Coenzyme Q10 Cilde Faydaları Nelerdir?

Koenzim q10 Cilde Faydaları Nelerdir?

0 13

Koenzim q10 Cilde Faydaları Nelerdir?

Prof Dr. Osman Müftüoğlu Koenzim q10’un cilde faydaları hakkında şu bilgileri vermektedir: (Yaşın ilerlemesi ile birlikte, tüm cilt tiplerinde sarkmalar, kurumalar, incelmeler ve kırışıklıklar meydana gelir. Cilt sıkılığı, koenzim Q10 ile aktif hale getirilen elastin lifleri ve kollajen ile sağlanır. Ancak koenzim Q10, seneler içerisinde azalarak cilt problemlerine neden olabilir.

Foto yaşlanma etkileri, yaşın ilerlemesi sonucunda artış gösterir. Bu etkilere örnek olarak ince çizgilerin oluşumu, cildin pürüzlenmesi ve yoğun güneş ışınları nedeniyle oluşan lekelenmeler gösterilebilir. Fakat koenzim Q10 takviyesi ile cildin yaşlanma sürecini yavaşlatmak mümkündür. Bu durumun tespit edilmesi ile birlikte çoğu dermokozmetik üreticisi firma, ürünlerinin ana maddesi olarak koenzim Q10 kullanmaya başladı. Kremler, serumlar, losyonlar ve oral yolla kullanılabilen koenzim Q10, kısa sürede büyük bir popülarite kazandı.

Yapılan klinik çalışmalar, oral yolla kullanılan koenzim Q10 takviyesinin de cilde iyi geldiğini kanıtlamıştır. Özellike +40 yaş grubunda bulunan kişilerin, her gün aksatmadan koenzim Q10 desteği almaları tavsiye edilmektedir. Etkisini artırmak için Alfa lipoik asit eşliğinde kullanılması da önerilmektedir.

Dr. Neslihan Şahin Koenzim q10’un cilde faydaları hakkında şu bilgileri vermektedir:( Koenzim Q10 seviyesinin seneler içerisinde azalması, genç ve sağlıklı cilt yapısının kaybolmasına sebep olur. Böylece koruyucu etkiyi sağlayan antioksidan özelliği ve hücrelerin arasında üretilen enerji seviyesi de düşmeye başlar. Gücünü kaybeden cilt dokusu, daha hızlı şekilde yaşlanmaya başlar. Bu nedenle koenzim Q10, oral yollarla ya da kullanılan kozmetik ürünlerle düzenli olarak alınmalıdır.

Koenzim Q10 takviyesi ile birlikte sağlıklı ve güzel bir yaşlanma süreci geçirmek mümkündür. Aynı zamanda cilt güzelliği de muhafaza edilebilir. Ürünü kullanmaya başladığınızda göreceğiniz ilk yarar, cildin enerji kazanması olacaktır. Böylece cildiniz tahribatı kontrol edebilir ve gerekli onarımları sağlayabilir. Bir diğer faydası ise, cildin serbest radikallerden korunması olacaktır. Serbest radikaller, anormal seviyelerde elastin birikimine ve kollajen yıkımına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda ise yaşlanma süreci çok daha hızlı şekilde gerçekleşir. Kullanılan koenzim Q10 takviyesi ile serbest radikallerin yol açtığı hücre yaşlanması ve dış faktörlerden kaynaklanan cilt hasarının onarımı yapılabilir. Çünkü koenzim Q10, oldukça güçlü antioksidanlar içermektedir.

Koenzim Q10, cildi oluşturan hücreleri uyararak aktif hale getirir. Bu sayede hücreler toksik maddelerden hızla alınır ve alınan besin ögelerini çok daha sağlıklı bir şekilde kullanabilir. Koenzim Q10 desteği ile üretilen kolajen seviyesi artış gösterir. Böylece cilt dokusu daha güçlü ve daha sıkı olacaktır. Kollajen, cilt sağlığı için olmazsa olmaz bir proteindir. CoQ10 ise daha fazla kollajen üretilmesi için oldukça etkili bir destektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.