Anti HBs Nedir Değeri Kaç Olmalı Anti HBs Testi Nedir Kaç Günde Çıkar

Anti HBs Nedir Değeri Kaç Olmalı Anti HBs Testi Nedir Kaç Günde Çıkar
0 11

Anti HBs Nedir Değeri Kaç Olmalı Anti HBs Testi Nedir Kaç Günde Çıkar

Anti HBs antikorunun nötralize edici bir antikor olduğu ve (HBV) Hepatit B virüsüne karşı dokunulmazlık sunduğu varsayılır. Anti HBs kan testi, Hepatit B virüsüne karşı direnç gösteren antikorun varlığını araştıran laboratuvar testidir. Anti HBs yüksekliği yani değerlerin 12ml den yüksek olması Anti HBs Pozitif olduğunu ve Hepatit B virüsüne karşı kişinin dirençi olduğunu gösterir.

Anti HBs nedir?

Bağışıklık sistemi Hepatit B virüsü ile savaşırken virüsün yüzeyinde bulunan proteine karşı antikor üretir ve bu antikora Anti HBs denir. Anti HBs, Hepatit B Virüsünü yok etme konusunda bağışıklık sistemine yardımcı olur.

Anti HBs testi neden yapılır?

Hepatit B virüsü olduğundan şüphelenilen kişilerin vücudunda virüse karşı bağışıklık olup olmadığını tespit etmek ve Hepatit B aşısı olan kişilerde aşının tutup tutmadığını kontrol etmek için Anti HBs tespti yapılır. Anti Hbs testi ile kişinin Hepatit B aşısı olup olmadığı veya daha önce Hepatit B hastalığı geçirip geçirmediği saptanır.

Anti HBs kaç olmalı?

Anti HBs (Hepatit B virüsü antikoru) Değerleri;

 • Aşısız kişilerde 5ml den az ve negatiftir.
 • Aşısı olanlarda 12 ml üzeri pozitiftir.
 • 5-12 arasındaki değerler belirsiz kabul edilir. Değerlerin düşük çıkma sebebi aşının tek dozunu yaptırıp kalanını yaptırmamaktır.
 • Aşının tutup tutmadığını kontrol etmek için Anti HBs testi yapılır ve bağışıklık durumu kontrol edilir.
 • HBs değeri 100-1000 gibi yüksek değerler kişinin bağışıklığının olduğuna işaret eder.

Anti HBs genellikle kronik enfeksiyonu olan hastalarda yoktur yani negatiftir. Kronik bulguları olan bir hastada Anti HBs pozitif ise viral klirensi tetiklemede başarısız olan düşük bir antikor seviyesinin varlığını yansıtır.

Anti HBs Pozitif Olması Ne Anlama Gelir?

Hepatit B Virüsüne karşı kişinin dirençi var demektir. Aşı yaptırmış kişilerde Anti HBs pozitif çıkması normal bir durumdur. Aşı yaptırmış kişılerde Anti HBs negatif çıkması aşının tutmadığını gösterir. 12 ml veya üzerindeki değerler pozitif sayılır. 5 ml den daha yüksek ve pozitif olması ve daha önce aşı yaptırmamış olan kişilerin Hepatit B enfeksiyonu geçirmiş ve iyileşmiş olduğu anlaşılır.

Anti HBs Negatif Olması Ne Anlama Gelir?

Anti HBs Negatif çıkması, Hepatit B virüsüne karşı direncin olmadığını gösterir ve genellikle aşı yaptırmamış kişilerde görülüp normal kabul edilir. Bu ölçüm kişinin Hepatit B enfeksiyonu olmadığı anlamına gelmez. Kronik hepatit B geçirenlerde veya Akut durumlarda veyahut taşıyıcılarda da Anti HBs negatif çıkmaktadır.

Anti HBS Reactive testi

Anti HBS Reactive kan testi geçmişte veya mevcut durumda vücuttaki enfeksiyonu gösterir. Anti HBS Reactive testi sonucu >1000.00 high reactive çıkması kişinin geçmişte hepatit geçirdiğini ve bağışıklık kazandığını gösterir.

HBsAg Pozitif Test Sonucu Nedir? 

HBsAg test sonucu pozitif veya reaktif bir kişide hepatit B virüsü olduğu anlamına gelir. Bu durum akut veya kronik bir Hepatit enfeksiyonu olabilir. Hepatit B Virüsü taşıyan kişiler virüsü kan yoluyla başka kişilere bulaştırabilir.

Hepatit B taraması kimler yaptırmalı?

 • Diyalize girenler
 • Sağlık çalışanları
 • Düzenli olarak kan ve kan ürünleri kullananlar
 • Kan ürünleri ile direkt teması olanlar
 • Hepatit B hastası olan anneden doğan bebekler
 • Damardan uyuşturucu madde kullananlar
 • Birden çok cinsel partneri olan kişiler
 • Uzun süre bir bakım evinde kalan kişiler ve ya kalma ihtimali olan kişiler

Hepatit B Çeşitleri, Hepatit B Tedavisi Varmı, Hepatit B ilaçları

Hepatit A Nedir Belirtileri Nelerdir Sarılık ve Hepatit A Aşısı

Karaciğer Yağlanması Nedenleri, Hepatit B Nedir, Karaciğer Kanseri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.