Zona Hastalığı Tehlikeli midir Şifalı Bitkiler İbrahim Saraçoğlu

Zona Hastalığı Bitkisel Tedavi Zona Kanser midir Kansere Çevirir mi?

2 7.587

Zona Hastalığı Nedir?

Herpes zoster olarak da bilinen zona hastalığı; varisella zoster isimli virüsün sebep olduğu bir tür enfeksiyondur. Zona hastalığının tipik özelliği ciltte acı ve yanma hissine sebep olan kızarıklıklardır. Bu kızarıklıklar vücudun bir tarafında olur ve genellikle gövde, kalça veya yüzde görülür.

Zona hastalığında görülen kızarıklık bazen çok kaşıntı verebilir ve kabarabilir. Zona hastalığının diğer belirtileri arasında; baş ağrısı, ateş, bitkinlik ve ışığa hassasiyet yer almaktadır.

Zona hastalığı 3 ila 4 hafta içinde kendi kendine geçebilir. Zona hastalığı için çok etkili olan virüs karşıtı ilaçlar piyasada mevcuttur. Zona hastalığının verdiği rahatsızlığı geçirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak adına bazı doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.  Zona hastalığı kanser değildir, kansere de neden olmaz.

Zona hastalığı tehlikeli midir ?

Zona hastalığı ortaya çıktığı zaman tedavi edilmemesi durumunda tehlikeli olabilir. Zamanında tedavi edilmezse kişide görme kaybına ya da işitme kaybına yol açabilir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Zona Hastalığı İçin Bitkisel Tedavi Kürleri

1.Kür:

 • Bir kase semiz otu
 • 2 yemek kaşığı yoğurt

Bir kase semiz otuna 2 yemek kaşığı yoğurt katılır.Günde 2-3 defa yenilir.

2.Kür:

Malzemeler:

 • 1 Bardak kaynamış su
 • 5-6 başak karabaş otu
 • Bir tutam limon melisa

Kaynamış olan bir bardak suya karabaş otu ve limon melisayı atın ve kısık ateşte 7 dakika kaynatın.Ilınınca süzün. Her gün akşam yemeklerinden 2 saat sonra içilecek. Her gün taze hazırlanmalıdır. Tadlandırmak için limon ve bal kullanmayınız.:

Bu kürü yaparken her gün aç karnına 1 yemek kaşığı çörek otu yağı tüketiniz.

Eğer çörek otu yağını içemezseniz salatanıza katabilirsiniz. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız karabaş otu kürünü uygulayamazsınız.

Zona Hastalığı İçin Bitkisel, Doğal Tedavi Yolları

Soğuk Su

Soğuk su zona hastalığının geçmesine yardımcı olabilir. Ayrıca kaşıntı ve tahrişi de önler.

 • 1 havluyu soğuk su içine batırın ve ardından fazla suyu sıkıp cildinizde zona olan yerlerin üzerine nazikçe uygulayın. 20 dakika bekletin ve acı azalana kadar bunu tekrarlayın.
 • Bunun yanı sıra; ağrıyı azaltmak adına soğuk duş da alabilirsiniz. Birkaç dakika soğuk duşta bekleyin ve ardından cildinizi tamamen kurulayın.

Sarımsak

Sarımsak; güçlü bir virüs karşıtı besin olması nedeniyle zona hastalığı için en etkili doğal tedavi yöntemlerinden biridir.

 • 5 diş sarımsağı ezip, etkilenen bölgelere uygulayın. Bunu 5 dakika kadar bekletin ve ardından ılık su ile durulayın. Bunu 1-2 hafta kadar günde birkaç kez tekrarlayın.
 • Günlük olarak 3 ila 4 diş sarımsak da tüketebilir veyahut 100 mg sarımsak kapsüllerinden 1 hafta boyunca günde 2 kez alabilirsiniz.

Bal

Bal; zona hastalığı sonucu ciltte meydana gelen kızarıklık ve tahrişin tedavisinde etkili bir diğer doğal yöntemdir. İçinde bulunan rahatlatıcı ve iyileştirici özellikler acı ve tahrişi azaltırken kabarıklıkları gidermeye yardımcı olur.

 • Biraz balı bir bandaj üzerine sürüp, bu bandajı etkilenen bölgeye sarın. Bölgeyi sarmak için gerektiği kadar bandaj kullanın. Her birkaç saatte bir balı tazeleyin.
 • Ayrıca günlük olarak 1 yemek kaşığı bal tüketerek bağışıklığınızı güçlendirebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Zona hastalığı için bir diğer etkili yöntem ise elma sirkesidir. Yaraları kurutur ve kaşıntıyı durdurur. Doğal bir dezenfektan ve virüs karşıtı olmasıyla da iyileşme süresini hızlandıracaktır.

