Bit Nedir, Nasıl Oluşur Neden Olur Nasıl Anlaşılır Belirtileri Neler?

Bit Nasıl Temizlenir? İbrahim Saraçoğlu Feridun Kunak Bit Tedavisi

0 3.477

Saç Biti Nasıl Geçer, Yok Edilir?

Saç bitleri, hızlı üreyip çabuk yayılan, saç derisindeki kanı emerek beslenen, bu nedenle başta kaşıntıya neden olan canlılardır. Bitlenme durumu ile özellikle okul çağındaki çocuklarda sıkça karşılaşılır. Saç bitlerinden kurtulmak için iki yöntem mevcuttur; Ya eczaneden bit ilacı alınıp saçlar bu ilaçla ilaçlanır ardından bit tarağı ile taranır yahut uzmanlar tarafından bildirilen saç bitini, saçlardaki sirkeyi öldüren doğal bitkisel tarifler kullanılır. Bu makalemizde Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu, Dr. Feridun Kunak, Bitki Uzmanı Suna Dumankaya ve Pratik Bilgiler Uzmanı Erkan Şamcı tarafından tarifi verilen bitten kurtulma yolları, saçlardaki bit ve sirkeleri yok eden tariflere yer verdik. Öncelikle bit hakkında genel bilgi verelim.

Bit Nasıl, Neden Oluşur?

Bit sanıldığının aksine kirlilikten, saçı az yıkamaktan dolayı meydana gelmez. Bitlenmiş kişi ile yakın temas, yastık, tarak, toka gibi eşyaların ortak kullanımı ile bitler kişiden kişiye bulaşır. Ancak bazen de saçlara yağlı ellerle dokunmak, saçların uzun süre yıkanmaması da bite neden olabilir. Bitlenmede ilk olarak yumurtalar bulaşarak saç kılına yapışır ve kepek gibi görünür. Saçtan kolaylıkla ayrılmayıp, saçlı deride şiddetli kaşınma yapar.

Bitlenme Belirtileri Nelerdir?

Saç derisinde şiddetli kaşıntı hissi

Saçta susam tanesi büyüklüğüne yakın gri –kahverengi renk bit yavrusu olan sirkeler (Bitin yumurtası kepeğe çok benzer bir şekildedir ve bazen kepekle karıştırılabilir.)

Kaşıntıdan dolayı saç derisinde kızarıklık ve tahriş

Bit olan bölgelerinde kaşınması ciltte enfeksiyona neden olabilir.

Prof Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Bitten Kurtulma Yolları Bitleri Ve Sirkeleri Yok Eden Kür Tarifi

Malzemeler

  • Elma sirkesi
  • Isırgan otu
  • Su

Saç biti kürünü hazırlamak için haftada bir defa doğal yapım elma sirkesini saç diplerinize masaj yaparak saç uçlarınıza kadar uygulayınız ve yarım saat etki göstermesi için bekletiniz. Sonrasında saçlarınızı doğal sabun ile yıkayarak sirkeden saçlarınızı temizleyiniz. Sonrasında ısırgan otu saç kürünü uygulayarak bitlerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Isırgan kürü için; 2 su bardağı yani 500 ml suyu tencerede kaynatın, kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı raf ömrü dolmamış kuru ısırgan otunu ilave edin. 5 dakika kaynattıktan sonra süzün. Demlenen bitkinin suyuyla saç derinizi yıkayın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra sadece su ile durulayın.

Pratik Bilgiler Uzmanı Tv Ekranlarından Tanıdığımız Ziraat Mühendisi Erkan Şamcı’dan Bitlerden Ve Sirkelerden Kurtulma Kürü Tarifi

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı mayonez
  • 1 çay kaşığı nane yağı
  • Elma sirkesi

 Yapılışı

2 yemek kaşık mayonezle 1 çay kaşığı nane yağını karıştırın. Saçlarınıza saç diplerinize bu karışımı sütürün. Mayonez, bitleri ve sirkeleri boğup ölmesini sağlayacaktır. Streç filmle saçlarınızı sararak 2-3 saat bekletin. Daha sonra, saçlarınızı yıkayın. Başka bir kapta elma sirkesi ile suyu karıştırıp saçlarınızı bu suyla durulayın. Bu tarif bitleri öldürecek ancak ölen bitler ve sirkeler saçlarımıza tutunur vaziyette kalacaktır. İşte, bu noktada bit tarağı devreye girecektir. Bit tarağı ile saçlarınızı diplerden uçlara kadar tarayın. Böylece, ölmüş olan bitlerden sirkelerden saçlarınızı temizleyin. Bu yöntem sayesinde bitlerden kesin olarak kurtulabilirsiniz.

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’dan Bitlerden Kurtulma İçin Doğal Tarif

Sual: Kızımın saçları bitlendi. O kadar uzunlar ki ne bitleri tam olarak temizleyebiliyorum ne de saçlarını kestirmeye kıyabiliyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Bitki Ve Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın cevabı: (1 kahve fincanı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı gazyağı ve 1 çay kaşığı biberiyeyi karıştırıp kızınızın saçlarının diplerine ve uçlarına sürün. 2 saat bekledikten sonra da, kızınızın saçlarını bit şampuanıyla yıkayın. Bu formülü 3 gün üst üste uygulamalısınız.)

Doktor Feridun Kunak’dan Saç Bitlenmesini Önleyem Karışım Tarifi

Malzemeler

1 fincan tütün

4 su bardağı su

Yapılışı: Tütünler bir gece suda bekletilir. Ertesi sabah bu su süzülüp banyodan çıkmadan önce bu su ile saçlar durulanır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzman Dr. Alper Özkılıç’dan Bitten Kurtaran Tarif

Bit ve sirke temizliğinde zeytinyağı etkili bir çözümdür. Saçlarınızı zeytinyağı ile ovun. Daha sonra streç film ile sarın ve bir gece bekletin. Ardından şampuan ile yıkayın ve sirkeli su ile durulayın.

Bit Nasıl Geçer? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Sual: Merhaba, saçım bitlendi. Bit şampuanı ve bit tarağı gibi yöntemler uyguladım fakat saçlarım çok uzun ve kestirmek istemiyorum. Bitlerden kurtulmak için saçları kestirmek şart mıdır? Sac kesilmeden de tedavi uygulanabilir mi?

CEVAP

Cildiye Doktoru Gökhan Güleç’in cevabı: (Tabi kestirmek hatta 3’e vurdurmak en ideal tedavi. Ama saf vazelin (eczane vazelini) ile saçlarınızı iyice bulayıp 24 saat bekleyin. Vazelini temizlemek, saçın vazelinden aranması çok zor olacak ama bitler vazelin sayesinde havasız kalacağı için öleceklerdir. Sonra bit şampuan ve tarağını bir daha kullanın. Olmazsa mecburen kestireceksiniz.)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.