P24 Testi Pozitif Veya Negatif Çıkması Ne Demektir Fiyatı Nedir?

P24 Antijen Testi Nedir Ne Zaman Yapılmalı? P24 Testi Doğruluk Oranı

0 805

P24 Antijen Testi Ne Demektir? Güvenirlilik Oranı

HIV; AIDS hastalığına sebep olan bir tür virüstür. P24 ise HIV virüsünde bulunan bir çeşit proteindir. P24 Antijen testi; yeni bir maruziyet sonrasında HIV virüsü enfeksiyonu kontrolü veya vücudun anti-HIV tedavisine verdiği tepkiyi izlenmesi için yapılır. P24 testi; erken HIV enfeksiyonunu tespit etmek ve HIV için alınan kanı taramak için kullanılabilir. P24 seviyesi; HIV düzeyleriyle yükselip düştüğünden, test ayrıca anti-HIV tedavisini izlemek ve hastalığın ilerlemesini değerlendirmek için de kullanılabilir. P24 testinin avantajları, antikorların gelişmesinden önceki HIV enfeksiyonu günlerini tespit edebilmesi ve hastalığın ne kadar hızlı ilerlediğinin bir ölçüsü olan vücuttaki HIV ekspresyonunun yoğunluğunu anlatan nicel bir test olmasıdır. P24 testi fiyatı 180 TL’dir.

P24 Testi İle Neler Test Edilir?

P24 testi kandaki HIV parçacıklarını belirlemek için yapılır (P24 kanda bulunan bir tür proteindir) Ancak p24 testi genellikle HIV enfeksiyonundan yaklaşık bir hafta ila 3 ila 4 hafta sonra pozitif çıkabilir. HIV ile enfeksiyondan yaklaşık bir hafta geçene kadar p24 proteini tespit edilemez, çünkü genellikle virüsün yerleşmesi ve tespit edilebilecekleri yeterli sayıya gelmesi gerekir.

P24 Antijen Testi Doğruluk Oranı Nedir?

P24 test sonucu şayet pozitif çıkarsa testin doğruluk oranı %99’un üzerindedir. Ancak test sonucu negatif çıktıysa doğruluk oranı düşüktür. Kişi HIV virüsü taşıdığı halde test sonucu negatif çıkabilir.

P24 Testi Neden Yapılır?

HIV’e yeni maruz kalmış ve HIV durumunuzu bilmek istiyorsanız, p24 testi yapılabilir. Ayrıca kan bağışında bulunmanız ya da zaten HIV’iniz varsa ve doktorunuz terapiye verdiğiniz yanıtı izlemek ya da HIV’in AIDS’e ilerleyip ilerlemediğini belirlemek istiyorsa da yapılabilir.

P24 Testi Sonuçları Nasıl Yorumlanır?

Testin sonucunun olumlu çıkması; HIV kapıldığı anlamına gelir: daha fazla p24 proteini yani kandaki HIV miktarı artmasıdır ki bu teşhisi doğrulamak için daha fazla antikor testi yapılması gerektiği anlamına gelir. Test sonucunun negatif çıkması, HIV enfeksiyonu riskini tamamen yok demek değildir. Başka testler de gerekir.

P24 Testi İle İlgili Bilmem Gereken Başka Bir Şey Var Mı?

P24 testi, HIV enfeksiyonunu tespit etmek için geliştirilmiş daha önceki testlerden biridir. P24 sadece kısa bir süre boyunca tespit edilebilir olduğundan, faydası sınırlıdır. Ancak, diğer testler mevcut olmadığında bu test hala kullanılabilir.

Kan Testinden Başka HIV Testi İçin Yöntemler Var Mıdır?

Evet, bir parmaktan alınan kan örneğinden veya tükürükten yapılan hızlı testler yapılabilir. Ancak dünyada HIV antikor testi, HIV için tercih edilen testtir.

HIV Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

HIV’ın etkileri arasında bağışıklığı güçsüzleştirmesi ve hastalık ve enfeksiyonlara karşı vücudu aciz bırakmasıdır. Yakın zamanda HIV kaptığınızı düşünüyorsanız, ilk belirtiler grip benzeri bir hastalığa benzer olabilir ve ateş, yorgunluk, ağız ülseri, deri döküntüsü, boğaz ağrısı ve lenf bezlerinde şişliği içerir. Bununla birlikte, HIV’si olan birçok insan uzun yıllar belirti göstermez ve yaşadıkları belirtiler diğer hastalıkların belirtilerine çok benzer olabilir. HIV kapılıp kapılmadığını söylemenin tek güvenilir yolu test yaptırmaktır.

HIV Sebepleri Nelerdir?

HIV’In birçok sebebi olabilir: korumasız seks yapmak, doğumdan anneden bulaşma, enfeksiyon kapmış kan nakli ve enfeksiyonlu şırınga kullanımı vs.

HIV Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV), bir kişiden diğerine esas olarak vücut sıvıları tarafından iletilen bir virüstür. Bu sıvılar arasında kan, sperm, vajinal sıvılar ve anne sütü bulunur.

HIV enfeksiyonu gözyaşları, ter, öksürük veya hapşırma, havlu, mutfak eşyaları, sauna, yüzme havuzları, duşlar, tuvaletler veya küvetler ya da dokunma ya da sarılma yoluyla bulaşmaz.

HIV Teşhisi

HIV, genellikle virüse karşı antikorlar için kan veya tükürüğünüzü test ederek teşhis edilir. Ne yazık ki, vücudunuzun bu antikorları geliştirmesi zaman alır (genellikle 12 haftaya kadar)

Daha hızlı bir test, virüsün enfeksiyondan hemen sonra ürettiği bir protein olan HIV antijenini kontrol eder. Enfeksiyondan hemen sonra teşhisi doğrulayabilir ve kişiden virüsün diğerlerine yayılmasını önlemek için daha hızlı adımlar atılmasını sağlar.

HIV Tedavisi

HIV / AIDS için uygulanacak herhangi bir tedavi yöntemi yoktur, ancak virüs kontrolü için birçok farklı ilaç mevcuttur. Böyle bir tedavi antiretroviral tedavi veya ART olarak adlandırılır. Her ilaç sınıfı virüsü farklı şekillerde engeller.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.