Adet Olmadım Kahverengi Akıntım Var Kahverengi Leke Hamilelik Belirtisimi

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Gelir Neden Olur?

0 2.683

Adet Öncesi Kahverengi Leke, Akıntı Gelmesi Nedenleri Tedavisi

Normal bir adet döngüsü kadınlar arasında değişiklik gösterir ancak ortalamada adet kanaması 28 günde bir meydana gelir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden MedlinePlus der ki adet döngüsüyle ilişkili olan kanama genellikle 4 -7 gün sürer.

Adet Öncesi Kahverengi Akıntı Neden Gelir, Adet Olmadım Kahverengi Leke, Akıntı Geliyor

Adet döneminizin başlamasında ve bitmesinde kahverengi leke görülebilir. Bu durum normal kabul edilir. Tedavi gerektirmez. Kahverengi lekenin diğer nedenleri

 • Hamilelik
 • Hormon bozukluğu
 • Düşük yapma
 • Doğum kontrol hapı, spiral vb doğum kontrol yöntemlerini kullanma
 • Yumurtalık kisti
 • Çikolata kisti
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Polikistik over sendromu
 • Dış gebelik yaşama
 • Menopoz öncesi dönem
 • Kanser

Menopoz

Adet kanaması yerine kahverengi akıntı gelmesi menopoza yakın kadınlarda çok yaygın görülür. Bu süre boyunca, adet dönemleri çok düzensizdir ve kişi pembe veya kahverengi renkte lekelenme ve vajinal akıntı gözlemleyebilir. Bunun yanında, bu süreçte kadınların yaşadığı diğer bazı problemler ateş basması, depresyon, sinirlilik vb.’dir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Kadınlarda adet dönemi öncesi kahverengi akıntı meydana getiren bir diğer neden ise cinsel yolla bulaşan hastalıklardır. Bu probleme neden olan cinsel yolla bulaşan hastalıkların bazıları bel soğukluğu, genital siğil, klamidya vb.’dir. Ancak, bu durumda vajinal akıntının yanında kişi ağrı, vajinada yanma hissi, kısırlık, iştah kaybı, kusma vb. başka belirtiler de yaşayabilir.

Pelvik İnflamatuvar Hastalık

Adet öncesi kahverengi vajina akıntısına neden olabilen en ciddi problemlerden biri pelvik inflamatuvar hastalıktır. Bu hastalık yumurtalıklarda, rahim kanalında, yumurta kanalında, rahim boynu ve vajinadaki enfeksiyondan meydana gelir. Bu yaygın olarak birden fazla partner ile cinsel temasta bulunan kadınlarda görülür. Vajinal akıntı dışında bu hastalıktan kaynaklanan diğer bazı problemler ağrılı adet, cinsel ilişki sırasında ağrı, kısırlık ve karın ağrısıdır.

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri kahverengi akıntının hem en tehlikeli hem de en ciddi nedenidir. Kanserin bu türü genellikle cinsel yolla bulaşan HPV virüsünden kaynaklanır. Rahim ağzı kanserine neden olabilen bazı risk faktörleri erken yaşta cinsel ilişkili, çoklu cinsel partner, zayıflamış bağışıklık sistemi vb.’dir. Vajinal akıntıdan dışında rahim ağzı kanserinin diğer bazı belirtileri kilo kaybı, pelvik ağrı, iştah kaybı, bacak ağrısı, halsizlik vb.’dir.

Adet Dönemi

Adet dönemi öncesi kahverengi lekelenme sıklıkla yumurtlama veya adet başlangıcının işaretidir. Bu tamamen normadir ve endişelenmeye gerek yoktur.

Kadınlar adetlerinin sonuna doğru da kahverengi akıntı fark edebilir. Bu da normaldir ve endişe sebebi değildir.

Yerleşme kanaması

Yerleşme döllenen yumurta rahim duvarına yerleştiğinde meydana gelir. Bazı insanlarda bu durum meydana geldiğinde açık kahverengi bir akıntı fark edebilir.

Bazı kadınlar yerleşme sırasında hafif bir kramp da hissedebilmektedir. Bu süreç sıklıkla kişi bir sonraki adet dönemini yaşamayı beklerken meydana gelir.

Dış gebelik

Bazen döllenen yumurta genellikle fallop tüplerinden birinde rahim dışına yerleşir. Bunun sonucunda embriyo rahime doğru şekilde gelişemez. Dış gebeliğin ilk belirtilerinden biri pembe veya kahverengi olabilen beklenmedik vajinal kanamadır.

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kistleri yumurtalıklarda gelişen içi su dolu keselerdir.  Adet öncesi kahverengi akıntı yumurtalık kisti belirtilerindendir. Normalde yumurtalık kisti zamanla kendiliğinden yok olur.  Bazen, yumurtalık kisti erimez bunun yerine çoğalarak büyür. Bu meydana gelirse, kahverengi lekelenmeye neden olabilir.

Düşük

Düşük hamileliğin 20 hafta öncesinde meydana gelen hamilelik kaybıdır. Çoğu vakalarda, düşük yaşayan kadınlar kahverengi akıntı fark edecektir.

Kahverengi Leke Nasıl Geçer?

Sık sık kahverengi leke sorunu yaşıyorsanız Kadın Doğum Uzmanı doktora gitmelisiniz. Kahverengi lekenin tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin bu durum hormon bozukluğundan kaynaklanıyorsa doktor size hormon düzenleyici ilaç reçete edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.