Badem Yağı Saçlar İçin Faydalı Mıdır?

Tatlı Badem Yağının Saçlara Yararı Nedir Nasıl Kullanılır?

1 1.251

Tatlı Badem Yağı ve Faydaları

Tatlı badem yağı; badem tohumlarının sıkılmasıyla elde edilir. İki tür badem vardır: acı badem ve tatlı badem. Tatlı badem yağı; tatlı badem tohumlarından elde edilir. Bu yağ; soluk sarı renkte ve hafif ceviz gibi kokmaktadır. İçinde bolca A,B ve E vitamini, antioksidan, yağ asitleri ve önemli mineraller sayesinde cilt, saç ve tırnaklar için mükemmel bir güzellik yöntemi olmaktadır.

Güçlü saçlar için önemli olan proteinler, folik asit, E vitamini, çinko ve magnezyum açısından yüksek olan badem yağı, saç esnekliğini arttırır ve saçların incelip kopmasını önler.

Tatlı Badem Yağının Saça Faydaları

Tatlı Badem Yağı Saç Dökülmesini Engeller

Günümüz dünyasında saç dökülmesi yaygın olarak yaşanan problemlerdendir. Saç dökülmesinin asıl nedenleri arasında; stres, çevre kirlilikleri, besin eksiklikleri ve hormonal dengesizlikler bulunmaktadır. Tatlı badem yağı içerisinde bulunan önemli besin maddeleri sebebiyle yalnızca saç dökülmesini engellemekle kalmaz aynı zamanda saç uzamasını da hızlandırır.

Saç dökülmesi için tatlı badem yağı kullanımı: Biraz tatlı badem yağını ısıtın ve saç derisine 5 dakika masaj yaparak uygulayın. Bunu saçınızda birkaç saat veya bir gece bekletin ve ardından durulayın. Etkili sonuçlar görebilmek için tatlı badem yağını düzenli olarak kullanmalısınız.

Tatlı Badem Yağı Saçları Nemlendirir

Tatlı badem yağında bulunan; yağ asitleri, A,D,E,B1,B2 ve B6 vitaminleri saçı nemlendirmeye yardımcı olur. Özellikle de E vitamini saçı nemlendirerek kıvırcık ve kabarık saçların kontrolüne yardımcı olur.

Nemlendirici, diğer şaşırtıcı etkilerinin dışında tatlı badem yağının en büyük işlevlerinden biridir. Bu yağın nemlendirici özelliği, esas olarak içindeki tekli doymuş yağ asitlerinin bolluğuna bağlanabilir. Bu nedenle, tatlı badem yağının düzenli olarak uygulanması; saç derisindeki kuruluk, kepek, iltihap ve kıvırcık saçlar gibi saç problemlerinin çoğuna son vermeye yardımcı olur.

1 yemek kaşığı tatlı badem yağı ve zeytinyağını eşit oranda karıştırın. Bu karışımla saç derinize masaj yapın. Ardından bunu bir gece bekletin ve ertesi sabah durulayın. Saçları nemlendirmek için bu yöntemi haftada 2 kez tekrarlayın.

Tatlı Badem Yağı Saçların Uzamasını Hızlandırır

Tatlı badem yağının asıl faydası ise saç uzatmasıdır. İçinde bulunan magnezyum, fosfolipid ve E vitamini saç ve saç köklerini besler. Yapmanız gereken ise; saf tatlı badem yağı alıp saç derisine ve saçlarınıza masaj yapmaktır. Bunu kafanızda 30 dakika kadar bekletin. Ardından hafif bir şampuan ile saçlarınızı durulayın. Saç derisine tatlı badem yağıyla masaj yapılması; kan dolaşımını arttırarak saçların güçlenmesini ve saç derisinin sağlıklı olmasını sağlar.

