sonra yukarıya gitmek zorunda kalır ve yeşil renk alarak yeşil kusma şeklinde vücuttan atılabilir.

Gıda Alerjisi

Kötü hazırlanmış veya alerjik olunan bir gıda tüketilmesi sonucu, yeşil kusma gerçekleşebilir. Örneğin, eğer bir restoranda az pişmiş bir tavuk yerseniz, gıda zehirlenmesi yaşayabilir ve safra sıvısı kusabilirsiniz. Aynı şekilde, eğer bilmeden veya bilerek alerjiniz olan bir yiyecek yerseniz yeşil kusma sorununu yaşayabilirsiniz.

Safra Reflüsü

Safra sıvısı karaciğer ve safra kesesinde tutulduğundan dolayı, eğer safra kesesi veya karaciğerdeki bir enfeksiyondan dolayı ameliyatla alınırsa, safra sıvısı mide asidiyle karışarak, yeşil kusma olarak vücuttan atılabilir. Safra kesesi alma ameliyatı sonrasında bu sorun yaygın olarak görülse de, bu ciddi bir enfeksiyonun göstergesi de olabilir.

Alkol Tüketimi

Çok fazla içen inanlar, midelerinin sürekli rahatsız olmasından dolayı bu sorunu yaşayabilirler. Aşırı miktarda alkol tüketimi, mide ve bağırsak sisteminizi tahriş ederek, yeşil kumaya neden olabilir. Aynı şekilde morfin ve kokain kullanan insanlarda da safra kusma görülebilir.

Boş Mide

Safra sıvısı kusmaya başlamanız, vücudunuzun zararlı toksinlerden arınma yöntemidir. Midenizde hiçbir şey kalmasa bile safra kusa bilirsiniz. Bu durumda eğer kusma durmaz ise hemen bir doktora başvurmalı ve bol bol su içmelisiniz.

Yeşil Kusmanın Diğer Nedenleri

  • Mide ve bağırsak enfeksiyonu
  • Soğuk algınlığı
  • Kullanılan ilaçların yan etkisi
  • Safra kesesi iltihabı
  • İnce bağırsak tıkanması
  • Yeşil Kusma İçin Hangi Doktora Gitmelisiniz?
  • Yeşil kusma sorunu yaşarsanız bir Dahiliye doktoruna gitmelisiniz.

Yeşil Kusma İçin Tedavi Yöntemleri

Tıbbi Yardım Alın

Yeşil veya sarı kusmaya başladığınızda ve bu kusmalar özellikle sık sık gerçekleşiyorsa hemen bir doktora danışmalısınız. Doktor sizden kan, idrar ve dışkı tahlili isteyecek, bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin yeşil kusma enfeksiyondan kaynaklanıyorsa size antibiyotik reçete edecektir. Bağırsak tıkanıklığı varsa ameliyat olmanız da gerekebilir.

Bol Bol Su İçmek

Yeşil kusma, aşırı miktarda olduğunda, vücudunuzu susuz bırakabilir. Mide ve bağırsak iltihabı ve gıda zehirlenmesi sorunlarında özellikle ishalde görülebilir ve kusma ile ishal birleştiğinde susuzluk daha fazla görülür. Bu nedenle vücudunuz düzgün işleyemez hale gelebilir.

Bu sebeple bol bol su içmelisiniz. Günde 8-10 su bardağı su içmeye çalışın. Bu durumda eczaneden alacağız ORS (Oral rehidrasyon karışımı) tozunu, talimatlarını izleyerek hazırlayabilir ve bu karışımı içebilirsiniz. Veya bir tatlı kaşığı şeker ve bir tutum tuzu bir bardak suya karıştırıp içebilirsiniz.

Bol Bol Dinlenin

Yeşil kusmanın daha da artmaması ve çabuk geçmesi için bolca dinlenin stresten kaçınmalısınız. Bu nedenle, uyumak, uzanmak sizi rahatlatacaktır bağışıklık sistemini güçlendirip iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Nane Limon Çayı

Nane limon çayı demleyip için. Bunun için 1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı kuru nane atıp 5 dk demleyin, içine biraz limon sıkıp bunu için.Dilerseniz biraz bal katıp tatlandırabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil, mide bulantısı ve kusmaya karşı çok etkili bir bitkidir. Ufak bir parça taze ezilmiş zencefili, bir su bardağu su içerisinde kaynatarak çay hazırlayabilirsiniz. Bu çaya bir miktar bal ekleyerek içmek oldukça faydalı olacaktır. Bir başka yöntem ise ufak bir parça zencefili ağzınıza atarak, sürekli emmektir. Bu da oldukça faydalı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.