Tahlillerde idrar pH nedir değeri kaç olmalı idrar pH düşüklüğü nedenleri pH yüksekliği zararları nelerdir

Alkali beslenmek C vitamini narenciye meyveleri tüketmek ıspanak, marul, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler idrarda ph seviyesini yükseltir.

Tahlillerde idrar ph nedir | idrar ph düşüklüğü nedenleri | asidik bazik idrar
0 88

Tahlillerde idrar ph nedir, idrarın normal, asidik ve alkali düzeyleri hakkında bilgi veren tam idrar tahlili sonuçlarından biridir. Ph düzeyinin normalden düşük olması beklenen bir durum değildir. Ph düzeyinin normalden yüksek olması nadiren vücutta kötü huylu hastalığa işaret edebilir.

Kandaki pH düzeyi 7.35 – 7.45 gibi dar bir limit aralığında tutulur. Sanıldığının aksine karbonatlı su alkali beslenme gibi diyetler sadece idrarı alkali yapar, kan üzerinde bir etkisi olmaz. Tahlillerde idrar ph nedir, idrarda pH düşüklüğüne asidik idrar, idrarda pH yüksekliğine ise bazik idrar denir.

Tahlillerde idrar pH nedir pH değeri kaç olmalı

Tam idrar tahlillerinde ph normal değeri 4.5 – 8 aralığında değişir, fakat bu referans değeri uç noktalardır. Ph değeri 7 ya da 5 5 ne demektir, genel olarak idrarda ph değeri gün içinde 5.5 – 7 düzeylerinde seyreder. Referans değerinin dışında kalan sonuşlar doktorlar tarafından değerlendirilir hemen endişe etmenize gerek yok.

Kan plazmasında özellikler asit ve protein dar limitlerde tutulurken. İdrardarın asidik veya bazik yani alkali olması böbrekler için çok faydalıdır. Peki idrarda ph değeri düşerse ne olur, idrar ph düşüklüğü nedenleri nelerdir, yazımızda bulacaksınız.

Asidik idrar, idrarda pH düşüklüğü nedir neden olur

Gün içinde idrar ph düzeyinin değişikli böbrek taşı meydana gelmesini engeller. Çünkü idrarın asidik seyretmesi ürik asitin kristalleşmesine ve idrar yolları enfeksiyonlarının kalıcı olmasına neden olabilir. Asidik idrar gut hastalığı ve kronik böbrek nefrit türlerine neden olabilir.

Asidik idrar neden olur

Asidik idrar ph düzeyini düşük seyretmesine neden olan durumlar, vücudun susuz kalması, ishal, açlık şekeri, bazı ilaçlar ve antibiyotikler asidik idrara neden olabilir

Asidik idrarda ph düşüklüğü nedenleri

Asidik idrarda ph değeri nasıl yükseltilir

Altta yatan nedenine göre doktor tarafından tedavi edilir. Şeker, böbrek ve romatizmal hastalıkların tedavileri aksatılmamalıdır. Gut hastası ve protein bakımından zengin beslenenler proteinden kısıtlı diyet yapmalıdır. Epilepsi, şeker, tansiyon ve idrar yolu enfeksiyon ilaçları ph düzeyini düşürebilir, doktorunuz bu ilaçları değiştirebilir.

Bir su bardağına bir çay kaşığı karbonat idrarda ph düzeyinizi yükseltir. Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin ürünler süt ve süt ürünleridir tüketilebilir. C vitaminli narenciye meyveleri tüketmek. Ispanak, marul, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler idrarda ph düzeylerini yukarı çeker.

Bazik neden olur idrarda ph yüksekliği nedenleri

Bazik idrar ph yüksekliği nedenleri arasında, böbrek yetmezliği, idrar yolu enfeksiyonları, kusma ve böbrek yollarına bağlı asidoz olabilir. Ayrıca alkali bakımından zengin beslenme bazik idrara neden olan faktörlerden biridir. Bazik idrar ph düzeyi tahlillerde 7 üzeri çıkmasıdır.

Bazik alkali idrarda ph yüksekliği nedenleri

  • Mide asitleri, bulantı ve kusma
  • Vejeteryan diyet veya proteinden fakir beslenme
  • Akut veya kronik böbrek yetmezliği
  • Böbrek boru asidoz hastalığı
  • İdrar yolu enfeksiyonları ve ilaçları
  • Genetik pilorik tıkanıklık mide çıkıntısı tıkanıklığı (bebeklerde)

Bazik alkali idrarda pH yüksekliği tedavisi

Mide bulantısı ve kusma şikayetlerine bağlı idrarda ph yüksekliği varsa, mide bulantısına neden olan durum ortadan kaldırılır.

Fakat böbrek yetmezliği ve kanda üre yüksekliğine neden oluyorsa doktorunuz uygun ilaç tedavisi ve diyet planı verir.

İdrar yolu enfeksiyon ilaçları zaten kendiliğinden ph düzeyini düşürecektir.

Beslenmenizde alkali bakımından zengin gıdalar azaltılır, et ve süt ürünlerine ağırlık verilir.

Bazik alkali idrarda ph yüksekliği zararları

Bazik yani alkali idrarda kalsiyum, fosfat ve amonyum fosfatın erimesi zorlaşır ve bu maddelerin birikmesine neden olabilir. Fakat herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz, idrarın alkali olması sağlıklı kişilerde beklenen bir durumdur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.