Balık Kolajeni Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Balık Kolajeni Nedir Balık Kolajeninin Faydaları Ve Zararları

0 23

Balık Kolajeni Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Tatlı veya tuzlu suda yaşayan balıklarda bulunan tip 1 kolajeninden balık kolajeni takviyesi elde edilmektedir. Balık tüketimi ile de vücudumuza giren balık kolajeni daha çok balığın tüketilmeyen yerlerinde (pul, deri ve kıkırdakta) bulunmaktadır.

Prof Dr. Osman Müftüoğlu balık kolajeni hakkında şu bilgileri vermektedir;(

Balık kolajeni cilt için  sığırda bulunan kolajenler ise kemik ve eklemler için çok değerlidir. Ancak bu amaçla tüketilecek balık temiz sularda yüzen balıklar olmalıdır. Çünkü cıva gibi ağır metallerle kirlenen balıkların vücutlarında bulunan kolajenler faydadan çok zarar getirecektir. Bu yüzden balık kolajeni tüketirken temizlik konusund çok dikkatli olmalısınız.

Balık Kolajeni Faydaları Nelerdir?

Yaşlanma Karşıtı Etki Gösterir

Yaşlandıkça cildimizdeki tip 1 kolajen  (balık kolajeni ile aynı cins) zayıflar ve ciltte yaşlanma belirtisi olan kırışma ve sarkmaya sebep olur. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki balık kolajeni cilt kolajenlerini ve elastik protein liflerini onarmaya ve cildin dış katmanında (epidermis) kalınlaşmaya yardımcı olmaktadır. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalar, balık kolajen takviyesinin ciltteki kırışıklıkları azalttığı ve cildi derinlemesine nemlendirip sıkılaştırdığını göstermiştir.

Antioksidan Koruması Sağlar

Balık kolajeni içerisinde lysine, glycine, proline, ve hydroxyproline gibi çeşitli birçok aminoasit içermektedir. Özellikle proline and glycine aminoasitleri hücrelerde hasara yol açan serbest radikallere karşı koruyucu antioksidan etki gösterir. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki balık kolajeni ayrıca ciltte güneşten gelen ultraviole ışınlarının (UV) neden olduğu oksidatif zarara karşı cildi korumaktadır.

Kemik Gelişimini- İyileşmesini Destekler

Balık kolajeni tüketmek kolajen sentezini arttırır ve minerallerin kemik yüzeyine ulaşmasına yardımcı olur. Ek olarak balık kolajeni takviyeleri kalça kemiğindeki mineral yoğunluğunu arttırmaya katkı sağlar. Bu sayede güçsüz kalan veya hasar gören kemiklerin tedavisine yardımcı olur.

Kemikleri Güçlendirir

Kemiklerin güçlü olması yalnızca kemik dokuların çok olmasına değil aynı zamanda kemik dokularının kalitesine de bağlıdır. Kemik dokularındaki kalite ise kemiğin şekli, mineral içeriği ve bileşimi ve kollajen mikro yapısı ile ilişkilidir. Balık kolajeni kolejen kalitesini arttırırken, hayvanlarda takviye kemik mineral yoğunluğunu ve tokluğunu önemli ölçüde iyileştirmektedir.

Protein Alımını Arttırır

Balık kolajeni sayesinde sadece kolajen değil kolajen içerisindeki her şey vücuda girmektedir. Balık kolajeninin %97’sinden fazlası yağ, şeker ve karbonhidrar içermeyen proteinden oluşmaktadır. Bu da balığı dünyadaki en zengin protein kaynağı  olan besin yapmaktadır.

Balık Kolajeninin Sebep Olabileceği Olası Yan Etkileri

Balık Kolajeninin bilinen yaygın bir yan etkisi yoktur. Ancak balığa alerjisi olan kişiler balık kolajeni tüketiminden kaçınmalıdır.

Balık Kolajen Takviyesi Nasıl Kullanılır?

Balık kolajeni takviyesi ilk kez 1890’lı yıllarda kullanılmıştır. Bu kolajen takviyesi günümüzde vücuttaki kolajen eksiklikleri tedavisinde sıvı, toz veya tablet şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Balık kolajeni içerisinde tip 1 kolajen bolca bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.