Dudak Neden Uyuşur Dudakta Uyuşma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Dudak Uyuşması Neden Olur Alt Ve Üst Dudak Uyuşması Nasıl Geçer?

0 5.503

Dudak Uyuşması Neyin Belirtisidir Neden Olur Nasıl Geçer?

Dudak uyuşması vitamin eksikliğinden, alkol kullanımına kadar pek çok nedenden kaynaklanan bir durumdur. Bu yazımızda maddeler halinde dudak uyuşması nedenlerini ele aldık. Dudakta uyuşma için Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları) doktoruna gidilir.

B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini gibi B vitamini grubundan olan vitaminler sinir sisteminin düzgün işleyişine yardımcı olur, bu vitaminlerin eksikliği durumunda sinir sistemi düzgün çalışamaz, özellikle B12 eksikliği dudaklarda uyuşmaya yol açabilir. Dâhiliye doktoruna veya aile hekiminize gidip kan testi ile hangi vitaminlerinizin eksik olduğunu tespit ettirebilirsiniz.

İlaçların Yan Etkileri

Bazı ilaçlar da yan etki olarak dudaklarda uyuşma yapabilir. Dudağınızda uyuşma sorunu yaşıyorsanız kullandığınız ilaçları gözden geçirip prospektüslerini okuyun. Dudakta uyuşmaya neden olan ilacı doktorunuza danışıp muadili ile değiştirin.

Stres

Stres ve depresyon da sinirlere baskı yapıp dudaklarda uyuşmaya yol açabilir. Stresten uzak durmak için sizi üzen kişilerle görüşmeyin, nefes egzersizleri yapın, her gün düzenli yürüyüşe devam edin.

Multipl Skleroz

Multipl skleroz; dilde görülen uyuşmanın en büyük sebeplerinden biridir. Otoummin bir bozukluk olan multipl skleroz; sinir hücrelerinin miyelin kılıfının iltihaplanması durumunda sinirler arası sinyallerin geçişini engellemektedir. Bu sebeple de sinir hücreleri arasındaki iletişim kopukluğu dudak, yüz ve vücudun diğer bölgelerinde uyuşmaya ve hatta kas spazmlarına ve karıncalanmaya sebep olmaktadır.

Mineral Eksiklikleri

Dudakta görülen uyuşmanın bir diğer sebebi de mineral eksikliğidir. Eğer vücutta kan dolaşımındaki fosfat, potasyum veya sodyum seviyesi düşükse bu vücuttaki kimyasalların dengesiz olmasına sebep olmaktadır.

Vücuttaki kalsiyum düşüklüğü yani hipokalsemi dudak uyuşmasına sebep olan ciddi bir rahatsızlıktır.

Nörolojik Problemler

Dudaktaki uyuşma; trigeminal nevralji veyahut multipl skleroz gibi sinirsel problemlerden kaynaklanabilir. Vücudun fonksiyonları nörolojik durumlardan etkilenir ve bunun sonucunda da kalp atış, nefes alımı ve tansiyon da etkilenir.

Bütün bu problemler de dudakta oluşan anormal hissin sebebi olabilir.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı da dudaklarda uyuşmaya sebep olmaktadır. Vücuttaki insülin oranı yükseldiğinde, bu sinir sistemini etkiler. Bu da dudaklar dâhil vücudun herhangi bir yerinde uyuşmaya sebep olmaktadır.

Hipokalsemi

Hipokalsemi; kanda kalsiyum eksikliği olmasıdır. Bu durum hem bazı ilaçların kullanımı hem de başka bir hastalık sonucunda oluşabilir. Hipokalsemi hastaları; sıklıkla dudakta uyuşma, kas spazmları ve seğirme problemi yaşarlar. Hipokalsemi tanısı koymak zor değildir; kandaki kalsiyum ve fosfat seviyesinin kontrol edilmesi ile anlaşılmaktadır.

Alkol ve Tütün Kullanımı

Tütün ve alkole bağımlılığı olan kişilerde dudakta uyuşma görülebilmektedir.

