Ağda Kılları Azaltır mı Ağda Nasıl Çekilir?

Ağda Bezi Yerine Ne Kullanılır Ağda Bandı Nasıl Kullanılır

0 63

Ağda Kılları Azaltır mı, Ağda Bezi Yerine Ne Kullanılır?

Ağda, istenmeyen tüylerden kurtulmanın en çok tercih edilen yöntemlerindendir. Ağda sayesinde hem tüyleriniz uzun süre çıkmaz hem de zamanla ağda yapılan yerlerde artık tüy çıkmamaya başlar. Tüm bu nedenler, istenmeyen tüylerden kurtulmakta ağdayı kadınlar arasında popüler bir yöntem haline getirir.

Ağda Bandı Yoksa Ağda Bandı Yerine Ne Kullanılabilir?

Ağda bandınız yoksa, bir pamuklu gömleği ya da eski bir atleti makasla keserek birkaç parçaya ayırıp bunları ağda bandı yerine kullanabilirsiniz.

Evde Ağda Nasıl Yapılır?

Ağdaya başlamadan önce, ağda yapacağınız bölgeye biraz mısır nişastası ya da bir miktar bebek pudrası serpin. Böyle yapmanız, cildinizin fazla nemini ve yağını alacak ve ağdanın cildinize değil, kıllara yapışmasını sağlayacaktır. Bu sayede ağda sırasında hissettiğiniz acı azalacaktır.

Hazırlamış olduğunuz ağdayı, ağda spatulası yardımıyla, tüylerinizin çıkış yönüne doğru uygulayın. Daha önce ayarladığınız pamuklu kumaşları, ağda yapacağınız bölgedeki kılların uzama yönüne doğru iyice yapıştırın. Soğuması için ağdayı beklemeye bırakın, kumaşı yavaşça çok az çekin ve ağdanın uygun kıvama gelip gelmediğine bakın.

Ağda, çekilmeye hazır kıvama ulaştığında, yapıştırdığınız bezi, tüy yönünün tersine doğru hızlıca çekin.

Kalan ağdanızı buzdolabına koyun. Buzdolabındaki ağda yeniden kullanmak istenildiğinde ya da ağda katı bir hâl aldığında, mikrodalga fırında ısıtılarak kullanılabilir.

Ağda Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Ağda yapılacak bölgenin temiz ve kuru olmasına dikkat edin.
 • Ağdaya başlamadan önce, cildinizin kuru ve temiz olmasına özen gösterin.
 • Ağdanın ideal sıcaklıkta olduğundan emin olun. Çünkü soğuk ağda, tüylerinizi tam olarak alamaz; aşırı sıcak ağda ise deri üzerinde yanıklara yol açar.
 • Ağdayı spatula ile uygularken, teninize fazla bastırmamaya dikkat edin.
 • Ağdayı teninize uyguladıktan sonra, vakit kaybetmeksizin hemen temiz bir kumaşla ağdayı çekin. Bu aşamada, ağdaya özgü üretilen ağda bezlerinin kullanılması önerilir.
 • Ağdadan tam verim almak ve tüylerinizi kökünden yok etmek istiyorsanız, ağda bezini çekerken tüy yönünün tersine hızlıca ve tek seferde çekmelisiniz.
 • Tüy alacağınız kısım, yumuşak ve hassas bir yüzeye sahip ise, bir eliniz ile kumaşı çekerken, derinin gevşemesini önlemek için, öteki elinizle de cildinizi germeniz önerilir.
 • Ağda yapılacak bölge, geniş bir alan ise, her daim aşağı kısımdan başlanarak uygulanmalıdır.
 • Mesela, komple bacak ağdası yapacaksanız, ayaktan başlayıp yukarı doğru devam ederek ilerlemeniz önerilir ve bu yöntem daha rahat ağda yapmanızı sağlayacaktır.
 • Ağda yaptığınız yere, üst üste yeniden ağda sürmemeye özen gösterin, çünkü bu işlem, teninizin tahriş olmasına sebep olur.
 • Ağda işlemi, menstrüasyon (âdet) öncesi yapılırsa, vücuttaki hormonal değişimlerin de etkisiyle, sivilcelerin çoğalmasına sebep olabilir; bu yüzden ağdayı, regl bittikten sonra yapmanız önerilir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.