Çiçeklere Aspirin Verilir mi Aspirinin Çiçeklere Faydaları

Çiçeklere Aspirin Nasıl Verilir Aspirin Çiçeklere İyi Gelir mi

0 77

Çiçeklere Aspirin Verilir mi?

Aspirin, özellikle ağrı kesici özelliği ile bilinen bir ilaçtır. Ancak sağlıklı çiçekler ve bitkilere sahip olmak için de sıklıkla başvurulur. Yapılan araştırmalar, aspirinin bitkiler üzerinde olumlu etkileri bulunduğunu bilimsel açıdan kanıtlamıştır. Bu yüzden birçok insan bitkileri ve çiçekleri için aspirin kullanmaktadır Bu yazımızda, aspirinin evde ve bahçede yetiştirilen bitkiler ile çiçeklere ne gibi faydaları olduğunu, bu yöntemi nasıl uygulayabileceğinizi anlatacağız.

Aspirin Çiçeklere Nasıl Verilir?

Aspirin çiçeklere güvenle uygulanabilir. Çiçeklere aspirin vermek, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmalarını sağlar. 1 litre suyun içerisinde, ¼ aspirini erittikten sonra kullanabilirsiniz. Hazırladığınız suyu boş bir sprey şişeye doldurun. Bu karışımı 15 günde bir kez çiçeklerinizin yapraklarına sıkarak uygulayın.

Aspirinin Çiçeklere Bitkilere Faydaları Nelerdir?

Aspirin, çiçeklerde görülen hastalıklara ve böceklenme sorununa karşı mücadelede kullanılır. Aynı zamanda aspirin uygulaması yapılan çiçeklerin daha sağlıklı bir gelişim gösterdikleri de kanıtlanmıştır. Aspirin, çiçeklerin toprağına uygulanırsa oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

Aspirinin içerisinde salisilik asit adı verilen aktif bir madde bulunur. Salisilik asit, söğüt kabuğundan üretilir. Aynı zamanda bitkilerin daha güçlü bağışıklık sistemine sahip olmalarına yardımcı olur. Bunun sonucunda bitkiler büyümelerine engel olan zararlı böceklerle, mikrobiyal tehditlerle ve mantar riskiyle daha etkili şekilde mücadele edecektir.

Bir üniversitede, aspirinin bitkiler ve çiçekler üzerindeki etkilerine dair çalışmalar yürütüldü. Bu araştırmalar sırasında 15 litre su ve 4 tane aspirin karıştırıldı. Hazırlanan bu çözeltinin bahçede bulunan sebzeler üzerinde kullanılacağı belirtildi. Tüm sezon boyunca, 3 haftada bir olacak şekilde sebzelere püskürtme yapıldı. Sezonun sonunda, aspirin verilmeyen bitkilerin daha yavaş geliştiği öğrenildi.

Toprakta en hızlı yayılan mantar hastalıkları, Fusarium ve Vertiscilliumdur. Bu tehlikeli mantarlar, yalnızca birkaç gün içerisinde tüm mahsullerin kaybedilmesine yol açabilir. Aspirin üzerine yürütülen araştırmalar, püskürtme yapılan bitkilerin üzerinde mantar yayılması olmadığını göstermiştir.

Taze çiçeklerin uzun süre boyunca muhafaza edilebilmesi için, vazoya doldurduğunuz suyun içerisine aspirin ilave edebilirsiniz. Bunun için bir adet aspirini toz haline getirmeniz ve suya karıştırmanız yeterli olacaktır. Taze çiçekler dallarından ayrıldıkları zaman etilen adlı maddeyi üretmeye başlarlar. Bunun sonucunda ise solma işlemi meydana gelir. Aspirinin içerisinde bulunan salisilik asit ise, bitkilerin daha az miktarda etilen üretmesine neden olur. Böylece çiçekler daha uzun bir süre boyunca tazeliklerini koruyabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.