Dondurulmuş Bamya Nasıl Pişirilir Bamya Buzluğa Derin Dondurucuya Nasıl Konur

Kış Hazırlığı İçin Bamya Nasıl Saklanır 3 Farklı Yöntem

0 29

Kış Hazırlığı İçin Bamya Nasıl Saklanır 3 Farklı Yöntem

Bamya Dolaba Buzluğa Nasıl Konur Buzluktan Çıkan Bamya Nasıl Pişirilir?

Sebze ve meyveleri bozulmadan muhafaza etmek isteyenler genelde dondurarak saklamayı tercih ederler. Bu yöntem hem sağlıklıdır hem de oldukça pratiktir.

Bamya da dondurarak saklayabileceğiniz kış hazırlıkları sebzelerindendir. Aşağıda bildireceğimiz 3 yöntemden dilediğinizi uygulayabilirsiniz.

Buzluğa Bamya Atmak İçin 1. Yöntem

İlk olarak bamyaları yıkayın. Saplarını konik biçimde keserek ayıklayın. Ardından süzgeç yardımıyla suyunu süzdürün ve kağıt havluyla güzelce kurulayın. Yemeklik miktarda bamyayı bir buzdolabı poşetine doldurup buzluğa atabilirsiniz.

Şoklama Yöntemi İle Buzluğa Bamya Atmak İçin 2. Yöntem

Malzemeler
 • 1 kg bamya
 • ½ çay bardağı sirke veya limon suyu
 • Tuz
 • Buz
 • 2 adet buzdolabı poşeti

Şoklama, bamyaları kışa hazırlamanın en kolay ve sağlıklı yöntemidir. Bamyalar yıkandıktan sonra ayıklanır. Suyun içerisine limon, tuz ve sirke ilave edilir. Bamyalar bu suya atılır. Yaklaşık 5 dk kaynatılır. Bir kapta buzlu su hazırlanır. Kaynatılan bamyalar bir kevgir ile suyun içerisine bırakılır. İşte bamya şoklama böyle yapılır. Tam olarak soğuyunca yeniden kevgirle sudan çıkarılır. Buzdolabı poşetlerine pay edilip dondurucuya koyulur. Tüketileceği zaman dondurucudan çıkarılarak pişirilir. Şoklama yöntemi kısaca böyle uygulanır fakat daha detaylı açıklamak faydalı olacaktır. Dilerseniz şimdi gelin bu yöntemin ayrıntılarına bakalım;

Dediğimiz gibi önce bamyaları yıkayalım. Saplarını konik biçimde kesip ayıklayalım. Bamyaların baş kısımlarını ince ince soyup yıkayalım. Derin kesmemeliyiz aksi takdirde yapışkan sıvısı dışarı çıkacaktır. Bir tencereyi ağzına kadar suyla dolduralım, tuz ve sirke ekleyip kaynatalım. Haşlama suyu, sebzelerin hacminden 5 kat daha fazla olsun. (Başka bir dyeişle, 5 litre suda 1 kg sebze haşlanabilir.) Ayrı bir kapta da buzlu su hazırlayalım. Su kaynamaya devam ederken, ayıkladığımız bamyaları, suyun içerisine bırakalım. Kaynamaya başlayınca 3-4 dk haşlayalım. Ardından haşladığımız bamyaları delikli kepçe kullanarak buzlu suya aktarıp soğumasını bekleyelim. (Buzlu su bamyaları hemen soğutacaktır. Fakat buzlu suya eklemezsek sebzeler pişmeye devam eder. Bu durum lezzetini, besin değerini ve rengini bozar. Soğuduktan sonra bamyaları kepçe yardımıyla süzgece alalım. Suyunu süzdürdüğümüz bamyaları 2 adet kilitli buzdolabı poşetine paylaştırıp derin dondurucuya atalım.

Farklı bir buzdolabı poşeti de kullanabiliriz.

Bamya Saklamak İçin 3. Yöntem

Malzemeler
 • Bamya
 • Domates

Önce bamyaları yıkayalım. Suyunu iyice süzdürüp tepelerini koni şeklinde kesip temizleyelim. Domatesleri küp küp doğrayalım. Buzdolabı poşetlerine yemeklik miktarda paylaştırıp doğranmış domatesleri de üzerine ekleyelim. Poşetlerin ağzını bağlayarak buzluğa kaldıralım.

Buzluktan çıkarınca pişirmeden önce yağını ve soğanını tencerede hazırlayalım. Süzdürmeden ekleyelim ve pişirelim.

Not: İstersek bamya ve domatesleri rengi hafif dönene kadar birkaç dakika pişirip ondan sonra poşetleyebiliriz. Ya da az evvel belirttiğimiz gibi çiğ şekilde hazırlayarak buzluğa atabiliriz.

Buzluktan Çıkan Bamya Nasıl Pişirilir?

Malzemeler

 • Yarım kilo dondurulmuş bamya
 • 1 çorba kaşığı salça
 • 1-2 adet domates
 • 1 adet soğan
 • Zeytinyağı
 • 2-3 adet limon tuzu
 • Su
 • Tuz

Soğanı tencereye rendeleyin ve zeytinyağıyla kavurun. Ardından salça ilave edip karıştırın. Salçanın kokusu çıktıktan sonra rendelenmiş domatesleri ekleyin ve pişmeye bırakın. Dondurulmuş bamyayı süzdürmeden direkt olarak tencereye atıp üzerini geçecek kadar sıcak su, bir miktar tuz ve 2-3 adet limon tuzu ilave edip kısık ateşte pişirin. Ortalama 15-20 dakikada hazır olacaktır.

Bamya Gaz Yapar mı Bamya Bebeğe Gaz Yapar mı? Tıklayınız

Bamya Nasıl Kurutulur? Kuru Bamya Yapılışı Bamya Kurutma Yöntemi Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.