Çiçeklere Ne İyi Gelir Çiçeklerin Canlanması İçin Ne Yapılmalı

Çiçeklere B12 Vitamini Nasıl Verilir Çiçeklere Şekerli Su Çiçekler Nasıl Daha Hızlı Büyür

0 83

Çiçeklere Ne İyi Gelir, Çiçeklerin Canlanması İçin Ne Yapılmalı?

Çiçekler de bizler gibi canlıdır. Bu durum onları da sevgiye ve ilgiye muhtaç hale getiriyor. Çiçekleri çok seven bizlerin çiçeklerin odalarımızı, bahçelerimizi ve balkonlarımızı süslemesini isteriz. Bu yazımızda çevremizdeki bu çiçeklerin güzel ve sağlıklı görünmesi için bir takım ipuçlarından bahsedeceğiz.

Çiçekler bulunduğu her ortama güzellik, tazelik ve can katmaktadır. Bunun için çiçekler özel bakıma ihtiyaç duymaktadır. Bu bakım verildiği zaman çiçekler tabiri caizse coşmaktadır.

Çiçek bakımı derken akla ilk olarak sulamak, gübre vermek, saksı değiştirmek ve budamak gelmektedir. Ancak bunlar her zaman yetmez, extra bazı yöntemlerin uygulanması gerekir.

Çiçeklere Bakım Yöntemleri

Yumurta Kabuğu Kullanımı

Çiçekleriniz için gerekli olan bileşenlerin başında kalsiyum gerekmektedir. Çiçeklerinizin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu yumurta kabuğundan elde edebilirsiniz. Bunun için yumurta kabuklarını robot ile çekip toz haline getirin. Elde ettiğiniz bu tozu bahçenizde veya saksınızdaki çiçeklerin torpağına serpiştirin. Yumurta kabukları hem gübre görevini görecek hem de toprakta böceklenmeyi önleyecektir.

Yumurta Kabuğu Suyu Kullanımı

Öncelikle yumurtayu haşlayın ve sonrasındaki suyu soğutun. Soğuyan su ile çiçeklerinizi sulayın. Ayrıca yumurta haşlanırken yumurtanın çatlamasını önlemk için suyuna tuz eklememelisiniz. Aksi halde suyun içerisindeki tuz çiçekleri çürütür.

Aspirin Kullanımı

Çiçeklerinizin canlı kalması için aspirin kullanabilirsiniz. bu konuda çiçeklerde aspirin kullanı hakında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Çiçekleriniz için doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz. Kulağa biraz garip gelse de doğum kontrol hapı bitki hormonu olarak kullanılabilir. Bitkinizin toprağına 3-4 ayda bir kez 1 tane doğum kontrol hapı yerleştirin. Bu sayede bitkilerinizin çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Çay Kullanımı

Çiçeklerinizin sağlığı için çayı demledikten sonra atmamanızı öneririm. Çay demledikten sonra demliğin içerisindeki telveleri bitkinizin toprağına dökün.  Bu hep bitkinin su ihtiyacını karşılar hem de gübre görevi görür.

Vitamin İlaçları Kullanımı

Üstte sıraladığımız gibi doğal olmasa da vitamin kullanmanız da bitkileriniz için faydalı olabilir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde çiçekleriniz canlanacaktır. Doktorların verdiği mineral, vitamin, folik asit veya B12 vitaminleri su ile karıştırıp çiçeğinizi bu su ile sulayın. Bu yöntem çok sık tekrarlanmamalı, yılda en fazla 3 kez yapılmalıdır.

Muz Kabuğu Kullanımı

Muzda bolca bulunan potasyum çiçekler için oldukça yararlıdır. Özellikle de sardunyalar potasyumu sevmektedir. Bunun için buz kabuklarını 1 gece suda bekletin ve ertesi sabah çiçeklerinizi bu su ile sulayın.

Bir Tane Çivi

Çiçeklerin demir ihtiyacının karşılanması için bir tane çivi kullanabilirsiniz. Bir tane çiviyi toprağa gömün, bu sayede bitki demir ihtiyacını karşılayacaktır.

Meyve Kabuğu

Evde tükettiğiniz meyvelerin kabuğu da bitkiler için önemli bir gübre kaynağıdır. Öyle ki yıllardır küsen çiçek açmaz dediğiniz çiçekleri bu yöntem ile canlandırabilirsiniz.

Çiçeklere Şekerli Su Nasıl Verilir?

Çiçeklerinizin canlanıp parlak görünmesi için şekerli su kullanabilirsiniz.  Bunun için sıcak su içine 2 çay kaşığı ve 3 çay kaşığı sirkeyi ekleyin. Sonrasında ise suyu şeker eriyene kadar karıştırın. Ardından su ılınınca çiçeklerinizi bu su ile sulayın.

Çiçek Bakım Önerileri

Çiçeklerin büyüyüp gelişmesi için gerekli olan vitamin, mineral ve demir gibi besin öğeleri bulunmaktadır. Bitkiler bu ihtiyaçlarını gübreden karşılar ancak gübrenin yeterli olmadığı durumda bitkinin çiçekleri rengarenk açmaz. Gübre dışında bitkiniz için mutlaka takviye yapmalısınız.

Bitkinizin büyümesi için üstte sıraladığımız yöntemler dışında bitkilerinize manevi destek vermeniz de çok önemlidir. Çiçeklerinizle konuşmalı, onları sevmelisiniz. Çiçekler ilgisiz kaldığı durumda solar ve çiçek vermez.

Bitkilerin sağlıklı olması için bir diğer önemli şey gün ışığıdır. Gün ışığı alması gerektiği gibi karanlığı da yeterince almalı bitkileriniz. Çiçeklerinizi sevdiği yere koymanız büyük önem taşımaktadır. Çok güneş alması demek çiçekler için her zaman iyi olmayabilir. Çünkü çiçekler güneşi doğrudan aldıkları zaman yanar ve kavrulur. Bu yüzden çiçeklerinizi  güneş ışığına dolaylı olarak maruz bırakmalısınız. Cam kenarları çiçekler için oldukça uygun yerlerdir.

Çiçeklerin yerlerini sık sık değiştirmek de çiçekleri kötü etkiler. Çiçekler sevdiği yerlerden ayrılınca küsebilirler.

Çiçeklerinizi asla fazla sulamamalısınız. Fazla su çiçeğin çürümesine yol açacaktır.

Çiçeklerin bazıları özellikle yapraklarının nemli olmasını istemektedir. Örnek olarak küpeli çiçeği verilebilir. Bazı çiçekler ise yapraklarının ıslak olmasını hiç sevmez ve hatta yapraklarında su olduğu zaman sararma meydana gelir. (Örneğin sardunya)

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.