 • Eşit oranda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Bir pamuğu bu karışıma batırın ve etkilenen bölgelere sürün. Kendi kendine kuruyuncaya kadar beletin. Zona yaraları tamamen geçinceye kadar günde birkaç kez bu uygulamayı tekrarlayın.
 • Aynı zamanda; 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ve balı 1 bardak ılık su içine katın. Bu karışımı öğünlerinizle birlikte 1-2 hafta kadar tüketin.

Yulaf Ezmesi

Yulaf ezmesinin tahriş karşıtı ve yatıştırıcı özellikleri, zona ile ilgili tahriş, ağrı ve sürekli kaşıntıdan rahatlama sağlar.

 • 2 bardak yulaf ezmesi tozunu ılık su dolu küvet suyunuza ekleyin. Bu suda yaklaşık olarak 10-15 dakika kadar bekleyin. Zona yaraları geçmeye başlayıncaya dek günde 2-3 kez bu yöntemi uygulayın.
 • Ayrıca dilerseniz 1 yemek kaşığı toz yulaf ezmesi ile suyu karıştırıp macun kıvamına getirin. Bunu zona yaraları olan bölgeye sürün ve kendi kendine kuruduktan sonra ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı da bir hafta boyunca günlük olarak tekrarlayın.

Aloe Vera

Yatıştırıcı ve serinletici özelliklerinden dolayı aloe vera da zona için mükemmel bir doğal yöntem olarak kabul edilir. Etkilenen bölgeyi rahatlatır, ağrı ve kaşıntıyı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Aloe vera yaprağını kesip jelini çıkarın, zona yaraları olan bölgeye dairesel hareketlerle uygulayın. 30 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile durulayın. Soğuk duş da alabilirsiniz.
 • Bu yöntemi bir hafta boyunca günde 2-3 kez tekrarlayın.

Melisaotu

Melisaotu; virüs karşıtı özelliği veren polifenollere sahiptir, zona hastalığında kabarcıklar ve kızarıklıklardan kaynaklanan acı ve rahatsızlıklardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 • 2 ila 4 tatlı kaşığı melisaotunuzu 1 bardak kaynayan suda 10 dakika kadar bekletin.
 • Soğumaya alın.
 • İçine biraz pamuk batırarak zona yaraları olan bölgeye sürün ve kurumaya bırakın.
 • Rahatlayıncaya dek bu işlemi günde en az 4 kez tekrarlayın.

Hindistancevizi Yağı

Hindistancevizi yağı güçlü iltihap sökücü özelliklerinin yanı sıra virüs karşıtı özellikleri sayesinde zona hastalığının tedavisinde yardımcıdır.

 • Biraz hindistancevizi yağını hafifçe ısıtın ve zona yaraları olan bölgeye uygulayıp üzerini gazlı bez ile kapatın. Her 2 saatte bir değiştirin. Yaralarda iyileşme fark edinceye dek bu işlemi tekrarlayın.
 • Ayrıca, 2 veya 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağını günlük olarak tüketebilirsiniz. Günde 1 yemek kaşığı alarak başlayabilir ve miktarı kademeli olarak artırabilirsiniz. Bu, vücudunuzun hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için harika bir yoldur.
2 Yorumlar
 1. Mustafa diyor

  Tesekkurler. Arkadaslar

 2. Apiterapi Merkezi diyor

  Zona hastalığının modern tıpta tedavisi yoktur.Kimyasal bazlı sentetik antiviral ilaçlarla uygulanan tedavi yöntemleri, tedaviden çok,günü kurtarmaya geçici rahatlamaya yöneliktir. Halbuki doğal bir tedavi yöntemi olan Apiterapi ile zonanın kesin, kalıcı, yanetkisiz, güvenilir tedavisi mümkündür.

  Propolis en güçlü sentetik antiviral den 100 misli daha güçlüdür. Propolis,Flavonoller ve luteolin içeriği ile
  Herpes Zoster ve Herpes Simplex Virüslerini engeller ve tedavi eder. Propolisin yüksek antioksidan içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek, kesin,kalıcı tedavi sağladığı akademik,bilimsel araştırmalarla ıspatlanmıştır.

  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapistim. Organik sertifikalı ürün temini ve kullanım yöntemleri için 0532******* ve 0505******* nolu tlf. ve Whatsapp tan ulşblrsnz.Saygılarımla, Kadir Onay Apiterapi Merkezi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.