Döl Rengi Ne Olmalıdır Kaliteli Sperm Hangi Renktir

Spermin Rengi Nasıldır Sağlık Sperm Rengi Nasıl Olmalıdır?

0 105

Sperm Ne Renk Olmalıdır?

Sağlıklı meni, sperm (döl) genellikle beyaz veya beyazımsı gri renktedir, gri tonlardadır. Erkeklerde menin renginde değişimin nedeni oldukça merak edilen bir konudur. Menin sarı renkte olması her zaman kesin bir problemdir denmese de kontrol edilip sebebinin herhangi bir sağlık problemi olup olmadığı öğrenilmesinde fayda vardır. Kadınlarda meni ise sarımtırak renktir.

Sağlıklı Sperm Rengi ve Kıvamı Nasıldır?

Meni, erkek vücudunda üretilen üreme sisteminin en önemli salgısıdır. Meni içinde başta sperm olmak üzere farklı bileşenler içermektedir. Normal şartlarda sperm; jöle kıvamında gri veya beyazımsı bir görünümde olmalıdır. Spermin yapısı çiğ yumurta beyazına benzetilebilir. Sağlıklı spermin rengi beyazımsı ve grimsi olurken, birtakım sağlık problemleri ve hastanın yaşam tarzındaki değişiklikler spermin renginde ve kıvamında değişiklik oluşmasına yol açabilir.

Spermin Beyaz ve Gri Tonları Hariç Başka Renk Olması Neden Olur?

Spermin renginin gri, beyazımsı ve çok hafif sarı olması normal karşılanmaktadır. Fakat hafif sarı olduğunda doktora gidilebilir. Şunu belirtmek gerekir ki, spermin rengi hafif ve açık sarı değil de koyu sarı renkteyse doktora mutlaka gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

Spermin tonunda sarılık olması bir problem göstergesi olmaz. Çünkü spermin açık sarı renkte oluşu bazen geçici nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenlere örnek olarak; sarılık, kandaki beyaz kan hücresi oranının yükselmesi, boyalı besinler tüketimi, uzun bir aradan sonra boşalma ve sperme idrar karışması verilebilir.

Spermin renginin sarı olmasının bir başka sebebi ise Gonore, Herpes ve Chlamydia gibi enfeksiyonlar olabilir. Bu tür enfeksiyonlarda spermde renk değişimine ek olarak kötü koku da fark edilmektedir.

Spermde renk değişiminde doktor muayenesi sonrasında sarı renk oluşturan sebebe bağlı olarak tedaviye başlanmaktadır. Ek olarak spermin renginde sarıdan başka, yeşil, kahverengi ya da kırmızılık fark edilebilir. Bu tür renkler görüldüğünde mutlaka doktora gidilmeli ve sebebi öğrenilmelidir.

Sperminizde renk değişimi olmuşsa mutlaka doktora gitmelisiniz. Hatta eğer bu durum ani oluşmuşsa ve renk çok koyu tonlarda ise hastadan sperm örneği alınacak ve bu renk değişiminin altındaki sebep ve eğer varsa hastalık  tespit edilecektir. Doktor hastanın durumuna bağlı olarak uygun tedavi yöntemini seçecektir.

Erkeklerde sperm rengi koyu sarımsı ise doktora gidilmesinde fayda vardır. Doktor, hastadan kan ve idrar tahlili ve sperm örneği isteyecektir. Hastanın testleri sonucunda eğer bir hastalık tespit edilirse bu hastalığın tedavisine başlanacaktır. Bu tedavi sonunda sperm; eski ve sağlıklı rengine döner.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.