Çinko Oksit Kreminin Cilt Bakımı İçin Kullanımı

Çinkonun Cilt Sağlığına Yararları Hangileridir?

0 35

Çinkonun Cilt Sağlığına Yararları Hangileridir?

Çinko, cilt için oldukça yararlı bir mineraldir. Uzmanlar bu mineralin cildi beslediği ve güzelleştirdiği konusunda fikir birliği içindedir. Cilt sağlığını koruyan çinko, daha pürüzsüz ve bakımlı bir cilde kavuşturur. Çinko eksikliği olması halinde yaraların kapanması daha çok zaman alır. Çinko yetersizliği enfeksiyonlara, aknelere ve sivilcelere davetiye çıkarır. Zaman geçtikçe cilt yıpranmaya, matlaşmaya ve deforme olmaya başlar. Tüm bunları önlemek için yeterli miktarda çinko almaya özen göstermek ve çinko içeren ürünlerle cilt bakımı yapmak gerekir.

Çinko İle Cilt Maskesi Nasıl Yapılır?

  • 2 Tatlı Kaşığı Çinko Krem (Eczanelerde bulabilirsiniz. Çinko Oksit Krem adıyla)
  • 1 Tatlı Kaşığı Kayısı Yağı
  • 1 Çay Kaşığı Jojoba Yağı

Tüm malzemeleri karıştıralım. Cildimizi temizleyip hazırladığımız maskeyi yatmadan evvel nazik hareketlerle uygulayalım. 20-30 dakika bekleyip ılık su ile durulayalım. Nemlendirici sürmesek de olur. Gözlerimizin çevresine ve altlarına ince bir tabaka halinde sürebiliriz.

Çinkonun Cilde Faydaları Nelerdir?

Çinko maskesi cilde bakıp yapar ve müthiş bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur. Yıpranmayı onarır ve cildi tazeler.

Çinkonun cilt için faydaları saymakla bitmez. Hücre hasarını giderir, yeni hücrelerin oluşumuna destek olur ve cilt dokusunu yeniler. Çinko eksikliğinde ise tüm bunlar sekteye uğrar. Sonuç olarak yaraların iyileşmesi de gecikir. Eğer yaralarınız bir türlü iyileşmiyorsa büyük ihtimalle çinko eksikliğiniz var demektir. Yapılan çalışmalara göre, yeterli miktarda çinko almak ya da lezyonlu bölgeye çinko uygulamak, yaraların erken kapanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu mineral yara haline gelen sivilcelerin, dudaklarda ya da başka bir bölgede meydana gelen uçukların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Antiseptik özelliği bulunan çinko kremler, cilt üzerinde üreyen bakterileri yok eder, alerjiye bağlı olan cilt tahrişine engel olur ve cildi pürüzsüzleştirir.

Hücre üretimi için gereken enzimleri harekete geçiren bu mineral, yaşamsal fonksiyonların sağlıklı bir şekilde devam edebilmesinde rol oynar. Öte yandan hücre tahribatını tedavi eder ve bu yüzden cilt sorunlarına çok iyi gelir.

Çinko kremi aknelerin olduğu kısımlara doğrudan uygulayabilirsiniz. Antibakteriyel olduğundan akne oluşumuna sebebiyet veren bakterileri ortadan kaldırır. Sivilcelere karşı da oldukça etkilidir.

Belirli aralıklarla kullanılırsa cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur, Melazma lekelerini geçirmekte etkili rol oynar.

Anti-inflamatuardır, egzama adlı deri rahatsızlığına şifalıdır.

Sıyrık, kesik ve yanık gibi cilt deformasyonlarında iyileştirici etkisi vardır.

Yaşlılık belirtileriyle mücadele eder ve güneş lekelerine karşı koruyucudur. İçerisinde çinko bulunan kremler ile zararlı güneş ışınlarının etkilerini ve kırışıklıkları önleyebilirsiniz. Çinko kremler cilt tarafından kolaylıkla emilir ve cilt üzerinde tabaka oluşturup güneşten gelen zararlı ışınların cildi tahrip etmesini engeller.

Çinko ile pişik tedavisi de mümkündür. Çinko içerikli kremler pişik sebebiyle tahriş olmuş cilde bakım yapmakta ve cildi eski sağlığına kavuşturmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.