Yoğurtlu saç maskesi yapmak için en güzel 3 tarif

Saça yoğurt sürmenin 7 inanılmaz faydası

0 25

Sağlığa birçok faydasıyla bilinen yoğurdun doğal bir saç bakım maddesi olduğunu biliyor muydunuz? Saçlara yoğurt uygulamak saçların daha hızlı uzamasını sağlamasının yanı sıra saçların daha parlak görünmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle de kuruluk, yıpranma veya saç dökülme problemleri olan kişiler yoğurt maskeleri sayesinde saçlarına etkili bakımlar yapabilir. Bu yazımızda yoğurdun saça olan faydalarından ve nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğiz.

Yoğurt Maskesi Saça Nasıl Uygulanır?

Haftada 2 kez 2-3 yemek kaşığı yoğurdu saçlarınıza ve saç diplerinize uygulayabilir. Yahut aşağıda vereceğimiz yoğurt ile yapılan saç maskesi tariflerini deneyebilirsiniz.

Yoğurdun Saça Faydaları

 • Yoğurdun en büyük özelliklerden birisi mantar önleyici olmasıdır ve dolayısıyla saç derisinde fazla yağ ve kir gibi kepeğe yol açan etmenlerin ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır. Yoğurt saça uygulandığında saç derisini temizler ve kepek problemini yok eder.
 • Yoğurdun içeriğindeki önemli bileşenler sağlıklı saçlar için gereklidir. Bu yüzden saçlarınıza düzenli olarak uygulayacağınız yoğurt ile hem daha parlak hem de sağlıklı hem de ipek gibi yumuşak saçlara sahip olursunuz.
 • Yoğurdu doğal bir saç kremi olarak kullanabilirsiniz. Saçları yumuşacık yapan yoğurt saçlardaki pürüzleri giderir.
 • Saçlarınızda koparma ve dolanma gibi problemler yaşıyorsanız yoğurt kullanmanızda fayda vardır. Bu tür problemlerin altında yatan nem eksikliğini gidermede etkili olan yoğurt her bir saç telini derinlemesine nemlendirir ve dolayısıyla saçlarınız karışıp dolanmaz. Ayrıca yoğurt saçlardaki nemin uzun süre korunmasını sağladığı için elektriklenme gibi problemlerin önüne geçer.
 • Yoğurdun içeriğinde bulunan B2, B5 ve B12 gibi vitaminler saç dökülmesini engellemede çok etkilidir. Çünkü yoğurt saç derisinde saç dökülmesine sebep olan saç köklerindeki tıkanıklıkları açar. Dahası açtığı saç köklerini besler ve saçtaki foliküllerin gereksinim duyduğu bileşenleri almasını sağlar. Bu yüzden saç dökülme problemi olan kişiler mutlaka yoğurt kullanmalıdır.
 • Yoğurt saç derisinde sebum üretimini düzenler ve Ph’ı doğal dengesinde tutmaya yardımcı olur. Çünkü pH seviyesinin bir inip çıkması saç derisinde sebum üretimi sekteye uğrar ve bu durumda saçlarda kepeklenme ve cansızlaşma baş gösterir.
 • Saç kir, kimyasal maddeler ve eksik beslenme gibi faktörlerden kötü olarak etkilenir ve hasar görür. Bu hasarları ortadan kaldırmak için yoğurtta bulunan faydalı bileşenler ve proteinler saçları çok iyi şekilde besler ve dökülmeleri engeller.
 • Saçların kırılmasının önlenmesi saçların sağlıklı şekilde uzamasında çok etkilidir. Bunun için içeriğinde yüksek oranda B5 vitamini ve antibakteriyel bileşenle bulunan yoğurdu bakım maddesi olarak kullanmanızda fayda vardır.

Yoğurt ile Saç Maskesi Tarifleri

Yoğurt ve Yumurta İle Saç Maskesi Tarifi

Bu maskeyi hazırlamak için bir kasenin içine 2 yumurta kırın ve ardından içine 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyin. Bunu güzelce karıştırıp pürüzsüz bir karışım elde etmelisiniz. Hazırladığınız bu maskeyi saçlarınıza sürün ve 30 dakika bekletin. Bu süre dolduktan sonra saçlarınız su ile yıkayarak maskeden arındırın.Haftada 1-2 kez buna devam edin.

Zeytinyağı ve Yoğurt İle Saç Maskesi Tarifi

Saç maskesi tarifi için yarım muzu blender ya da robottan geçirin. Ardından içine 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve yoğurdu ekleyip güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu maskeyi saçlarınızda dipten uca olacak şekilde uygulayın. Uygulamayı tamamladıktan sonra saçlarınızı bone ile sarın ve 30 dakika bekletin. son olarak saçlarınızı soğuk su ile durulayın ve şampuanla maskeden arındırın.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Yoğurt İle Saç Maskesi Tarifi

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı sade yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı avokado
 • 1 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 yemek kaşığı muz
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Yapılışı

Uygun bir kapta tüm malzemeleri ezip güzelce karıştırın. Tüm malzemelerin karıştığına emin olduktan sonra hazırladığınız maskeyi saç diplerinize uygulayın ve 1 saat bekletin. Bu süre dolduktan sonra saçlarınızı suyla yıkayın. Bu maskenin ana maddeleri olan olan avokado ve muzun içeriğinde saçları çok iyi besleyen biotin bileşeni bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.