Vajinal Spekulum Muayenesi Nedir Nasıl Yapılır

Spekulum Nedir Ne İşe Yarar Acıtır mı Nerede Kullanılır

0 115

Spekulum Nedir Ne İşe Yarar Acıtır mı Nerede Kullanılır

Spekulum; serviksin ve vajina duvarının muayene edilmesinde kullanılan bir araçtır. Vajina ağzının genişlemesini sağlar, patolojik testler için vajina bölgesinden örnek elde etmeye yarar.

Spekulum Nedir?

Spekulum jinekologlar tarafından çeşitli kadın hastalıklarının tanısında yararlanılan bir cihazdır. Plastikten veya metalden yapılan bu âlet, yaprak biçiminde açılmakta ve şekil itibariyle ördek gagasını andırmaktadır. Vajina ve rahim ağzının değerlendirilmesinde spekulumdan faydalanılır. Rahim ağzının daha iyi görülebilmesi bununla mümkün olur.

Spekulum kullanımı sayesinde vajina bölgesinin tamamı rahatlıkla incelenebilir. Vajinaya yerleştirilir ve rahmi dışarıdan kolayca muayene etmeye imkân tanır. Işıkla yapılan aydınlatma rahim ağzındaki iltihaplanmaların, poliplerin, yaraların görüntülenmesine yardım eder. Vajinal akıntıların değerlendirmesi de yine böyle yapılır. Kısaca spekulum kadın-doğum hastalıklarının tespitinde büyük rol oynar.

Yukarıda da ifade edildiği gibi bu cihaz doktora vajina ile vajina duvarlarını net olarak gösterir. Yapımında plastik veya metal kullanılır. Vajina duvarının açılması, hekimin vajinaya ve servikslere bakarak kişinin rahatsızlığını teşhis etmesi kolaylaşır.

HPV virüsü başta olmak üzere cinsel temasla geçen enfeksiyonlar rahim kanserinin en temel sebebidir. İşte spekulum kullanılarak bu virüslerin bulaşıp bulaşmadığı anlaşılabilir.

Spekulum Muayenesi Nasıl Yapılır?

  • Önce belden aşağı kıyafetlerinizi çıkarmanız gerekir.
  • Ardından vücudunuzun alt kısmına büyükçe bir kağıt havlu serilir.
  • Daha sonra doktor iki ayağınızı sedyenin üstüne koyup kaldırmanızı talep eder.
  • Bacaklarınız aşağı doğru indirilir; masanın kenarındaki desteklere yerleştirilir.
  • Spekulum aleti yağlanır ve vajinaya nazikçe yerleştirilir. Bu sırada kendinizi sıkmamanız ve derin derin nefes alıp vermeniz önemlidir. Böylece vajinal kaslarınız gevşeyecek, çok fazla acı duymanız önlenmiş olacaktır. Söz konusu işlem gerçekleştirilirken kaslarınızı serbest bırakmazsanız canınız yanacaktır.
  • Sonra süpürme/fırça işlemi uygulanır ve serviksten numune alınır. Başka bir deyişle, rahim boynu bir fırça ya da çubuk ile yavaşça ovulur. Böylece oradan bir miktar hücre toplanır ve bunlar patoloji bölümüne gönderilir. Bu arada örnek alınırken biraz rahatsızlık duyulabilir ancak hiçbir şey hissetmeyenler de vardır.
  • Spekulum oldukça soğuktur. Deneyimli bir kadın-doğum uzmanı bu duruma yönelik tedbir alarak cihazı ısıtacaktır.
  • Örnek alma işlemi bitince spekulum vajina bölgesinden yavaş yavaş çıkarılır.

Bakireler Spekulum İle Muayene Edilebilir mi?

Spekulum kullanımına ihtiyaç duyuluyorsa ilk olarak hastaya -kaç yaşında olursa olsun- bakire mi, değil mi diye sorulmalıdır. Kızlık zarı, spekulumun vajinaya girişi nedeniyle bozulur. Elbette bakire kadınlar da jinekolojik muayene olabilir. Örneğin ultrason veya vajinanın gözle incelenmesi bekarete zarar vermez. Ancak bu kişilerde spekulum kullanılmaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.