Zeytinyağı Limon Maskesi Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı Limon Karışımının Cilde Faydaları Nelerdir?

0 40

Zeytinyağı Limon Karışımının Cilde Faydaları Nelerdir Maskesi Nasıl Yapılır?

Zeytinyağının limon ile buluşması, harika bir cilt maskesi ortaya çıkarmaktadır ve bu maske, asırlardır pek çok rahatsızlığa şifâ olmaktadır.

Zeytinyağı ve limonu karıştırıp cilt maskesi yapabilirsiniz. Bu maske cildi ölü hücrelerden arındırır, siyah noktaların çıkmasını önler, sivilceleri kurutur, cilde bakım yapıp pürüzsüz bir cilde kavuşmanızı sağlar.

Limon Zeytinyağı İle Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

Bu maskeyi hazırlamanın farklı yöntemleri olsa da, en uygun ve en kolay tarifi şöyledir;

  • 1 çay kaşığı zeytinyağına, 1 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı limon ilâve edilip karıştırılır.
  • Ardından bu karışım, yüz bölgesine azar azar yedirilir ve 10 dakika bekletilir. Sonrasında bol suyla yıkanıp durulanır.

Zeytinyağının limon suyuyla birleşimi de, cildiniz için iyi bir nemlendirici olacaktır. Bal, zeytinyağı ve limon suyunu karıştırarak kolayca bu maskeyi elde edebilirsiniz.

Zeytinyağı Limon Karışımının Cilde Faydaları Nelerdir?

Vücudu toksinlerden arındıran bu karışım, cildinizin daha sağlıklı ve pürüzsüz olmasını sağlayacaktır.

İçerisinde skualen ve oleik asit başta olmak üzere çok önemli antioksidanlar yer alır. Böylelikle, cilt yaşlanmasına yol açan serbest radikallerle savaşır. Ayrıca E vitamini bakımından zengindir, bu nedenle yaşlanmanın işaretlerinden olan cilt lekelerini ortadan kaldırır.

Pek çok virüs, mantar ve bakteriyi yok eden zeytinyağı-limon ikilisi, cilt sağlığını korumada büyük öneme sahiptir.

Limon ve zeytinyağı karışımıyla düzenli olarak cildinize masaj uygulamak, hücrelerin yenilenmesini destekleyecektir. Bunun sebebi, zeytinyağı-limon karışımının Polifenol yapıya sahip olması ve E vitamini içermesidir. Aynı zamanda bu karışım, yara ve sivilcelerin bıraktığı izleri de hafifletir.

Limon ve zeytinyağı, içerisinde esansiyel yağ asitleri barındırır. Bu sayede cilt esnekliğini muhafaza eder ve bilhassa kış günlerinde daha sık oluşabilecek cilt kuruluğunun önüne geçer.

Limon-zeytinyağının muhteşem uyumu, siyah noktalarınızın da hafiflemesine yardımcı olur, cilt gözeneklerinde biriken yabancı maddeleri ve kirleri temizler.

Limon, bal ve zeytinyağıyla hazırlanan cilt maskesi, cildi besler, arındırır ve yumuşatır. Cildinize ışıltılı bir görünüm kazandırır.

Zeytinyağını limon ve bal ile karıştırmak, antiinflamatuvar (iltihap giderici) yönünü güçlendirecek ve sivilceleri kurutma etkisini artıracaktır. Bunun için; 1 çay kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 1 tatlı kaşığı bbal karıştırılıp temiz cilt üzerine iyice sürülür. Bilhassa sivilceli kısımlara uygulanmalıdır. Yarım saat bekletilip ardından durulanır. Düzenli olarak her hafta 1 defa bu maskeyi uygulamaya devam etmek, sivilce sorununa hızlı bir çözüm olacaktır.

Fakat sık aralıklarla ve çok fazla zeytinyağı kullanmak, sivilcelenme riski oluşturur ve cildi olumsuz etkiler. Bu noktanın göz önünde bulundurulması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.