Burun Yağlanması Neden Olur Burun Üstündeki Yağı Temizleme Yolları

Burun Yağlanmasının Geçmesi 6 Farklı Bitkisel Maske Tarifi

0 56

Burun Yağlanmasının Geçmesi 6 Farklı Bitkisel Maske Tarifi

Burun yağlanması, yanlış beslenme, hava kirliliği, kullanılan ilaçların yan etkileri gibi çeşitli durumlardan kaynaklanabilmektedir. Burnunuz kolay ve sık yağlanıyorsa, cildiye doktoruna gidip, doktorun verdiği kremleri kullanabilirsiniz. Yahut aşağıda tarifini vereceğimiz bitkisel maskeleri uygulayıp burundaki yağlanmadan kurtulabilirsiniz.

Burunda Yağlanma Neden Olur?

Yağ bezlerinden salgılanan yağ miktarı artarsa burunun dış kısmı yağlanır. Bu durumun en yaygın sebepleri şunlardır:

Hormonal değişiklikler: Ergenlik dönemi boyunca hormonlarda iniş-çıkışlar yaşanır. Öte yandan gebelik, doğum kontrol hapı kullanmak ve menopoz gibi durumlar da hormonların değişmesine yol açar. Hormonlardaki dalgalanmalar cildin yağ oranını yükseltebilir. Burun yağlanması da çoğu zaman bu nedenle meydana gelir.

Stresli yaşam tarzı: Gerginlik, endişe ve kaygı gibi durumlarda vücudumuzun kortizol seviyesi yükselir. Bu ise yağ bezlerini uyarır ve yağ üretimini artırır. Burunda yağlanma böylece başlamış olur.

Hava şartları: Ciltteki yağ bezlerinden üretilen yağ oranı hava şartlarına göre değişebilir. Örneğin yazın sıcak vee nemli havanın etkisiyle daha fazla sebum üretilmeye başlanır. Kuru havalarda da cilt yağlanabilir.

Sağlıksız beslenmek de burun yağlanmasına sebep olabilir. Paketlenmiş ürünler, fast-food yiyecekler, işlenmiş rafine un ve şeker gibi besinlerin glisemik indeksi düşüktür. Sağlıksız beslenmek insülin direncini tetikler. Bu ise yağ salgısında artış meydana getirir.

Kalıtsal faktörler: Bazı genlerin kalıtımına bağlı olarak, burunda yağlanma oluşabilir.

Kişisel bakım ve hijyende yapılan hatalar: Cildi çok fazla temizlemek veya hiç temizlememek burnun yağlanmasına neden olabilir.

Burun Yağlanması Diğer Nedenleri:

 • Çevre koşulları
 • Ergenlik dönemi
 • Mevsim geçişleri
 • Kozmetik ürün kullanımı
 • Adet düzensizliği ve hormon değişikliği
 • Alerjik nedenler ve genetik faktörler
 • Menopoz dönemi
 • Sürekli ilaç kullanımı
 • Diyet yapılması
 • Acı, baharat, şeker gıda tüketimin fazla olması
 • Kilo artışı ve benzeri pek çok faktör, burun yağlanmasına yol açabilir.

Burundaki Yağlanma İçin Doğal Çözümler

Limon Ve Süt Maskesi

Birer çay kaşığı süt, bal ve limon suyu iyice karıştırılır. Buruna sürülür ve 10-15 dakika bekletilip soğuk su ile yıkanır. Burundaki yağlanma sona erinceye dek düzenli olarak her gün tekrarlanır.

Yumurta Akı Ve Limon Maskesi

Bir yumurta akı, köpüklenene kadar güzelce çırpılır. Buruna sürülüp kuruması beklenir. Ardından yüz bölgesi durulanır. Haftada 2 defa uygulanır. Yahut 1 yumurta akı ve yarım limon suyu karıştırılıp yüz ve burundaki yağlı bölgelere sürülür. 15 dakika bekletilir ve su ile durulanır.

Bal Ve Kahve Maskesi

Kahve, bol miktarda antioksidan içerir. Kollajen ve elastin sentezini uyararak cildi sıkılaştırır. Bal ise cilde nem kazandırır ve fazla yağlanmayı giderir. Gözenekleri de kirlerden arındırır. Bakterilerle mücadele ederek burunda yağlanma probleminin önüne geçer. Kullanılmış kahve telvesi ve buna eşit miktarda bal karıştırılır ve kalın kıvamlı bir macun haline getirilir. Elde edilen macun, buruna sürülür ve dairesel hareketlerle yavaşça masaj yapılır. Daha sonra yüz bölgesi ılık su ile durulanır.

Yumurta Akı Ve Yulaf Maskesi

Yulaf ezmesinin cildi nemlendirme özelliği vardır. Bu sayede ciltteki yağ oranını dengeler. Anti-enflamatuar olduğu için akne oluşumunu da engelleyebilir. A vitamini içeren yumurta akı, gözenekleri rahatlatır, ciltte derinlemesine temizlik sağlar ve burun yağlanmasını da durdurur. Yumurta çırpma teliyle yumurta beyazları çırpılır ve ¼ bardak kadar öğütülmüş yulaf ezmesi ilave edilir. Güzelce karıştırılıp buruna uygulanır. 15  dakika beklenir ve kuruyunca yüz, ılık su ile durulanır.

Zerdeçal ve Portakal Suyu Maskesi

Zerdeçal ve sandal ağacı burnu yağdan arındırmakta çok etkilidir.

Portakal ve diğer narenciye meyveleri, C vitamini açısından zengindir. Bu nedenle ciltteki yağlanmaya karşı oldukça etkilidirler. ¼ tatlı kaşığı zerdeçal tozunu2 tatlı kaşığı sandal ağacı tozuyla karıştırıp 2-3 yemek kaşığı kadar portakal suyu ilave edin. Pürüzsüz bir kıvama getirin. Hazırladığınız macunu, yüzünüze maske şeklinde uygulayın ve kuruyunca su ile durulayın.

Yoğurt Maskesi

Bir tatlı kaşığı yoğurt, burnun dış kısmına sürülür. 15-20 dakika beklenir. 7. günde soğuk su ile durulanır. Haftada bir kez uygulanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.