At Kestanesi Yenirmi Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır

At kestanesi tohumu, kabuğu, çiçek ve yaprakları ilaç yapmak için kullanılır. At kestanesinde, esculin adı verilen önemli miktarda zehir bulunur ve çiğ yenirse ölüme neden olabilir. Makalemizde at kestanesi faydaları nelerdir nasıl kullanılır nelere iyi gelir, at kestanesinin zararları nelerdir bulabilirsiniz.

At kestanesi faydaları nelerdir nasıl kullanılır

At kestanesi, kanı incelten bir madde içerir. Ayrıca, sıvının damarlardan ve kılcal damarlardan sızmasını zorlaştırır ve vücudun su tutmasını yani ödemi önlemeye yardımcı olur.

 • At kestanesi tohumu ve yaprağı varis, hemoroid ve şişmiş damarların (flebit) tedavisinde kullanılır.
 • At kestanesi tohumu ishal, ateş ve büyümüş prostat için kullanılır.
 • At kestanesi tohumları işlenerek aktif kimyasallardan ayrılır ve konsantre olur. Ortaya çıkan at kestanesi ekstresi kronik venöz yetmezlik adı verilen bir kan dolaşımı probleminin tedavisinde kullanılır.
 • At kestanesi yaprağı egzama, adet ağrısı, kemik kırığı ve burkulma, öksürük, artrit ve eklem ağrısı yumuşak doku şişmesi için kullanılır.
 • At kestanesi kabuğu sıtma ve dizanteri için kullanılır.
 • Ayrıca lupus ve cilt ülserleri için cilde at kestanesi kabuğu kullanılabilir.

At kestanesi faydaları basur varisli damarlar ve diğer dolaşım problemleri (kronik venöz yetmezlik)

At kestanesi tohumu özütü almak, varisli damarlar, ağrı, yorgunluk, bacaklarda şişme, kaşıntı ve su tutma gibi zayıf kan dolaşımının bazı semptomlarını azaltabilir.

At kestanesi sperm kalitesi

At kestanesi sperm kalitesi erkeklerde at kestanesi ekstraktının alınması sperm yoğunluğunu arttırdığını, ancak doğurganlık sorunları olan erkeklerde sperm etkisini iyileştirmediğini göstermektedir.

At kestanesi faydaları ayrıca şu hastalıklara iyi gelir;

 • Hemoroid
 • İshal
 • Ateş
 • Öksürük
 • Büyümüş prostat
 • Egzama
 • Adet ağrısı

Yumuşak doku kemik kırığı ve burkulma, artrit, eklem ağrısı, şişme ve diğer hastalıkların tedavisine iyi gelir.

At Kestanesi Zararları Nelerdir, At Kestanesi Zehirlenmesi

Standart ürün haline getirilmiş at kestanesi ekstresi ağız yoluyla kısa bir süre alındığında çoğu insan için güvenlidir. Toksik madde esculin’den arındırılmış ürünler kullanılmalıdır. At kestanesi ürünleri bazen baş dönmesi, baş ağrısı, mide rahatsızlığı ve kaşıntı gibi yan etkilere neden olabilir.

At kestanesi çiçeğinden gelen polen alerjik reaksiyonlara neden olabilir. At kestanesinin rektal (fitil) kullanımı anal bölgede iltihaplanma ve kaşıntıya neden olabilir.

Çiğ at kestanesi tohumu, kabuk, çiçek ve yaprak kullanımı tehlikelidir, yetişkinler veya çocuklar tarafından az miktarı bile ölüme neden olabilir. Zehirlenme belirtileri mide rahatsızlığı, böbrek problemleri, kas seğirmesi, bilinç kaybı, büyümüş göz bebekleri, kusma, diyare, depresyon, felç ve stupor içerir.

At kestanesinin kazara yenmesi derhal tıbbi yardım gerektirir. Çok defa çocuklar yapraklardan ve dallardan veya tohumlardan yiyerek zehirlenmişlerdir.

At Kestanesi Zararları Kimler Kullanamaz

At kestanesi hamilelikte gebelikte ve emzirme

At kestanesi çiğ tohum, kabuk, çiçek veya yaprak kullanımı tehlikelidir ve ölüme yol açabilir. Hamilelik veya emzirme döneminde, at kestanesi ekstraktı zehirli esculin’den arındırılmış bile olsa kullanılmasının güvenliği olduğu hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu nedenele hamile veya emziren annelerin at kestanesi kullanmaktan kaçınmaları önerilir.

Kanama bozuklukları

At kestanesi kan pıhtılaşmasını azaltabilir.  Kanama bozuklukları olan kişilerde morarma ve kanama riskini artırabilir.

Diyabet

At kestanesi kan şekerini düşürebilir. Şeker hastalığı olanlar, çok düşük kan şekeri (hipoglisemi) belirtilerini takip ederek dikkatlice kullanmalıdır.

Sindirim sorunları

At kestanesi tohumları ve kabuğu gastrointestinal (GI) sistemi tahriş edebilir. Bağırsak veya gastrit ülser gibi mide rahatsızlığınız varsa kullanmayın.

Karaciğer hastalığı

At kestanesi ile ilişkili bir karaciğer hasarı vakaları mevcuttur. Karaciğer rahatsızlığı durumunuz varsa, at kestanesinden kaçınmak en iyisidir.

Lateks alerjisi

Lateks alerjisi olan kişilerin, at kestanesine alerjisi olabilir.

Böbrek hastalığı

At kestanesinin böbrek hastalığını daha da kötüleştirebileceği konusunda belirtiler vardır. Böbrek sorunlarınız varsa kullanmayın.

Ameliyat zamanı

At kestanesi kan pıhtılaşmasını azaltabilir. At kestanesi ameliyattan önce kullanıldığında kanama riskini artırabilir. At kestanesi kullanan insanlar ameliyattan en az 2 hafta önce kullanıma ara vermelidir.

At kestanesi yan etkisi olan etkileşime giren durumlar

Lityum at kestanesi ile etkileşime girer. Lityum kullanıyorsanız, bu ürünü kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Lityum dozunun değiştirilmesi gerekebilir.

Diyabet ilaçları at kestanesi ile etkileşime girer. At kestanesi kan şekerini düşürebilir. Diyabet ilaçları da kan şekerini düşürmek için kullanılır. Diyabet ilaçları ile birlikte at kestanesi alarak kan şekeri çok düşük olmasına neden olabilir.

Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar (antikoagülan / Antiplatelet ilaçları) at kestanesi ile etkileşime girer. At kestanesi tohumu kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Ayrıca yavaş pıhtılaşma ilaçlar ile birlikte at kestanesi tohumu alarak morarma ve kanama şansını artırabilir.

Önceki

Helikobakter pilori tedavisi, nefes testi, kan testi ve beslenme

HGB ölçümü, HGB yüksekliği ne demek, HGB nedir kaç olmalı

Sonraki

Yorum yapın