Tatlı Badem Yağı Kepeği Önler

Kepek; günümüzde çok yaygın olarak yaşanan ve yaygın olduğu kadar rahatsız olan bir problemdir. Kepek tedavisi için ise ölü derilerin kaldırılmasıdır ki bunu da badem yağı yapmaktadır. Saç derisini temizlemeye yardımcı olan, ölü hücrelerden arınmayı sağlayan mükemmel bir yumuşatıcıdır. Tatlı badem yağı saç derisinin derinliklerine nüfuz ederek saç derisini besler ve nemlendirir, böylece kepeklenmeyi ortadan kaldırır. Ayrıca kaşıntıdan da rahatlama sağlar.

Tatlı Badem Yağı Erken Beyazlamayı Önler

Yaşlanma, herhangi bir şekilde önlenemeyen doğal bir süreçtir. Gri saçlar, kırışıklıklar, ince çizgiler ve koyu lekeler, yaşlandığınızı bildiren işaretlerden bazılarıdır. Tatlı badem yağı, erken beyazlama için mükemmel bir çözümdür çünkü saçın sağlığını iyileştiren yüksek besleyici besin maddeleri içerir. Bu yağ, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı önleyen zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Badem yağı ve susam tohumu ezmesi karışımı ile saç derisine masaj yapmak beyazlamış saçlar için güçlü bir şifadır. Karışımı saç ve saç derisine masaj yapın, en az yarım saat bekletin ve sonrasında hafif bir şampuan kullanarak durulayın. Bu yöntemi 2 kez tekrarlayın ve beyaz saçlarda gözle görülür bir azalma göreceksiniz.

Tatlı Badem Yağı Saç Kırıklarını Onarır

Saçlarda kırığa yol açan temel sebepler saçtaki nem ve besin eksikliğidir. Saçınıza düzenli olarak yağ uygulamak, nemi koruyarak ve saçların kırılmasını engeller. Eşit oranda tatlı badem yağı, hindistancevizi yağı ve hintyağını karıştırın.  Ardından bu karışımla nemli saç ve saç derinize masaj yapın. Saç kırıklarını onarmak, sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak için bu uygulamayı haftada en az 2 kez uygulayın.

Tatlı Badem Yağı Yıpranmış Saçları Onarır

Tatlı badem yağı; fön makinesi, maşa, düzleştirici gibi sıcak şekillendiricilerin verdiği zararın onarılmasını sağlar. Dahası; tatlı badem yağı saç kırılmalarını engelleyerek saç dökülmesini en aza indirir.

Tatlı Badem Yağı Kan Dolaşımını Arttırır

Tatlı badem yağı ile saç derisine masaj yapmak kan dolaşımını arttıracaktır. Bu; saç köklerini besleyerek saçların güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar.

Tatlı Badem Yağı Antioksidan Açısından Zengindir

Tatlı badem yağında bulunan E vitami antioksidan açısından zengin olup saçlardaki yıpranmaya karşı savaşarak saçları güçlü ve parlak tutar. Serbest radikaller saç sağlığı söz konusu olduğunda büyük bir problem olabilir. Bu noktada antioksidanlar serbest radikalleri nötrleyerek saç sağlığını korur.

Saçlar İçin Tatlı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Saçlarınızı hafif nemlendirin ve tarayın. Ardından tatlı badem yağından biraz alarak saçlarınıza sürün.

Saç derisine bu yağ ile masaj; Biraz tatlı badem yağını avucunuza alın ve saç köklerinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. Bu saç uzamasını sağlarken saç ve saç köklerinizi koruyacaktır.

Saçlarınızı sarın: Uygulamayı tamamladıktan sonra saçlarınızı bir duş bonesiyle sarın. En az 1 saat (böylece yağ saç derisinde tam olarak emilir) veya 1 gece boyunca bekletin ve ardından duş alın.

1 yorum
  1. zeynep diyor

    genelde kullanıyorum badem yağını ama önce liquid keratinle bakım yapıyorum daha sonra yağı kullanıyorum keratinin tam etki etmesi için yağı önceden kullanmıyorum aslında liquid keratin ürünleri tam bakım yapıyor saçıma ama hem alışkanlık hemde hoşuma gittiği için badem yağı da kullanıyorum ardından.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.