Bazal Hücreli Karsinom Ölüm Riski Ne Tekrarlar mı?

Bazal Hücreli Karsinom Nedir Bazal Hücreli Cilt Kanseri Tedavisi

0 424

Bazal Hücreli Karsinom Nedir?

Bazal hücreli karsinom bir cilt kanseri türüdür. Bazal hücreli karsinom, bazal hücrelerde başlar. Bazal hücre eski hücreler ölürken yeni hücrelerin üretildiği yerdir.Neyse ki, genellikle en az tehlikeli ve neredeyse her zaman tedaviyle tamamen iyileştirilebilen bir kanser türüdür. Bazal hücreli karsinomda ölüm riski yok denecek kadar azdır. Özellikle erken tedavi ile yaşam şansı oldukça yüksektir. Fakat bazal hücreli karsinom tedavi edilse de bir süre sonra tekrarlayabilir.

Bazal hücreli karsinom bütün cilt kanser türlerinin %75’den fazlasını kapsamaktadır. Çoğul bazal hücreli karsinom yavaş yavaş çoğalır ve vücudun diğer bölgelerine neredeyse asla yayılmaz. Ancak, tedavi edilmezse cilde ve çevreleyen dokulara zarar verebilir ve kemirgen ülser olarak bilinen ülsere neden olur.

Bazal Hücreli Karsinom Belirtileri Nelerdir?

Bazal hücreli karsinomda ilk belirtti ciltte ağrısız, yavaş büyüyen cilt lezyonlarının görülmesidir.

  1. Kahverengimsi, kızarık ya da beyaz veya açık pembe renkteki cilt üzerindeki yumrular,
  2. Hafifçe yükselen veya düz cilt lezyonu,
  3. Kolaylıkla kanayan, sızıntı yapan ve kabuk bağlayan cilt yaraları

Bazal Hücreli Karsinom Neden Olur?

Güneşin ultraviyole ışınlarına aşırı maruz kalmak bazal hücreli kasinom vakalarının %80’inin nedenidir. Bunun yanında aşağıdaki faktörler bu kanser türüne yakalanma riskini arttırırlar.

Bazal hücreli karsinom için risk faktörleri nelerdir?

Birçok faktör bazal hücreli karsinoma yakalanma riskinizi arttırır. Risk faktörleri şunlardır:

Cilt Kanseri Geçmişi: Cilt kanseri geçirmiş olan kişilerin yeniden cilt kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Bazal hücreli karsinom teşhisi konulan kişilerin yarısı kadarı 5 yıl içinde başka bir cilt kanserine yakalanır.

Güneşe Maruz Kalmak: Ultraviyole ışınlara aşırı maruz kalmak bazal hücreli karsinom dahil cilt kanserinin en önemli sebebidir.

Açık Ten: Özellikle sarı veya kırmızı saçlı ve mavi veya açık renk gözlü açık tenli kişiler cilt kanserine yakalanmakta yüksek riske sahiptir.

Yaş: Genellikle cildiniz zararlı UV ışınlarına maruz kaldığı zaman ile bazal hücreli karsinomun ortaya çıktığı zaman arasında uzun bir süre vardır. Bu durum ileri yaştaki kimselerin hastalığa yakalanma açısından daha yüksek risk taşıması anlamına gelir.

Zayıflayan Bağışıklık: Zayıf bağışıklık sistemine sahip kişiler bazal hücreli karsinoma yakalanmak için daha yüksek riske sahiptir.

Endüstriyel Bileşenlere Maruz Kalmak: Güneşe maruz kalmanın yanında, bazal hücreli karsinom için daha az yaygın birkaç risk faktörü vardır. Bunlar radyasyona sürekli olarak maruz kalmak, arsenik, kömür zifti ve diğer endüstriyel bileşenleri içerir.

Bazal Hücreli Karsinom Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle teşhisin onaylanması ve mikroskop altında inceleme yapılması için bir biyopsi (lezyonun küçük bir numunesi) alınır ve pataloji laboratuvarına gönderilir. Daha sonra, kişinin sağlığına, yaşına, lezyonun boyutuna ve bazal hücreli karsinomun türüne göre en uygun şekilde tedavi edilir.

Bazal hücreli karsinom tedavisi için şu yöntemler kullanılır;

Küretaj ve Elektrodesikasyon

Bazal hücreli karsinom için yaygın tedavi küretaj ve elektrodesikasyondur. Gövdeniz ve kol-bacaklarınızda bulunan düşük riskli tümörler için oldukça etkilidir.

Önce, hastalıklı alan lokal anestezi ile uyuşturulur. Uyuşturma etkisini gösterince, cerrahınız kanserli dokuyu kazıyarak çıkarmak için bir kürtaj kaşığı kullanır.

Lazer Ameliyat

Lazer ameliyat ile tümör yüksek odaklı ışık huzmesiyle buharlaştırılır. Lazer ameliyat yalnızca derine inmeyen ve deri yüzeyi üstünde olan tümör hücrelerini öldürür.

Kriyoterapi

Kriyoterapi bazal hücreli karsimom için ameliyatsız bir tedavidir. Doktorunuz anormal dokuyu dondurarak tümöre nitrojen sıvısı uygular. Daha sonra deri altı iyileştiğinden donmuş cilt kendini atar.

Ameliyat

Yüksek riskli bazal hücreli karsinom genellikle ameliyatla alınır. İşlemi gerçekleştirmek için cerrahınız lokal anestezi uygulayarak tümörü cildinizden çıkarır.

Radyasyon Terapi

X-ray veya yüksek enerjili parçacıkları içeren bir tedavi olan radyasyon terapi ameliyatla tedavi edilmesi zor olan bölgelerdeki tümörler için veya ameliyat komplikasyonu yaşama riski yüksek olan hastalar için yararlı olabilir.

Bazal Hücreli Karsinom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmezse bazal hücreli karsinom büyümeye ve derinleşmeye devam edecektir. Kanayabilir ve aynı zamanda kulaklar ve gözler gibi hassas yapıların sinir uçlarına, vücutta çeşitli dokulara zarar verebilirler. Geç saptandığında, kapsamlı bir ameliyat gerekebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.