Tuvalet Taşı Siyah Lekeleri Nasıl Çıkar Klozet İçindeki Sarı Lekeler Nasıl Çıkar

Tuvalet Taşı Nasıl Beyazlatılır Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir

modern toilet
0 9

Sararmış Tuvalet Taşı Nasıl Temizlenir?

Tuvalet taşının sararması rahatsızlık vericidir ve tuvalet taşı neden sararır, tuvalet taşındaki siyah lekeler nasıl giderilir gibi hususlar merak edilmektedir. Bu durumun üstesinden gelmenizi sağlayacak doğal ve etkili yöntemler aşağıda yer almaktadır.

Tuvalet Taşı Neden Sararır?

Çeşitli faktörlere bağlı olarak tuvalet taşlarında sararma görülebilmektedir. Bunların en önemlisi; Tuvaleti kullandıktan sonra tam olarak temizlememek, kirli halde bırakmak, kullanılan temizlik maddelerinin ve tuvalet taşının kaliteli olmayışı gibi nedenlerdir.

Tuvalet Taşını Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Tuz Ruhu

Tuz ruhu, sararmış tuvalet taşını temizlemek ve beyazlatmak için kullanılabilecek başarılı bir üründür. Bunun için sararan tuvalet taşına tuz ruhu döküp 5 dakika bekleyin ve fırçayla ovun.

Ardından su döküp temizleyin. Tuz ruhu çok güçlü bir kimyasaldır ve sağlığı olumsuz etkilemektedir. Bundan dolayı tuz ruhu kullanımından evvel koruyucu gözlük, maske ve eldiven takılmalıdır. Tuz ruhu hiçbir zaman çamaşır suyu veya farklı bir kimyasal ile karıştırılmamalı ve bu maddeyi teneffüs etmekten kaçınılmalıdır.

Klozet ya da tuvalet taşına asitli maden suyu, gazoz veya kola dökülerek 5 dakika beklenmeli, ardından fırçayla temizlik yapılmalıdır.

Çamaşır Suyu

Beyazlatıcı etki gösteren maddelerden biri de sodyum hipoklorit, yani diğer bir adıyla çamaşır suyudur. Her ne kadar tuz ruhu gibi kuvvetli değilse de, tuvalet taşlarının beyazlatılmasında çamaşır suyundan da faydalanabilirsiniz. Yüzeyde çok zorlu lekeler yoksa, yoğun kıvamdaki çamaşır suyunu sıkarak fırçayla ovuşturunuz ve 5 dk bekleyiniz. Daha sonra suyla durulama yapınız.

Sararan ve siyahlaşan tuvalet taşlarının ağarması için çamaşır suyu kullandıktan sonra bir gece beklemeye bırakınız. Sabahleyin bol suyla durulayınız. Ancak bu süre zarfında ertesi güne kadar tuvaleti kullanmayınız ve bunu evdekilere de tembihleyiniz.

Sirke

Klozet veya tuvalet taşı sarardıysa ve kimyasal bir madde kullanmadan beyazlatmak istiyorsanız, karbonat ve beyaz sirkeyi deneyebilirsiniz. Bu maddeler ağartıcı özelliğe sahiptirler ve karıştırıldıklarında son derece güçlü bir beyazlatıcı oluşmaktadır. Bununla beraber karbonatın ve sirkenin yalnız olarak kullanılması da mümkündür. Sararan tuvalet taşına veya klozete karbonat dökülüp sprey şişe yardımıyla karbonatın üstüne beyaz sirke fısfıslanır. Bu sırada karbonat ve sirke birbiriyle etkileşime girerek köpürme meydana getirebilir. Bütün gece bu halde beklemeye bırakılır ve sonra sünger ya da fırça ile ovalanarak yıkanır. Ardından bol suyla iyice durulanır.

Klozet kapaklarının hammaddesi çoğunlukla plastik olduğundan, sararınca beyazlatmak amacıyla karbonat, sirke ya da alkol kullanılmaktadır. Fakat yeni bir klozet kapağı almanız tabii ki sağlık ve temizlik bakımından daha iyidir. Üstelik bu kapaklar pahalı değildir ve takılması da kolaydır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.