Yüze Karbonat Sürmek Ne İşe Yarar Karbonatın Cilde Yararları

Karbonatın Yüze 10 Harika Faydası Ve Karbonatın Cilde Zararları

0 12

Karbonatın Yüze 10 Harika Faydası Ve Karbonatın Cilde Zararları

Karbonat cilt bakımında kullanabileceğimiz ucuz, etkili ve doğal bir malzemedir. Karbonat sayesinde ciltteki lekelerden, siyah noktalardan, sivilcelerden ve cildimizdeki ölü hücrelerden kurtulabiliriz.

Karbonatın Cilde Yüze Faydaları Nelerdir?

Karbonat, anti-bakteriyel ve antienflamatuar özellikleri, sivilce  ve sivilce izlerini geçirmeye yardımcı olur.

Karbonatın peeling etkisi vardır. Düzenli bir şekilde karbonat ile cilt maskesi uygulamaya devam ederseniz cildinizi ölü hücrelerden arındıracak, yağlanmayı kontrol altına alacak, sivilce ve siyah noktalara iyi gelecektir. Karbonat antibakteriyel, anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptir. Bundan dolayı siyah noktalar için son derece faydalıdır.

Cilt rengini açmak için karbonat kullanılabilir. Ciltteki renk eşitsizliklerine, güneş ve diğer cilt lekelerine, çillere ve sivilce izlerine karşı oldukça etkilidir.

Karbonat güneş yanıklarının tedavisinde de yararlıdır. Böyle bir sorununuz varsa, suyun altında cildinize karbonat uygulamanız önerilir. Ya da banyo yapacağınız zaman küveti suyla doldurup içerisine bir miktar karbonat atabilirsiniz. Yanık bölgenin hızlıca iyileşmesini sağlayacaktır.

En güçlü doğal peeling çeşitlerinden biri de karbonattır. Bildiğiniz üzere peeling, cildin ölü hücrelerden arındırılmasıdır. İşte antiseptik bir ürün olan karbonat, peeling etkisi göstererek cildi derinlemesine temizler. Bir tatlı kaşığı su ile 2 tatlı kaşığı karbonatı karıştırarak yoğun kıvamlı bir karışım hazırlayın. Elde ettiğiniz karışımı cildinize uygulayın ve kurumasını bekleyin. Kuruyunca suyla yıkayarak temizleyin. Bunu haftada bir defa tekrarlayın. Böylece karbonat, cildinizde biriken zararlı maddeleri yok edecek ve ışıltılı bir görünüm kazandıracaktır.

Karbonat kullanımı güneş yanıklarının tedavisinde de işe yaramaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi banyo suyunuza karbonat eklemeniz ya da duş alırken cildinize karbonat uygulamanız, bölgenin iyileşmesine yardım edecektir.

Karbonat cildi sıkılaştırır ve gözenekleri küçültür. Cildimizin dışarıdan nefes almasını sağlayan hücrelere gözenek denir. Ancak gözenekler tıkandığı zaman bu işlevini yerine getiremez ve cildimiz kirlenir. Bunun sonucunda ise cildimizin görünümü bozulur. Bunu engellemek için gözeneklerimizi sıkılaştırmaya ihtiyacımız vardır. İşte karbonat, gözenekleri sıkılaştırmak amacıyla tercih edebileceğimiz bir maddedir. Bir Yumurta akıyla bir çay kaşığı karbonatı karıştırıp cildimiz temizken uygulayalım. Fakat göz çevremize değdirmeyelim. Bu maskeyi cildimizde 10 dakika bekletip soğuk suyla yıkayalım ve buna düzenli olarak devam edelim.

Karbonatın Cilde Zararları

Tüm bunlardan anlaşıldığı üzere karbonatın cilde faydaları bir hayli fazladır. Ancak birtakım zararlarının da olabileceği unutulmamalıdır.

 • Karbonatı aşırı miktarda kullanmak cildin tahriş olmasına ve kızarıklığa sebep olur. Cilt hassasiyeti olanların bu hususta daha dikkatli olması ve karbonat kullanımından uzak durması önerilir.
 • Sivilce için karbonat kullanıyorsanız miktarını doğru ayarlamalısınız. Fazla sürdüğünüz takdirde cildinizi tahriş eder.

Karbonat Nereden Satın Alınır?

 • Karbonatı marketlerde, eczanelerde, aktarlarda ve bakkallarda bulabilirsiniz.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Karbonat İle Güzellik Maskeleri

En ünlü güzellik uzmanlarından biri olan Suna Dumankaya, bu mesleği anneannesinden almıştır diyebiliriz. Zira Suna Dumankaya’nın belirttiğine göre anneannesi, uzun yıllar boyunca geleneksel yöntemlerle hasta insanlara yardım etmiş, Anadolu’da yetişen çeşit çeşit doğal otları ve özleri kullanarak insanların şifa bulmasına vesile olmuştur. Suna Dumankaya da anneannesinden kalan bu mirası, modern tıbba uyarlayarak devam ettirmektedir. “Anneannem bilge bir kadındı. Ondan yüzlerce şifalı reçete öğrendim. Ne mutlu ki çeşitli ülkelerde eğitim alma imkanına da kavuştum ve her geçen gün bu alanda kendimi geliştirmeye devam ettim.” diyen Suna Dumankaya, birbirinden pratik ve etkili tariflerle her zaman sağlıklı ve güzel görünmek isteyen kadınlara hitap etmektedir. İşte onun paylaştığı tariflerden bazıları:

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Cilde Bakım Yapan Peeling Uygulayan Karbonat Maskesi

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı süzme yoğurt
 • Yarım çay kaşığı karbonat
 • 2-3 damla kadar çok az limon suyu

Malzemelerin hepsini karıştırın. Temiz cildinize uygulayın ve 10-20 dakika bekletin. Ardından ılık suyla durulayın. Hepsi bu kadar!

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sivilceleri Geçiren Karbonat Maskesi

Malzemeler

 • 1 adet portakal
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 tatlı kaşığı portakal suyu

Havanda ezilmiş portakal kabuğu rendesi krem haline getirilir. İçerisine portakal suyu ve eritilmiş bir kaşık karbonat eklenir. Malzemeler karıştırılır ve aknelerin üzerine sürülür. Düzenli olarak yapılmalıdır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Kırışıklıkları Geçiren Karbonat Maskesi

İhtiyacınız olacak malzemeler şunlardır; Bir miktar ılık su, 1 tatlı kaşığı karbonat.

Yapılışı: Karbonat ve su karıştırılır, pamuk yardımıyla cilde uygulanır.

Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Cilt Lekelerini Gideren Karbonat Maskesi

Malzemeler

 • 1 tane yeşil kabak
 • 1 tatlı kaşığı karbonat
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Kabağı rendeleyin. Bir kaba alın ve üzerine bir tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edin. Süzme yoğurdu da ekleyip karıştırın. Hazırladığınız maskeyi cildinizin lekeli bölgesine uygulayıp 15 dk bekletin. Daha sonra yeniden sürün ve tekrar 15 dk bekletin. Sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin. Bu maskeden haftada bir kez yararlanın.

Cilt Lekelerini Yok Etmek İçin Uzmanlardan Karbonat Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.