Bilek İncinmesine Ne İyi Gelir Tedavisi Nasıldır Sargı Kullanımı

Bilek İncinmesi Ayak Bileği El Bileği İncinmesi Neden Olur Nasıl Geçer?

0 16.383

Bileğim İncindi Ne Yapayım?

“Bilekteki bağ dokusunda hasar oluştuğunda bilek incinmesi meydana gelir. Bilek incinmesi el veya ayak bileğinde yaşanabilir. Bağ dokuları kemik ve kası bir arada tutan şeritlerdir. Bağ dokuları yırtıldığında ya da aşırı zorlandığında bu durum bilekte ağrı ve işlev kaybıyla sonuçlanabilir. Bilekteki şiddetli incinmeler bağ dokularını tamamen yırtabilir ve hatta ameliyat gerektirecek kadar kemiklere zarar verebilir.”

Bilek ekleminin yapısı oldukça karmaşıktır. Bağ dokuları aracılığıyla birbirine bağlı küçük sekiz kemik bulundurur. Bu bağ dokuları ekleme esneklik katar. İncinme eklem etrafındaki bağ dokularındaki hasara denir. Bağ dokuları kemikleri bir arada tutan güçlü, esnek liflerdir. Bu bağ dokularından bir ya da daha fazlası aşırı gerildiğinde ya da liflerde yırtılma olduğunda incinme meydana gelir. Bağ dokuları genellikle kötü bir düşme, travmatik hasar ya da bileğin gereğinden fazla kullanımından dolayı zarar görür.

Bilek İncinmesinin Belirtileri

 • Bilek etrafında ağrı
 • Bilek bölgesinde hassasiyet
 • Bileği hareket ettirmede zorluk
 • Bilek etrafında morarma
 • Bilek etrafında şişlik oluşumu da bilek incinmesinin işareti olabilir.
 • Bileğinizi hareket ettirdiğinizde ağrının şiddetlenmesi
 • Bilek hareketiyle acı hissi
 • Kaslarda zayıflık
 • Kas spazmı da sıkça yaşanır.
 • Bilek etrafındaki iltihaplanma da bilek incinmesinin işareti olabilir.
 • Kramp girmesi
 • Aşırı incinme durumunda kaslar işlevlerini kaybedebilir.

Bilek İncinmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ortopedi doktoruna gidilir.

Bilek İncinmesi Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz durumu anlattığınız belirtiler ve bileğinizin fiziksel muayenesi yardımıyla teşhis eder. Doktorunuz kısmi bağ doku yırtılmalarının teşhisinde röntgen, MR, CT tarama gibi görüntüleme testlerini de kullanabilir.

Bilek İncinmesi Nasıl Geçer?

Bilek incinmesi için tedavi ameliyat ve ameliyat gerektirmeyen yolları kapsar. Diğer herhangi incinmeler gibi, bilek incinmesinde de ilk tedavi yöntemi dinlenmek ve buz uygulamaktır. Daha fazla dinlenmeyle, eklem daha hızlı iyileşecektir. İncinmiş bileğe buz kompres uygulayın. Bunun için buzluktan buz çıkarıp temiz bir beze sarıp bileğinize bunu tutun. Buz uygulaması ağrıyı kontrol etme ve bölgenin şişliğini geçirme için yararlıdır. Her bir buz kompress uygulama süresi 15 dakikadan fazla olmamalıdır. Gün boyunca 4-5 kez tekrarlayabilirsiniz.

Dinlenmek

48 saat ya da ağrı ve şişlik dinene kadar incinmiş bileği kullanmayı bırakın.

İlaçlar

İbuprofen (Advil, Motrin IB, vb.) gibi reçetesiz ağrı kesiciler ve parasetamol (Tylenol, vb.) bilek incinmesini azaltmaya yardımcı olabilir. Güçlü ağrı kesiciler reçeteyle edinilebilir.

Kırmızı Biber

Toz kırmızı biberdeki aktif madde olan Kapsaisin, ağrıyı etkili bir şekilde rahatlatır ve iyileşmeyi sağlar. 1 yemek kaşığı kırmızı biberi 1 yemek kaşığı zeytin yağıyla karıştırın ve incinen 20 dakika boyunca yayın. Birkaç saat sonra tekrarlayın.

İngiliz Tuzu Kullanın

1 bardak İngiliz tuzunu küçük bir bardak ılık suda karıştırın ve incinmiş bileğinizi 10-15 dk kadar içinde bekletin. İngiliz tuzu kan akışını hızlandırır ve iltihabı azaltır. Günde iki kez ılık İngiliz tuzlu suda bileğinizi ıslatarak iyileşme sürenizi kısaltın.

Kolu Yüksekte Tutma

Kolunuzu kalp hizanızdan yukarı kaldırın.

Sargı Sarma

Bilek incinmesi için medikal malzeme satan yerlerde satılan sargı bezi satın alınıp bunla bilek sarılabilir.

El Bileği İncinmesi Ne Zaman Geçer?

İyileşme uzunluğu yaşınız ve sağlığınız, (eğer varsa) bir önceki bilek hasarınız gibi birçok etmene bağlıdır. İyileşme süresi aynı zamanda incinmenin şiddetini de bağlıdır. Bilek incinmesinden kaynaklı ağrı haftalarca ya da daha uzun sürebilir. Bileğiniz iyileşene kadar ağrıya sebep olacak eylemlerden kaçınmanız gerekir. Ağrıya yol açan eylemlere devam ederseniz, belirtileriniz tekrarlayacaktır ve iyileşmeniz daha uzun zaman alacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.