Memede Ucunda Acı Hamilelik Belirtisi midir

Memede Ucunda Acı Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer

0 43

Memede Ucunda Acı Ağrı Neden Olur Nasıl Geçer

Meme ucu ağrısı mastitis yani meme iltihabı, çamaşır deterjanına alerji, egzama gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Meme ucu ağrısı ayrıca adet gören, hamile veya emziren kadınlarda da sık görülen bir durumdur.

Enfeksiyonlar ve kanser gibi meme ucu ağrısının daha ciddi nedenleri vardır, bu nedenle doğru teşhis ve tedavi için doktora görünmek önemlidir.

Meme Ucu Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Adet Dönemi

Bazı kadınlar adet dönemlerinden hemen önce göğüslerinde ve meme uçlarında ağrı yaşayabilir . Bu ağrı, göğüslerinizin sıvıyla dolmasına ve büyümesine neden olan östrojen ve progesteron hormonlarındaki artıştan kaynaklanır. Ağrı, adet döneminiz geldiğinde veya adet döneminde kısa bir süre önce meydana gelebilir.

Hamilelik ve Emzirme

Meme ucu ağrısı, hamilelik veya emzirme döneminde de yaygındır. Gebelik ve emzirme döneminde göğüsler büyüyebilir ve ağrılı olabilir. Meme uçları koyulaşabilir ve ağrıyabilir ve meme uçlarının çevresinde küçük yumrular çıkabilir. İyi oturan destekli sütyenler sürtünmeyi azaltmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Meme kanseri

Meme ucu ağrısı, meme kanserinin bir belirtisidir. Meme ucu ağrısının yanı sıra aşağıdaki gibi belirtiler de olabilir: göğüste yumru, kitle hissedilmesi, meme ucunda kızarıklık, içe dönme gibi değişikler, meme ucundan akıntı gelmesi ve memenin büyüklüğünde veya şeklinde değişiklikler. Meme ucu ağrısı büyük olasılıkla kanser değildir. Ancak yukarıda bildirdiğimiz belirtiler varsa kadın doğum doktoruna gitmelisiniz.

Sürtünme

Sürtünme meme uçlarının ağrımasının en yaygın nedenidir. Koşu, sörf veya basketbol gibi spor aktiviteleri sırasında meme uçları bir gömleğe veya tam oturmayan sütyene sürtünürse sürtünmeye bağlı meme ucunda ağrı meydana gelebilir.

Dahası, daha uzun süre egzersiz de memede sürtünmeye bağlı ağrıya neden olabilir. Sürtünmeye duyarlı kişiler, egzersiz sırasında meme uçlarına cerrahi bant takmak gibi ekstra önlemleri almaları iyi olur.

Alerji

Meme uçlarını tahriş edebilen bazı ev ürünleri vardır. Bu ürünler; vücut losyonu, çamaşır deterjanı, sabun, yumuşatıcı, parfüm gibi kimyasal ürünler meme uçlarında tahriş yapıp acıya neden olabilir.

Cinsel Temas

Cinsel aktivite meme ucu ağrısının başka bir nedeni olabilir. Meme uçlarını içeren vücut sürtünmesi veya cinsel aktivite ağrıya neden olabilir. Bu ağrı genellikle geçicidir .Nemlendiriciler veya meme koruyucuları kullanmak, sürtünmeyi minimumda tutmaya ve semptomların kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Egzama veya Dermatit

Meme ucunda ağrının yanı sıra meme ucunuzun etrafında kabuklanma, pullanma veya kabarma varsa, bu durum dermatit adı verilen bir cilt rahatsızlığınız olduğunu gösterebilir. Egzama da bir tür dermatittir. Duş jeli veya sabun gibi tahriş edici kimyasal maddeler de egzama oluşumunu tetikleyebilir.

Meme Ucu Ağrısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Meme apsesi veya Zuska hastalığı (meme başı çevresinde nadir görülen apse durumu)
  • Meme ve meme başı iltihabı (mastitis)
  • Kandidiyaz (Candidaalbicans’ın neden olduğu mantar enfeksiyonumeme uçlarında ağrıya yol açabilir)
  • Kontakt dermatit
  • Egzama
  • Galaktosel (memede iyi huylu bir kistik tümör)
  • Galaktore (emzirmeyen bir kadında kendiliğinden sütün boşalması)
  • Meme kanseri
  • Paget hastalığı (Pagethastalığı , meme ucunda görülen nadir bir kanser türüdür.)

Meme Ucu Ağrısı Nasıl Geçer?

Meme ucunda ağrı sorunu yaşıyorsanız Genel Cerrahi doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizi muayene eder, gerekirse ultrason ister. Bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygular. Şayet durum meme ucu iltihabından kaynaklıysa antibiyotik reçete eder.

Meme kanseri söz konusuysa, ameliyat, radyasyon ve kemoterapi ile tedavi edilir. Paget hastalığı vakalarının tedavisi genellikle meme ucunun çıkarılmasını ve etkilenen memeye radyasyon tedavisi uygulanmasını içerir . Bazı durumlarda meme dokusunun tamamının çıkarılması gerekebilir.

AloeVera

Aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin. İçindeki jeli çıkarıp meme ucunuza sürün.

Buz Küpü

Buzluktan buz küplerini çıkarıp temiz bir beze sarın ve bunu meme uçlarınıza tutun.

Papatya Çayı

Sallama papatya çayı poşetini bir süre sıcak suda bekletin. Daha sonra onları sudan çıkarın ve ılımaya bırakın. Fazla suyunu almak için çay poşetlerini sıkın ve meme uçlarınıza yerleştirin. Meme ucunun ağrısının geçmesine yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.