Korona virüsü nedir belirtileri nelerdir nasıl bulaşır

Çin devletinin Wuhan şehrindeki bir balık pazarında ortaya çıkan 2019-nCoV Coronavirusü ölüm oranı %3 olarak belirtilmiştir.

0 8

Coronavirus (korona virüsü) nedir belirtileri nelerdir.

Korona virüsü, hayvanlarda ishal üst solunum yolları enfeksiyonlarına neden olan bir enfeksiyöz ajandır. Mikroskop görüntüsü taça gibi bir küreye benzer, taçın etrafındaki çıkıntılar hücreye tutunur. Koronavirüsü normalde insanlar, üst solunum yolları enfeksiyonu, ishal, yorgunluk ve iştahsızlık gibi hafif semptomlarla atlatırdı.

Coronavirus KoronaVirusu Mikroskop Görüntüsü
Coronavirus KoronaVirusu Mikroskop Görüntüsü

Coronavirus (korona virüsü) nedir

2002-2003 yılarında mutasyona değişime uğrayarak ortaya çıkan SARS-CoV ve MERS-CoV coronavirusleri alt solunum yolları hastalıklarına neden olmuştur. Koronavirüse yakalanan kişilerin % 70’i hafif veya orta belirtiler ile hastalığı atlatırken, virüsün çıktığı ilk yılldada % 30 kadar varan ölüm vakal arı görüldü. 2019 yılının sonlarında Çin devletinin Wuhan şehrindeki bir balık pazarında ortaya çıkan 2019-nCoV nova (yeni) korona virüsü ölüm oranı %3 olarak belirtilmiştir. Virüse karşı Çin hükümeti, Dünya sağlık örgütü ve diğer ülkeler korona virüse karşı  ciddi tedbirler almıştır.

Coronavirus (korona virüsü) belirtileri nelerdir

Korona virüsü tansiyonu düzenleyen ACE2 enzimine yapışarak vücuda yayılır. Hafifi belirtileri, üst solunum yolu hastalıkları, başağrısı, ateş, öksürük, boğaz ağrısı, halsizlik, burun tıkanıklığı. Ağır belirtiler ise, zatürre, akciğer yetmezliği, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği. Nefes darlığına bağlı bayılma ve havale geçirme.

Coronavirus (korona virüsü) nasıl bulaşır

Hayvanlardan diğer hayvanlara, diğer hayvanlardan da insana temas yolu ile geçer. Özellikle evcil olmayan vahşi hayvanlardaki virüsler daha agresiftir. Kalabalık, karanlık, kapalı ve temiz olmayan mekanlar virüsün yayılması için elverişlidir. Solunum, öksürük ve temas yolu ile virüsler insanlar arasında çok çabuk yayılabilir. Kalabalık ve hijyen olmayan koşullardan uzak durmak, eşya, mekan ve ortamın steri edilmesi havalandırılması önemlidir.

Korona virüsten korunma yöntemleri

Yoğun tuzlu su veya deniz suyu ile  günde 3 sefer ağıza ve buruna gargara yapmak virüse karşı koruma sağlar. Güneş ışınları ve UV-C lambaları virüs ve mikropları öldürür. Alkol, kolonya, klor ve çamaşır suyu gibi sıvılar ile ev ve eşya temizliği corona virüsüne karşı etkilidir. Önemli uyarı alkol, çamaşır suyu, tuz ruhu, klor gibi kimyasal sıvıları yüksek dozda veya bir birine karıştırarak kullanmayın.

Corona virüsü aşısı bulundumu

Henüz bulunamadı, korona virüsü aşısı bulundu diyebilmek için henüz çok erken. İnsanlardan önce kobay hayvanlarında test ediecek en az 1 yıl belkide 2-3 yıl sürecektir.

Corona virüsü biyolojik silah mı

Bu iddiayı doğrulayacak bir bilgi mevcut değil, ayrıca bilimsel açıdan mümkün olabilsede çok zor bir iş. Korona virüsüler, yarasa, yılan, rakun ve deve gibi hayvanlarda bulunan bir virüs türü olduğu biliniyor.

Corona virüsü ölüm anı

You tube videolarından gördüğümüz, akciğer yetmezliğine bağlı,  solunum yetmezliği ve kalp yetmezliği, nedeni ile havasız kalarak, bayılma havale veya boğulma şeklindedir.

Coronavirus live map / coronavirus haritası

1- Şubat-2020 tarihi itibarı ile, tespit edilen vaka sayısı toplamda 9820, korna virüsten ölenlererin sayısı ise 213 kişidir. Aşağıdaki coronovirus live map canlı olarak anlık rakamlar bildirilmiştir.

Korona virüsü Türkiyede ilk vaka

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.