Kışlık Patlıcan Hazırlama İçin 4 Farklı Yöntem Közlenmiş Patlıcan Saklama

Patlıcanı Buzlukta Derin Dondurucuda Saklamak İçin 4 Farklı Yöntem

0 129

Patlıcanı Buzlukta Derin Dondurucuda Saklamak İçin 4 Farklı Yöntem

Patlıcan Buzlukta Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır, Konur Kışlık Patlıcan Nasıl Hazırlanır?

Patlıcan, yaz mevsiminin vazgeçilmez sebzelerinden biridir. Patlıcanları kış mevsiminde tüketmeye devam etmek istiyorsanız patlıcan saklama yöntemleri ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Derin dondurucuda patlıcan nasıl saklanır? sorusuna cevap bulduktan sonra patlıcanları doğru yöntemle muhafaza ederek kış mevsimi için hazır hale getirebilirsiniz. En lezzetli yaz sebzelerinden biri olan patlıcan kavurması, kızartması, közlemesi, sulu yemeği kısacası her çeşidiyle ağızlara layıktır. Kış aylarında canınız karnıyarık veya patlıcan oturtması gibi yemekler çekerse hemen yapabilmek için yaz mevsiminde önceden hazırlamanız gerekir. Patlıcanı derin dondurucuya koymak, onun kış mevsiminde taze taze tüketilmesine imkan verir. Gerçi kış aylarında da patlıcan bulunabilir fakat her sebze kendi mevsiminde ucuz ve tazedir. Kış mevsiminde satılan patlıcanlar o kadar lezzetli değildir. Yaz mevsiminde alınan patlıcanlar derin dondurucuya koyulmalıdır. Böylelikle kış ayları geldiğinde patlıcanlar taze olarak tüketilebilir. Peki bu nasıl yapılır? İşte püf noktaları…

Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

İstediğiniz kadar patlıcan alın. Ardından patlıcanların üzerinde bulunan ilaç ve toz kalıntılarını bol suyla temizleyin. Saplarını koparın ve dilerseniz alacalı soyun. Akabinde patlıcanları tuzlu suya koyun ki acı bir tadı olmasın. Patlıcan derin dondurucuya koyulmadan evvel yapılacak yemeğe göre birkaç işlem uygulanmasını gerektirir. Örneğin kızartmalarda kullanılacaksa kızartılmalıdır. Yemeği veya kavurması yapılacaksa kavrulduktan sonra derin dondurucuya atılmalıdır. İmambayıldı ve karnıyarık gibi yemeklerde kullanılacaksa bütün halde kızartılıp derin dondurucuya koyulabilir. Patlıcan közlemesi sevenler közledikten sonra derin dondurucuda saklayabilir.

Közlenmiş Patlıcan Buzlukta Nasıl Saklanır?

Malzemeler

  • Patlıcan
  • Kırmızı etli biber
  • Buzdolabı poşeti

YAPILIŞI;

Biberleri ve patlıcanı yıkayın. Tuzlu suda bekleterek patlıcanın acılığını giderin. Ardından biberlerde ve patlıcanda küçük delikler açın. Fırına verip közleyin. Sonra kabuklarından ayırıp didikleyin. Soğumasını bekleyip karıştırın ve buzdolabı poşetine doldurun. Kış mevsiminde içine sarımsak, domates, sirke, soğan ve arzuya göre közlenmiş yeşil biber ilave ederek lezzetli bir salata yapabilirsiniz.

Kızartılmış Patlıcan Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Önce patlıcanlar yıkanır ve tuzlu suya koyulur. Bir süre bekletilip kabukları alacalı soyulur. Ardından bıçakla kızartmalık doğranır. Kızartılır ve kağıt havlu üzerine koyulup fazla yağdan arındırılır. Ardından havası alınan buzdolabı poşetlerine birer pişirmelik olarak doldurulur. Derin dondurucuya kaldırılıp kış mevsiminde patlıcan yemeği ya da kızartması yapmak için kullanılabilir.

Karnıyarık Yapmak İçin Patlıcan Buzlukta Nasıl Saklanır?

Malzemeler

  • Dilediğiniz kadar orta büyüklükte bostan patlıcanı
  • Tuz
  • Sıvıyağ

Hazırlanışı

Patlıcanlar yıkanıp alacalı şekilde soyulur. Yarım saat tuzlu suda bekletilir. Yıkanır ve kurulanır, baş ve uç kısımlarında birer santim boşluk bırakacak şekilde boydan boya çizik atılır. Tepsiye yağlı kağıt serilir ve sıvı yağ derin bir kaba alınır. Patlıcanlar tamamen sıvı yağa bulanır ve çizik tarafları üste gelecek biçimde fırın tepsisine yerleştirilir. Turbo olarak ayarlanmış 200 derecelik fırında patlıcanlar yumuşayana kadar takriben 45 dk-1 saat pişirilir. Ardından buzdolabı poşetlerine doldurulup buzluğa atılır.

Pratik Anlatımla Buzlukta Patlıcan Saklama Yöntemleri

Patlıcanlar yıkandıktan sonra ateşte veya fırında bütün olarak közlenebilir. Daha sonra közlenen patlıcanlar kabuklarından ayırılıp kesilir. Patlıcanları buzdolabı poşetine koymadan evvel yeterince soğuması beklenmelidir.

Patlıcanlar küçük parçalara ayırılıp kızartılabilir ve soğuyunca buzdolabı poşetlerine doldurulabilir.

Patlıcan yemeği yapacaksanız küp şeklinde doğramanız ve domatesle kavurmanız önerilir.

Patlıcan Derin Dondurucuda Kaç Ay Saklanabilir?

Patlıcanları derin dondurucuda muhafaza etmek isteyenler patlıcan kaç ay derin dondurucuda saklanabilir? diye merak etmektedir. Patlıcan 12 ay boyunca derin dondurucuda bozulmadan güvenle saklanabilir.

Patlıcanın Faydaları Ve Zararları Besin Değeri Nedir? Diyetisyen Anlatıyor Tıklayınız

Patlıcan Gaz Yaparmı Patlıcan Bebeğe Gaz Yaparmı Tıklayınız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.