ASO Testi Neden Yapılır Neden Yükselir ASO Türbidimetrik Nefelometrik Nedir

ASO Nedir Yüksekliği Ne Demek Tedavisi Nasıl Düşürülür ASO Değeri Açılımı

0 27.584

ASO Nedir, ASO Yüksekliği Hangi Hastalıklara Yol Açar Tedavisi Nasıldır?

Antistreptolisin O olarak da bilinen ASO bir antikor türüdür. Antikorlar; vücudumuzda bakteriler, mikroplar gibi zararlı maddeler tespit edildiğinde onlara karşı savaşmak için üretilen proteinlerdir. ASO testi, kandaki ASO miktarını ölçer. Normal ASO değeri 200 U/mL’nin altıdır.ASO antikoru bir kişi A streptococcus bakterisi ile enfeksiyon kaptığında bu bakteriyle savaşmak üzere vücut tarafından üretilir. Grup A streptokok bakterileri, romatizmal ateş, kızıl ateş, bakteriyel endokardit, glomerülonefrit ve strepkokokal boğaz ağrısı gibi hastalıklara neden olur.

ASO  Kan Testi Nedir?

Antistreptolizin O (ASO) kan testi, kanınızda ASO antikoruna sahip olup olmadığınızı görmek için yapılır. Sağlık problemlerine yol açmış olabilecek güncel veya yeni bir strep enfeksiyonunuz olup olmadığını öğrenmek için bir ASO testi yapılır. ASO testi, bakteri grubu A streptococcusa (Streptococcus bakterileri; strep boğaz, pnömoni, bademcik iltihabı ve impetigo) karşı üretilen antistreptolisin-O antikorlarını ölçer.

ASO testi yapılması için kan örneğine ihtiyaç vardır. Normal değerler, yapılan laboratuvara göre farklılık gösterse de genelde yetişkinler için normal seviye 200 ve yukarısıdır. Bu seviye 5-12 yaş arası çocuklar içinse daha yüksektir.

ASO negatif ne demektir? ASO kan testi sonucunda; Negatif test sonuçları strep enfeksiyonu olmadığını gösterir. Doktor bu testi 2 ila 4 hafta içinde tekrar yapabilir.  Zaman zaman, ilk kez negatif çıkan bir test, tekrar yapıldığında pozitif (ASO antikorları bulur) çıkabilir.

ASO pozitif ne demektir? 166 üniteden (veya> 200 IU) daha çok oranlar bir antistreptolizin titre pozitif bir test olarak kabul edilir. Anormal veya pozitif bir test sonucu, hiç belirti olmasa bile yakın zamanda strep enfeksiyonu geçirdiğiniz anlamına gelir.

ASO Testi Neden ve Ne Zaman Yapılır?

Streptococcus enfeksiyonu, bazı organlarda ve dokularda hastalıklara neden olabilir. Örneğin; kalp içzarı iltihabı, böbreklerde glomerülonefrit gibi. Bunlar streptokok bakterilerin neden olduğu hastalıklardır. ASO testi, antikor seviyesini ölçer ve streptococcus enfeksiyonu olup olmadığı konusunda bilgi verir.

Eğer aşağıdaki A streptococcus grubu bakteri enfeksiyonlarında görülen aşağıdaki belirtileri yaşıyorsanız doktorunuz ASO testi yapılmasını isteyecektir:

 • Yüksek ateş
 • Boğaz ağrısı
 • Eklem şişliği; özellikle el ve ayak bilekleri
 • Göğüs ağrısı
 • İdrar miktarında azalma
 • Kanlı idrar
 • Eklem ağrısı
 • Koyu renkli idrar
 • Deri döküntüsü

Bu belirtilere sahip olduğunuzda, doktorunuz A grubu streptokok enfeksiyonu geçirdiğinizi düşünür ve tanı için ASO titre testi yapılmasını ister.

ASO Testi Nasıl Yapılır?

ASO testi genellikle koldan alınan bir kan örneğiyle yapılır. Koldan bir iğne yardımıyla bir tüp kan örneği alınır. Kan alınması işlemi sırasında biraz acı hissedebilirsiniz. Bu işlem zaten en fazla 1-2 dakika sürer.

ASO Testi Normal Değerleri Nedir?

Bu değer; laboratuvar, test tekniği ve kullanılan cihaza göre değişebilir. ASO normal değeri: 20 U / mL’den azdır.

ASO Seviyesi Kanda Yükseldiğinde Ne Olur?

A grubu streptokok enfeksiyonu geçirdikten sonra ASO artmaya başlar. ASO seviyesi, enfeksiyondan 3-5 hafta sonra maksimum seviyesine ulaşır ve sonrasında azalmaya başlar. Enfeksiyondan bir yıl sonra bile, ASO kan dolaşımında uzun süre kalabilir. ASO  testiniz pozitif ise; bu, yakın zamanda bir streptococcus enfeksiyonu geçirdiğiniz anlamına gelir. ASO testiniz enfeksiyon geçirdikten sonra 3-4 ay sonra bile pozitif çıkabilir.

ASO Yüksekliği Neden Olur?

ASO testinde yükselen ASO titresi, özellikle 15 yaşın altındaki çocuklarda bademcik iltihabı göstergesidir. Ancak kandaki ASO seviyesi, aşağıdaki gibi post-streptokok problemler gibi birçok başka hastalık tarafından yükselebilir. ASO yüksekliğine yol açabilen durumlar şunlardır;

 • Kulak enfeksiyonu
 • Glomerülonefrit
 • Guttat sedef hastalığı
 • Tümük iltihabı
 • Farenjit
 • Romatizmal ateş
 • Scarlet ateşi
 • Sinüzit

ASO Düşüklüğü Nedir?

ASO değerleri normalin yani 200 U/ml’nin altına düşmesine ASO düşüklüğü denilmektedir.  ASO kan testi sonucunda; Negatif test sonuçları yani ASO düşüklüğü strep enfeksiyonu olmadığını gösterir. Doktor bu testi 2 ila 4 hafta içinde tekrar yapabilir.  Zaman zaman, ilk kez negatif çıkan bir test, tekrar yapıldığında pozitif (ASO antikorları bulur) çıkabilir.

ASO Yüksekliği Veya Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

ASO yüksekliğinden yahut düşüklüğünden muzdaripseniz bir Dahiliye doktoruna görünmelisiniz. Doktorunuz öncelikle bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır. Örneğin bu durum enfeksiyondan kaynaklıysa size antibiyotik reçete edecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.