Aloe Veranın Cilde Zararları ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

Aloe Veranın Yüze Zararları ve Cilde 13 Muhteşem Faydası

0 20

Aloe Vera Jelin Yüze Cilde Zararları Faydaları Neler

Aloe vera jel, aloe vera yapraklarının içerisinde yer alan bir jeldir. İnsanlar binlerce yıldır güzelleşmek, pürüzsüz bir cilde sahip olmak için aloe vera jel kullanmışlardır. Aloe vera jelin cilde pek çok faydası vardır. Ancak hassas bir cildiniz varsa aloevera jeli yüzünüze, cildinize sürmek bazı yan etkilere sebep olabilir.

Aloe Vera Jel Yüz İçin Zararlı mıdır?

Aloe vera jel her ne kadar cilt için çok faydalı bir madde olsa da bazı kişilerin ciltleri hassastır ve aloe vera jel bu kişilerin cildinde tahrişe, kızarıklığa, şişmeye neden olabilir.

Aloe vera bazı ciltlerde uygulama sonrası kaşıntı ve hafif yanmaya sebep olabilir. Bu gibi belirtilere ek olarak ciltte kızarıklık ve kurdeşen gibi sorunlar görülmesi kişide aloe vera jele karşı hassasiyet olduğunu gösterir. Bu kişiler aloe vera jeli kullanmamalıdır.

Aloe Vera Jelin Yüze Cilde Faydası Nelerdir?

 • Aloe vera jeli içeriğindeki anti-bakteriyel (bakteri karşıtı), anti-inflamatuar (enfeksiyon karşıtı), büzücü, antiseptik ve yoğun nemlendirici özellikleri sayesinde cilt bakımı için oldukça değerli bir doğal maddedir.
 • Aloe vera jeldeki A vitamini, beta-karoten ve E vitamini çok iyi antioksidan kaynaklarıdır ve bu sayede aloe vera jelinin ciltte kırışıklık gibi yaşlanma belirtilerini azalttığı ispatlanmıştır.
 • İçeriğindeki anti-inflamatuar yani enfeksiyon karşıtı özellikleriyle aloe vera jeli ciltte böcek ısırığı ve kızarıklıklarının geçmesinde çok yardımcıdır.
 • Sivilce problemleriniz için aloe vera jeli kullanabilirsiniz. Çünkü aloe vera jelinin sahip olduğu anti-inflamatuar bileşenler ciltte sivilceleri yatıştırır ve sivilcenin sebep olduğu kızarıklık ve şişlikleri gözle görülür oranda azaltır.
 • Aloe vera jelindeki antimikrobiyal özelliklerin sivilceleri ciltte hasar bırakmadan geçirme etkisi bulunmaktadır. Doğal antiseptik olan aloe vera jel bakterilere karşı çok etkili savaştığı için yeni sivilce oluşumlarının da önüne geçer.
 • Aloe vera jeldeki salisilik asit maddesi peeling etki göstereek ciltte ölü deri hücrelerini ve kötü bakterileri temizler.
 • Aloe vera jeli cilde aydınlık katar ve özellikle göz çevresinde morlukları azaltır.
 • Aloevera jel çatlaklara doğal çözümdür. Özellikle hamilelik, hızlı kilo alıp verme ve yaşlanma gibi durumların sonucunda ciltte çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklara günde iki kez aloe vera jeli sürdüğünüzde ilk ayda etkilerini fark edeceksiniz.
 • Aloe vera jelde yer alan iltihap karşıtı özellikler özelikle yüzdeki şişlik ve göz altlarındaki morlukları gidermeye yardımcıdır.
 • Aloe vera jeli ciltte hücre üretimini arttırır ve dolayısıyla yara izleri ve başka birçok lekenin geçmesini sağlar.
 • Aloe vera jeli çok iyi bir nemlendirici olduğu için kuru ciltlere düzenli uygulandığında kuruluk problemini ortadan kaldırır.
 • Aloe vera jelinin bir diğer yararı ise ciltte kir, bakteri ve makyaj kalıntılarını temizlemesidir. Bunun için aloe vera jelini zeytinyağı ile karıştırıp kendiniz güzel bir makyaj temizleyici yapabilirsiniz. Bu sayede diğer kimyasal içerikli makyaj temizleyicilerini almamış olursunuz. Bu doğal temizleyici sayesinde hem cildinizi derinlemesine temizler hem de bakım yapmış olursunuz.
 • Aloe vera jeli serinletici etkiye sahip olduğu için güneş yanığı tedavisinde de oldukça etkilidir. Yanığın üzerine aloe vera jeli sürerek yanma hissinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca içeriğindeki antioksidanlar sayesinde aloe vera jeli ciltte iyileşmenin de daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Hassas cilde sahip çoğu insan aloe vera jeli güvenle kullanabilir. Aloe vera jeli % 100 doğaldır. Bu yüzden cildi kimyasal ürünlerden uzak tutarak bakım yapmak için çok eşsiz ve değerli bir doğal üründür. Aloe vera jeline herhangi bir alerjiniz olup olmadığını görmek için jeli yüze uygulamadan önce bilek veya kolun iç kısmına bir miktar aloe vera jeli sürün. Eğer şişlik ve kızarıklık yaşıyorsanız aloe vera jeli kullanmamalısınız. Ancak eğer herhangi bir yan etki görmediyseniz, aloe vera jelini cildiniz için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Aloe Vera Jel Nasıl Kullanılır?

Aloe vera bitkisini internetten veya bitki satan yerden satın alın. Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesip yemek kaşığı ile içindeki jeli çıkarın. Haftada 2-3 kez bu jeli yüzünüze sürün. Kozmetikçilerde satılan hazır aloe vera jelleri de kullanabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.