Bacaktaki Kırmızı Çatlaklar Nasıl Gider Yok Edilir Bitkisel Tedavi

Kırmızı Çatlaklar Nasıl Geçer Ne İyi Gelir Evde Kesin Çözümler

0 26

Kırmızı Çatlaklar Nedenleri Ve Tedavisi

Ciltte kırmızı çatlak oluşmasının ana nedeni hızlı kilo alıp verme, gebelik gibi sebeplerden dolayı cildin gerilmesinden kaynaklanır. Ciltte kırmızı çatlaklar bacaklar, karın, göğüsler, uyluk ve kalça dahil vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilir.

Ciltte ve Bacaklarda Kırmızı Çatlaklar,  Neden Olur?

Kırmızı çatlaklar genellikle kilo alımından kaynaklansa da, bu durumun başka birçok neden vardır. Kırmızı çatlakların en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

Kilo Değişiklikleri

Kısa sürede kilo aldığınızda cildiniz aniden gerilir ve kırmızı çatlaklar oluşur. Aynı şekilde, hızlı kilo vermeye çalıştığınızda ve diyete başladığınızda da olabilir. Bu nedenle cildinizi zorlamaması için yavaş yavaş kilo vermeniz veya kilo almanız tavsiye edilir.

Hamilelik

Hamilelik sırasında, özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde karın, uyluk ve kalça bölgelerinde ani kilo alımına bağlı kırmızı çatlaklar oluşabilir. Artan basınç cildi gerebilir ve böylece kırmızı çatlaklara neden olabilir.

Büyüme Atakları

Ergenlik döneminde ergenlerin vücudunda büyümeye bağlı kırmızı çatlaklar oluşabilir. Çoğu zaman ergenler ergenlik çağına geldiklerinde ani ve hızlı bir büyüme atağı yaşarlar. O sırada vücutları büyür veya kilo verir ya da hızla kilo alır. Bu ani esneme ve büzülme ciltte kırmızı çatlaklara neden olabilir.

Hızlı Kas Büyümesi

Hem ağırlık çalışması hem de vücut geliştirme gibi yoğun egzersizler sonucu kısa sürede ciltte kırmızı çatlaklara neden olabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı

Göğüs büyütme operasyonu, göğüs bölgesinde cildin gerilmesine neden olabilir. Çatlak riski, cildinizin esnekliğine ve aldığınız implantların boyutuna bağlı olarak daha büyük olabilir.

Kortizon Kullanımı

Uzun süre kortizon ilacı kullanmak cildinizdeki kolajen düzeyini düşürebilir. Bu da, cildinizin esneme kabiliyetini olumsuz yönde etkiler ve ciltte kırmızı çatlaklara neden olabilir.

Aile Geçmişi

Kırmızı çatlakların nedeni genetik de olabilir. Aile fertlerinde ve üst kuşaklarda ciltte kırmızı çatlaklar varsa bu durum sizde de ortaya çıkabilir.

Cinsiyet

Kadınlarda kırmızı çatlak görülme riski erkeklerden 2.5 kat daha fazladır. Bununla birlikte, hem ergenlik döneminde hem kızlarda hem de erkeklerde ciltte kırmızı çatlaklar meydana gelebilir.

Diğer Nedenler

Hızlı kilo alımı veya obezitenin yanı sıra, diğer altta yatan sağlık sorunları çatlaklara neden olabilir. Ehlers-Danlossendromu, Cushing sendromu ve Marfan sendromu gibi nadir görülen sağlık koşulları da ciltte kırmızı çatlak oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Ciltte ve Bacaklardaki Kırmızı Çatlaklar İçin Bitkisel Ve Tıbbi Tedavi Yöntemleri

AloeVera

Aloevera kırmızı çatlakların geçmesi için kullanabileceğiniz doğal çözümlerdendir. Aloevera, cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olan ve bu nedenle iyileştirici özelliklere sahip bir bitkidir. Aloevera yaprağını uzunlamasını kesip içinden jeli çıkarın ve kırmızı çatlaklar olan bölgeye masaj yapın ve 20-30 dakika bekletin. Her gün buna devam edin ve ılık suyla yıkayın.

Kakao Yağı

Kakao yağı ciltteki kırmızı çatlakları yok etmeye yardımcı olur, kan dolaşımını destekler, cildi besler ve ayrıca yaşlanma önleyici özelliklere sahiptir. Kırmızı çatlaklar olancilde günde iki kez kakao yağıyla nazikçe masaj yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, cildin iyileşmesini destekleyen, dolayısıyla çatlakların azalmasına yardımcı olan mükemmel bir nemlendirme maddesidir. Her gün sorunlu bölgelere hindistan cevizi yağı ile masaj yapın.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon, ciltteki kırmızı çatlaklarla yok etmenin en iyi yollarından biridir. Çok sayıda çalışma, mikrodermabrazyonun kırmızı çatlakların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabileceğini tespit etmiştir.Mikrodermabrazyon ile cildin epidermis tabakası aşamalı bir şekilde soyulur. Böylece cilt tazelenir, kırmızı çatlaklar zamanla yok olur.

Lazer Tedavisi

Yapılan çalışmalar, kırmızı çatlakları 1064 nm uzun atımlı lazer ile tedavi etmenin, çatlak görünümlerini iyileştirmede etkili olduğunu göstermiştir. Lazer tedavisi sadece kızarıklığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kolajen üretimini de artırır, böylece çatlakların görünümünü iyileştirir

Retinoic Acid İçeren Kremler

Tretinoin kremlerinin ciltteki kırmızı çatlakların geçmesine yardımcı olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, bu krem yan etki olarak ciltte tahriş, kızarıklık ve soyulmaya da neden olabilirler. Hamile kadınlar tretinoin kremleri kullanmaktan kaçınmalıdır

Argan Yağı

E vitamini açısından zengin olan Argan yağı cildin elastikiyetini arttırır ve bu yağı çatlaklara sürmek, hasarlı dokuları iyileştirerek izlerin yavaş yavaş solmasına neden olabilir.

Limon Suyu

Limon suyu, doğal ağartma özellikleriyle bilinir, bu nedenle kırmızı çatlakları etkili bir şekilde azaltmaya yardımcı olur. Sonuçları görmek için her gün taze limon suyunu kırmızı çatlakların olduğu bölgelere sürün.

Yumurta Akı

Protein ve amino asit bakımından zengin olan yumurta akı , cilt için süper bir besindir. Çatlakların üzerine uygulandığında yumurta akı cildi sıkılaştırırken aynı zamanda izleri hafifletmeye yardımcı olacaktır .

Bol Su İçin

Günde 8-10 bardak su içmek cilt için çok iyidir. Esnekliğini geri kazanmaya yardımcı olur, esnek ve yumuşak kalmasını sağlar. Bu , çatlakları azaltmaya yardımcı olur

C Vitamini

Çilek, çiğ lahana, turunçgiller, kivi, kavun, bezelye, biber, brokoli, ananas, ıspanak, domates ve şalgam gibi besinler önerilen günlük C vitamini miktarını sağlar.C vitamini vücudumuzun toksinlerle savaşmasına yardımcı olan antioksidandır. Yeterli C vitamini alımıyla cilt izleri daha hızlı iyileşir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.