Yutkunurken Boğazda Balgam Hissi Nedenleri Tedavisi

Boğazda Balgam Hissi Neden Olur Nasıl Geçer

0 355

Boğazda Balgam Hissi Neden Olur Nasıl Geçer

Herkes hayatında en az bir kez boğazda balgam hissi yaşamıştır. Bu durum genellikle kısa bir süre sonra geçer. Ancak eğer bu durum sürekli yaşanırsa rahatsız edici olabilir. Bu durum soluk alıp verme ve yutkunma da zorlanmalara neden olduğu için kişilerde uyku bölünmelerine yol açmaktadır. Bu durumun sebebi direkt olarak boğazdaki balgamdır yahut balgam olmasa bile balgam hissidir.

Boğazda Balgam Hissi Nedenleri

Boğazda İltihap

Boğazda balgam hissinin en yaygın sebebi boğazda meydana gelen iltihaptır. İltihap balgam oluşumuna yol açabilir veya balgam yoksa da balgam varmış hissi oluşabilir. Bunu yaşayan insanlar da sık sık yutkunabilir. Bu durumda hastanelerin KBB bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Doktorun uygun göreceği ilaçlar ile boğazdaki iltihabı 2 hafta içinde iyileştirecektir.

Aşırı Sigara İçme

Boğazda balgam hissinin yaşanmasının bir diğer sebebi ise aşırı sigara içmek olabilir. Sigara içen insanlarda sigara dumanı boğazda balgam oluşma ve balgam hissinin oluşumuna yol açabilir. Bu durum sadece sigara içen değil pasif sigara içicilerinde de görülmektedir.

Stres

Stres gibi psikolojik sebepler de boğazda balgam hissi oluşumuna yol açabilir. Sigara içmeyen kişilerde yaşanan boğazda balgam hissinin en büyük nedeni stres olmaktadır. Kişi yoğun stres altında olduğunda geçici olarak boğazda balgam hissedebilir.

Yutak Reflüsü

Tıpta adı laringofarinjiyal reflü olarak bilinen yutak reflüsü; mide reflüsünün boğaza kadar yükselen tipidir.  Bu durumda yutkunurken boğazda balgam hissi veya boğazda balgam takılma hissi yaşanabilir. Yutak reflüsü mide reflüsüne benzer mide yanması gibi belirtilere yol açmadığından sessiz reflü olarak bilinir.

Boğazda balgam hissinin diğer nedenleri şunlardır:

Yemek borusunun uçlarındaki büzücü kasların kontrolsüz çalışması: Yemek borusundaki kasların aşırı kasılması boğazdaki balgamın aşağı inmesini önler ve bu da boğazda balgam birikmesine yol açar.

Boğazda Balgam Hissi Nasıl Geçer?

Boğazdaki balgam hissinin geçmesi bu durumun nedenine bağlı olarak değişir. Bunun için öncesinde balgam birikiminin sebepleri araştırılır ve buna bağlı olarak tedaviye başlanır. Bu durumda yaygın olarak ilaç tedavisi yeterli olmaktadır.

Boğazdaki balgam hissi için doktorlar balgam sökücü ilaçlar vererek problemi ortadan kaldırmayı amaçlar. İlaç tedavisi dışında bazı bitkisel yöntemler kullanarak da boğazdaki balgam hissinden kurtulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.