Badem Yağı Cilt Bakımı İçin Nasıl Uygulanır?

Badem Yağının Cilt İçin Muhteşem 10 Faydası

0 30

Badem Yağının Cilt İçin Muhteşem 10 Faydası

Badem çekirdeklerinden elde edilen yağa, badem yağı denir. Soğuk pres yöntemiyle ezilen badem çekirdekleri, badem yağının üretiminde kullanılır. Zengin içeriğiyle cildi koruyan badem yağı, ipeksi bir cilt dokusuna kavuşturur. Bol miktarda A, B, E vitaminleri içeren badem yağı, cilt kuruluğunu önler ve cilt sağlığını destekler.

Badem Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Badem yağının vitamin miktarı yüksektir. Yapısındaki A, B, E vitaminleriyle badem yağı cildi beslemekte ve yenilemektedir. Nitekim cilt bakım ürünlerinin çoğunda bu vitaminler yer almaktadır. Badem yağı cildin nem oranını dengede tutar ve cilt gözeneklerinin tıkanmasına sebep olmaz. Cilt tarafından kolayca emilebilen badem yağı, cilt için doğal bir nemlendiricidir.

Pek çok kişi göz altı morluklardan şikayet eder. İşte badem yağı ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkündür. E vitamini bakımından iyi bir kaynak olan badem yağı, masaj yapılarak göz altlarına sürülür ve buna düzenli olarak devam edilirse, mor halkaları yok eder. Böylece cildiniz daha canlı ve dinamik görünür.

Cildinizi ölü hücrelerden arındırmak istiyorsanız tatlı badem yağı çok işinize yarayacaktır. Cilde parlaklık veren bu ürün sayesinde kirlenen cildinizi dezenfekte edebilir ve cildinizin besin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Tatlı badem yağının bu etkisini deneyimlemek için bir yemek kaşığı tatlı badem yağıyla bir çay kaşığı şekeri karıştırıp dairesel hareketlerle aşağıdan yukarı doğru cildinize uygulayın. Hazırladığınız karışımı bir süre cildinizde bekletip durulayın. Bu uygulama, cildinizin temizlenmesini ve gözeneklerin açılmasını sağlayacaktır.

Badem yağı cildi tazeler ve genç görünmeye yardımcı olur. Yaşlılık karşıtı olmasıyla bilinen badem yağı, cilt lekelerini önlemek ve gidermek konusunda çok başarılıdır. Özetle cildi yıpranmaya karşı korur, canlandırır ve parlatır.

Badem yağının temel bileşenlerinden biri E vitaminidir. Cilt kuruluğuna çok iyi gelen badem yağı cilde nem kazandırarak cansız ve mat görünmesini engeller. Cildin gereksinim duyduğu çeşitli besin maddelerini ihtiva eden bu yağ, cilt sağlığının korunmasında rol oynar. Ne yazık ki cildimizin nem dengesi hep aynı kalmaz, zaman geçtikçe cilt kuruluğu meydana gelir ve cildimiz pürüzsüzlüğünü kaybetmeye başlar. İşte badem yağını muntazaman uygulamaya devam ederek, cildimizi eski sağlığına kavuşturabiliriz.

Öte yandan, dudaklarınızı pembeleştirmek ve yumuşatmak amacıyla badem yağından faydalanabilirsiniz. Bir miktar bal ile badem yağını karıştırmak, dudaklarınız için doğal ve etkili bir bakım ürünü elde etmeniz için yeterlidir. Uygun bir kutuda muhafaza ederek dilediğiniz zaman dudaklarınızı bu krem ile nemlendirebilirsiniz.

Makyaj temizlemekte de kullanılan badem yağı, cildi yormaz ve yağlandırmaz. Gözeneklerdeki kirleri giderir ve cildi rahatlatır. Böylelikle makyajınızı tam olarak çıkarmanız kolaylaşır. Her cilt tipi için kullanılabilen badem yağı, sivilce ve akneleri de minimize eder.

Badem Yağı Yüze Faydaları

Yüz güzelliği için sıklıkla tercih edilen bitkisel yağlardan birisi de badem yağıdır. Zira yüz, çevresel faktörlere daha fazla maruz kalan ve haliyle çabuk kuruyan bir bölgedir. Bundan dolayı yüzümüze bakım yapmamız çok önemlidir. Tatlı badem yağının cildi besleme, nemlendirme ve tazeleme konusundaki üstün performansı ise, onu popüler bir bakım ürünü haline getirmiştir. Badem yağı özellikle kuru ciltler için son derece faydalıdır. Badem yağı kullanmanın cilt üzerindeki muhteşem etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Cildin PH seviyesini düzenler.
  • Cilt sağlığı için gerekli olan besin maddelerini sağlar ve cilt kuruluğunu giderir.
  • Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının tedavisine yardım eder.
  • Kızarıklık, kaşıntı ve benzeri problemlere engel olur.
  • Cilt üzerinde peeling etkisi gösterir.

Badem Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

  • 2 tatlı kaşığı gül suyu
  • 2 tatlı kaşığı bal
  • 2 tatlı kaşığı badem yağı
  • 3 damla E vitamini

Malzemeleri cam bir kaseye alıp iyice karıştıralım. Sonra cildimizin her yerine sürüp 10 dakika bekleyelim. Ardından cildimizi yıkayalım ve havluyla kurulayalım. Uyumadan önce uygularsak daha etkili olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.