Ele Kramp Girmesi, Parmağa Kramp Girmesi Bitkisel Tedavisi

Parmak Kasılması El Kasılması El Parmak Kasılması Neden Olur Nasıl Geçer

0 2.991

Parmak Kasılması Neden Olur Nasıl Geçer?

El kasılması, parmak kasılması, ellere ve parmaklara kramp girmesi sık karşılaşılan sağlık sorunlarındandır. Bu durum karpal tünel sendromundan D vitamini eksikliğine kadar çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Parmak Kasılması Neden Olur?

 • El bileklerinde sinir sıkışması
 • Magnezyum eksikliği
 • Karpal tünel sendromu
 • Kalsiyum eksikliği
 • Potasyum eksikliği
 • Tetik parmak hastalığı
 • Vücutta anormal elektrolit veya mineral seviyesi
 • Parkinson hastalığı, multipl skleroz, distoni ve Huntington hastalığı gibi beyin hastalıkları
 • Kronik böbrek hastalığı ve diyaliz
 • Kaslara bağlı bir sinir veya sinir grubunun(mononöropati) veya birden fazla sinirin (polinöropati) hasarı
 • Dehidrasyon (vücutta yeterli sıvı olmaması)
 • Anksiyete veya panikle meydana gelen hızlı veya derin soluk alma olan hiperventilasyon
 • Kas krampları, genellikle spor veya iş sırasında aşırı kullanımdan kaynaklı
 • Hamilelik (son üç ayda daha sıklıkla)
 • Tiroit bozuklukları
 • D Vitamini eksikliği  
 • İlaçların yan etkileri

Kasların aşırı kullanımı

Aynı kasların aşırı kullanımı, veya uzun süre yanlış pozisyonda elinizi tutmak kaslar üzerine yoğun bir baskı oluşturur ve el kramplarına yol açar. Kramplar yazı yazma, elinizle sıkı tutma veya uzun süre antrenman yapmayla da meydana gelebilir. Tenis sporu, koşu veya bisiklet de kas halsizliği ve elektrolit dengesizliğine neden olup ellerde ve parmaklarda krampa yol açabilir

Beslenme eksikliği

Özellikle D vitamini, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve çinko gibi birçok besin eksikliği ellerde ve parmaklarda krampa, kasılmaya neden olabilir.

Sinir problemleri

Bir sinire, birden fazla sinire veya sinir grubuna herhangi hasar kas krampına yol açabilir. Yaralanmalar ve periferik sinir bozuklukları da ellerde kas krampına neden olabilir.

Zayıf kan dolaşımı

Zayıf kan dolaşımı elde soğukluk veya morumsu parmaklar ve el, ayaklarda krampa yol açabilir.

Dehidrasyon (Vücudun Susuz Kalması)

Dehidrasyon, yeterli miktarda su içmeden sıcakta çalışma veya alkol tüketiminden dolayı krampa yol açabilir.

Sağlıksız yaşam tarzı

Alkol tüketimi, zayıf beslenme, uyku eksikliği ve idrar söktürücü gibi ilaçların kullanımı dahil birçok sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları ellerde, parmaklarda kasılmaya, krampa neden olabilir.

Gebelik

Kas krampları hamilelikte yaygındır, ve kalsiyum eksikliği de hamilelerde spazm oluşmasına neden olabilir.

Ellerde, Parmaklarda Kasılma Kramp Nasıl Geçer?

Ellerde, parmaklarda kasılma için Ortopedi doktoruna gidilir. Doktor sizden vitamin testi isteyecektir. Bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum karpal tünel sendromundan dolayı meydana geldiyse elinize takmak için atel verecektir doktor.

Ellerde, Parmaklarda Kasılma Kramp Bitkisel Doğal Tedavisi

Bitki Çayı

Araştırmalar stres ve anksiyetenin ellerde krampların bir diğer nedeni olabileceğini göstermiştir. Birçok bitki çayı stresi giderir ve vücudu rahatlatır, ve sonuç olarak kas kramplarında rahatlama sağlar.

Papatya çayındaki Valerenik asit kas gevşetici olarak bilinir. Nane çayındaki mentol bir diğer doğal kas gevşeticidir. Diğer rahatlatıcı çaylar nane, oğulotu, çarkıfelek çiçeği, kediotu, zencefil, japon eriği ve kış kirazıdır. Bu bitkilerin çayını düzenli olarak içmek parmaklarda, ellerde kasılmayı krampı geçirir.

Magnezyum İçeren Besinler Tüketin

Magnezyum eksikliği parmak kasılması, el kasılmasının en sık karşılaşılan nedenlerindendir. Magnezyum normal kas ve sinir fonksiyonu için önemlidir. Kalsiyum da kas sağlığı için gereklidir. Bununla birlikte magnezyum, doğru kas işlevi için önemli olan potasyum emilimini arttırır. Magnezyum eksikliğiniz varsa, sağlık bir beslenme ile günlük magnezyum dozunuzu almaya çalışın. En iyi bazı magnezyum kaynakları badem, avokado, fasulye, muz, kabak çekirdeği, soya sütü, soya fasulyesi, kaşu cevizi, fındık, kabuklu patates, ceviz, pekmez, tam tahıl ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Potasyum İçeren Besinler Tüketin

Potasyum kas sağlığınız için çok önemlidir. Hücrelerinizin elektriksel görevlerini sürdürmek için sodyumla birlikte çalışır bu da kas fonksiyonlarını ve kas sıkışmasını kontrol eder. Gerekli potasyum değerini sağlamak için muz, avokado, portakal, mango, çilek, kivi, havuç, tatlı patates, brokoli, kırmızı biber, somon, kayısı ve hurma gibi potasyum içeren besinler tüketin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.