Raynaud Fenomeni

Raynaud fenomeni; el ve ayak parmak derisi altındaki kan damarlarında tıkanma yaşanan bir hastalıktır. Bu tıkanma; vasospastik atak olarak bilinir ve kan damarlarına olan kan akışımını engeller bunun sonucunda ciltte mavi ve beyaz lekelerin oluşmasına sebep olur. Raynaud fenomeni rahatsızlığı olan kişilerde genellikle dudak, kulak memesi ve burunda uyuşma ve karıncalanma görülür.

Gebelik

Gebe olan bazı kadınlarda; dudakta uyuşma şikayeti görülür. Bu durumun altında yatan asıl sebep net olmasa da alerji kaynaklı olabilmektedir. Gebe kadınların vücudunda bazı sinirler üzerine artan baskı sonucu hormonal değişimler yaşanır. Ki bu değişimler de alerjiye sebep olabilmektedir.

Çevresel Değişimler

Kış aylarında; sıcaklıklar çok düştüğünde (ki bazı yerlerde sıcaklıklar 0’ın altında seyreder). Kişinin vüdudu soğuk havaya maruz kaldığında, dudaklarda uyuşma görülebilir.

Dudaklarda Uyuşma Nasıl Geçer?

Magnezyum ve Potasyum Açısından Zengin Besinler

Magnezyum ve potasyum açısından zengin besinler uyuşma için çok etkilidir. Bu besinlerle beslenmek dudaklara olan kan dolaşımını arttırmaya yardımcı olabilir.

Magnezyum ve potasyum açısından zengin besinler arasında muz ve karpuz sayılabilir. Bu besinler dudaktaki uyuşmayı azaltır.

B Vitamini İçeren Besinler

Özellikle de B6 gibi B vitamini açısından zengin besinlerin tüketimi gereklidir. Bu vitaminler; dudakların uyuşmasına yol açan ana sebebi olan sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

B6 ve B12 vitamini açısından zengin gıdalar arasında; tahıllar, yumurta, avokado, yulaf ezmesi, fasulye, balık, et, muz, fındık, tohum, kuru meyve, yoğurt ve süt sayılabilir.

Hardal Yağı/Hindistancevizi Yağı

Biraz hardal yağı alıp hafif ısıtın. Ardından dudağınıza 15-20 dakika masaj yaparak uygulayın. Bunu günde 2 kez tekrarlayın. Dahası; hindistancevizi yağı da kasları güçlendirir. Bu sebeple; üstteki uygulamada hardal yağı yerine hindistancevizi yağı kullanın.

Ilık Baskı

Bir havluyu ılık suya batırın ve dudaklarınız üzerine uygulayın. Isı hissi; dudaklara olan kan akışını arttırarak uyuşukluğu azaltmaya yardımcı olur.

Zerdeçal

1 bardak su içine biraz zerdeçal ekleyin. Bunu günlük olarak tüketin. Zerdeçal içinde olan kurkumin bileşiğinin ağrıyı azaltma özelliği vardır. Bu sebeple dudaklardaki uyuşukluğu da geçirir. Bunun yanında zerdeçal takviye hapları da alabilirsiniz. Ancak bu takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

Tarçın

Tarçın; dudaktaki uyuşukluğu azaltmaya yardımcı olur. Bu yüzden 1 bardak ılık su içine 1 yemek kaşığı tarçın katın. Günlük her sabah için.

Japon Eriği

Ayurveda’da kullanılan popüler bir bitki olan japon eriği; kan dolaşımını arttırır ve dudaktaki uyuşukluğu azaltabilir. Piyasada takviye hap şeklinde bulunur. Ancak bu tür enfeksiyonları almadan önce doktorunuza danışın.

Dudak Egzersizleri

Gün içinde müsait zaman ve ortamlarda dudak egzersizleri yapabilirsiniz. Bu egzersizler; gerdirme, büzme, emme ve dişler ile hafiften ısırarak ağızdan dışa doğru çekme şeklindedir. Kendinizde farklı dudak egzersizleri keşfedebilirsiniz. Bu egzersizlerde kan akışını hızlandırarak dudak uyuşmasından kurtulmanıza yardımcı olur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.