Bronşite İyi Gelen Bitkiler Bronşit Nasıl Geçer İbrahim Saraçoğlu

Bronşit Bitkisel Tedavi Bronşite Kökten Çözüm İbrahim Saraçoğlu

0 5.327

Bronşit Nedir?

Bronşit, burun ve akciğerler arasındaki bronşlarda meydana gelen iltihap, şişme ve enfeksiyona denir. Bu durum genellikle bronşları tahriş eden virüs veya bakterilerden kaynaklanır. Bronşit belirtileri arasında balgamlı öksürük, nefes almada güçlük, göğüs ağrısı, halsizlik, kas ağrısı, burun tıkanıklığı ve yüksek ateş yer alır.

Bronşit iki kategoriye ayrılabilir – akut ve kronik. Akut bronşit birkaç haftadan fazla sürmezken; kronik bronşit sık sık ortaya çıkar ve daha uzun sürer. Astımlı bir kişide bronşit oluşursa, bu duruma astımlı bronşit denir.

Bronşit, bronşçuklar (akciğerdeki hava tüpleri) iltihaplandığında oluşur ve çok fazla balgama sebep olur.

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Hırıltı, balgamlı öksürük ve diğer belirtilerden kaynaklanan bronşit hastalığı, bronşların iltihaplanmasına neden olur. Akut ya da kronik bronşite sahip olmanıza bağlı olarak belirtiler kısa süreli ya da devamlı olabilir. Bronşit belirtileri şunlardır;

 • Devamlı ve balgamlı öksürük
 • Halsizlik
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Hırıltılı solunum  (olabilir de olmayabilir de)
 • Ateş (olabilir de olmayabilir de).
 • Üşüme
 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Hırıltı
 • Göğüs sıkışması ve rahatsızlığı

Bronşit Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşit tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır;

Öksürük ilaçları. Bu ilaçlar öksürüğü giderir  ve balgamı yok eder.

Antibiyotikler. Antibiyotikler normalde yalnızca bakteri kaynaklı bronşitte reçetelenir. Bronşit eğer virüs kaynaklıysa, enfeksiyon genellikle kendiliğinden geçer.

Bronkodilatörler. Bunlar bronşları açar ve balgamı temizler.

İltihap önleyici ilaçlar. Şiddetli ve sürekli belirtiler olduğunda, bunlar kronik iltihaplanmayı azaltır ve bronş dokusunun zarar görmesini önler.

Oksijenterapi. Solunum zorlaştığında, akciğerlere alınan oksijen miktarını arttırmaya yardımcı olur.

Mukolitikler. Bunlar balgamı zayıflatır ve öksürükle atmayı kolaylaştırır.

Bronşit İçin Bitkisel, Doğal Tedavi Yöntemleri

Bol Bol Su İçin

Bronşit problemi yaşadığınızda, vücudunuzdaki su miktarını korumanız önerilir.  Yani günde en az 8-10 bardak su tüketin. Meyve ve sebze suyu da içebilirsiniz. Sabahları yarım limon sıkılmış ballı su içebilirsiniz.

Bolca Dinlenmek

İyi bir gece uykusu doku hasarlarını onarır, enerji seviyesini yükseltir ve bronşitin iyileşmesine yardımcı olur. Bronşitin temel belirtilerinden biri halsizliktir. Enfeksiyon ve devamlı öksürük aşırı yorgunluğa sebep olabilir. Araştırmalar uykunun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ve enfeksiyonları iyileşirmeye yardım ettiğini göstermiştir. Uyku, vücudun doku hasarını onarmasına ve yeni doku oluşumuna katkı sağlar, önemli hormonlar salgılar, enerjiyi yeniler.

Ekinezya

Birçok araştırmacı ekinezya bitkisinin güçlü bir bağışıklık sistemi destekleyicisi olduğunu söylemiştir. Hastalık süresince bağışıklık sistemini desteklemek vücudun enfeksiyonlarla daha hızlı savaşmasını sağlar.

Virüs önleyici özelliklere sahip olan ekinezya bitkisini tavsiye eden birçok araştırmacı da vardır. Bronşit için tavsiye edilen mükemmel bir bitkisel şifa olmasının nedeni de hücresel solunumu sağlama işlevidir.

 • Bir bardak kaynamış suya 2 tatlı kaşığı kuru ekinezya yaprağı ekleyin 10 dakika kadar demleyin, yaprakları çıkararak için.
 • Birkaç gün boyunca günde 2-3 bardak için.

Kekik

Kekik vücuttaki birçok problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir Enfeksiyona sebep olan bakterileri yok eder ve bronşit belirtilerini yok eder. Aynı zamanda mantar önleyici özelliklere sahiptir.

 • Yarım tatlı kaşık kekiği bir bardak kaynamış suya ekleyin ve 4-5 dakika kadar demleyin.
 • Kaynamış suyu sıcakken içmeye gayret edin.
 • Tat vermesi için bir miktar bal ekleyebilirsiniz. Kekik çayını günde 2 ya da 3 kez için.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Bronşit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Bronşit Ve Kuru Öksürük İçin Bitkisel Tedavi

Malzemeler

 • 1 su bardağı süt
 • 1 tutam hatmi bitkisi.

Yapılışı: Kaynamış bir su bardağı sıcak sütün içerisine bir tutam hatmi bitkisi ekleyip karıştırın. 5 dakika kadar bekledikten sonra süzüp günde 2 defa sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinden yarım saat önce içmelisiniz. Ve her seferinde taze olarak hazırlamalısınız.

Prof Dr İbrahim Saraçoğlu’ndan Bronşit İçin Bitkisel Çözüm İncir Kürü Tarifi

2 su bardağı klorsuz suyu kaynatın. Klorsuz su yerine marketten aldığınız pet şişe su da olur. Kaynayınca içine 15 adet kuru incir ilave edin ve ağzı kapalı olarak 10 dakika kaynatın. 10 dakika tamamlandığında ılıması için bekleyin. Ilıyınca süzün. Süzdüğünüz kuru incir suyunu 3 e veya 2 ye bölün. Her birini öğünlerden 15 dakika önce aç karına için. Kuru incir kürünü 10 gün uygulayın. 10 gün tamamlandığında 3 gün ara verin. tekrar 10 gün uygulayın. Toplamda 20 gün uygulayın. Uygulama sürelerine üç günlük aralar dahil edilmez. Her seferinde günlük olarak hazırlanması gerekir. Kuru incirleri bir kez koparın ya da bıçakla bir kere kestikten sonra kaynayan suya ilave edin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan Bronşit İçin Bitkisel Tedavi Yulaf Samanı İle

Bir tatlı kaşığı dolusu yulaf samanını kaynamakta olan bir bardak suya atınız. Ağzı kapalı olarak hafif ateşte 5 dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzünüz. Üç hafta boyunca haftada 2 çay bardağı içilir. Üç haftadan sonra bronşit belirtilerinin seyrine göre devam edilir. Her içim için yulaf samanı suyunu taze hazırlamak şarttır. Kesinlikle 10 saatten fazla beklemiş yulaf samanı suyunu haricen veya dahilen kullanmayınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.