Eczanede Satılan Saçı Besleyen Güçlendiren Vitamin Hapı İsimleri

Saç Güzelliği Ve Sağlığı İçin Saça İyi Gelen 10 Vitamin

0 14

Saç Güzelliği Ve Sağlığı İçin Saça İyi Gelen 10 Vitamin

Vitaminler, saçların canlı ve parlak görünmesi için gerekli olan bileşenlerdir. Yeterli miktarda vitamin almamak saçların zayıflamasına, cansız ve mat görünmesine yol açar. Özellikle B1 vitamini ile B2 vitamini gibi B grubu vitaminler, saç sağlığının korunmasında büyük rol üstlenmektedir. Bu vitaminlerin eksikliğinde ise saçlar direncini yitirmektedir. Kadınlar da erkekler de güçlü ve bakımlı saçlara sahip olmak ister. Fakat bunun için saçların sağlıklı olması gerekir. Yıpranmış saçların bakımlı görünmesi mümkün değildir. Saçların zarar görmemesi de, hiç aksatmadan bakım yapmaya bağlıdır. Saçların temizliğine ve bakımına özen gösterildiği takdirde saçlar gücünü muhafaza edecek ve her zaman ışıl ışıl görünecektir. Tabii ki aynı zamanda dengeli beslenmek şarttır. Vücudumuzun protein, vitamin ve mineral gibi ihtiyaçlarını karşılayamazsak saçlarımız sağlığını kaybedecektir. Bunun için saçları besleyen vitaminler nelerdir, saçı güçlendiren vitamin hapları hangileridir? sorularının cevaplarını iyi bilmemiz ve bu vitaminleri hiç ihmal etmememiz lazımdır.

Saçları Besleyen Vitamin Hapı İsimleri Nelerdir?

Bu vitaminleri saç bakımı için kullanabilirsiniz, eczaneden temin edebilirsiniz.

  • Benexol B12
  • Evicap Fort 400
  • Biotin 1000 mg
  • Folacin 400
  • Solgar Gentle Iron
  • Solgar Vegetal Silica

Saça İyi Gelen Vitaminler Nelerdir?

Demir

Demir alımının yetersiz oluşu kansızlığa yol açar ve saç dökülmesine sebebiyet verir. En fazla demir içeren besinler; kırmızı et, yumurta, mercimek ve ıspanaktır.

A Vitamini

Saçların güçlü ve ışıltılı olmasında A vitamininin rolü büyüktür. Öte yandan bu vitamin saçların dökülmesini önler ve saç sağlığını korur. Saçların serbest radikaller yüzünden zarar görmesini engeller ve saçların gelişimini destekler. A vitamini eksikliği saç derisinde kuruluğa, kepeğe ve saç dökülmesine neden olur. A vitamini bakımından zengin yiyecekler; ıspanak, patates, brokoli, yumurta sarısı, mercimek ve havuçtur.

Bakır

Bakır minerali saç renginin korunması ve saçların sağlıklı uzaması için gereklidir. Bakır eksikliği saç kırıklarını ve matlaşmayı beraberinde getirir. Maydanoz, karalahana, ıspanak, sarımsak, ay çekirdeği, kuşkonmaz, pazı, rezene, pırasa, karabiber, patlıcan, ciğer, böbrek, mercimek, bal kabağı, fesleğen, lahana, brokoli, kivi, ceviz, kabak çekirdeği, tofu ve frambuaz en önemli bakır kaynaklarıdır.

B Vitaminleri

B3 vitamini saçları güçlendirir, kırılmasını ve dökülmesini önleyicidir. Eksikliğinde ise bu durumların tam tersi yaşanır. Bunu engellemek için beslenme programında ton balığı, karaciğer, kırmızı et ve tavuk gibi gıdalara yer verilmelidir.

B7 vitamini ise keratin üretiminden sorumludur. Keratin, saçların yapısını oluşturan bir protein çeşididir. Biotin olarak da adlandırılan B7 vitamini dut meyvesinde, karaciğerde, yumurta sarısında, yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

B9 vitamini yani folik asit ise saç hücrelerini yeniler. B9 eksikliği saçların uzama hızını azaltır. Baklagiller, brokoli, portakal ve yeşil yapraklı sebzeler folik asit hazinesidir.

B12 vitaminine gelince; bu vitamin hücrelere oksijen taşınmasını sağlamaktadır. Saç folikülleri için gerekli bir besin kaynağıdır. B12 vitamini en çok kırmızı ette bulunur.

C Vitamini

Serbest radikallerin saçlara zarar vermesini engeller. Saçlı derideki kan dolaşımını harekete geçiren C vitamini, saçların daha güçlü olmasına, hızlı uzamasına yardım eder, saç dökülmelerinin önüne geçer. Kırılan saçlara iyi gelen bu vitamin, saçlar için olmazsa olmazdır. Maydanoz, kivi, yeşil biber ve narenciye ise C vitamininden zengindir. Kollajen üretiminde görev alan C vitamini yeterli miktarda alınmazsa saçlar kırılgan bir hale gelir, cansız ve mat görünmeye başlar. Mandalina, kivi, greyfurt, portakal, brokoli, domates ve çilek C vitamini deposudur.

E Vitamini

Saçların dökülmesine engel olur. Saçların gelişimini destekler, kısaca saç sağlığı için vazgeçilmezdir. Ayçiçek yağının, buğdayın, avokado meyvesinin E vitamini oranı yüksektir. Ispanak, badem ve fındık da E vitamini açısından iyi bir kaynaktır. E vitamini yeni saç hücrelerinin oluşumuna yardımcıdır, mevcut hücreleri tedavi eder ve hücre hasarını giderir. E vitamini eksikliği saçların uzamasını yavaşlatır, kırılmasına ve dökülmesine sebep olur. E vitamini bakımından zengin gıdalar ise yulaf, buğday, kereviz, marul, soya fasulyesi yağı, ıspanak, ceviz, mısır ve mısır yağı, arı sütü, lahana, tere ile maydanozdur.

B12 Vitamini

Saçların büyümesi ve korunması için elzemdir. Cilt sağlığı için nasıl ki gözeneklerin açık olması gerekiyorsa saç sağlığı için de saç köklerinin zararlı maddelerden arınması gerekir. İşte B12 vitamini saç köklerini temizler ve saç derisine daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak saçı besler. Et, karaciğer, uskumru ve karaciğer ise B12 vitamini açısından mükemmel kaynaklardır.

D Vitamini

Saç dökülmesine neden olan faktörlerin başında, yeteri kadar D vitamini almamak gelir. Yeni saç hücrelerinin üretimine destek olan D vitamini, güneş ışığından alınarak vücut tarafından üretilmektedir. Mantar çeşitlerinin bazıları ve yağlı balıklar, D vitamininin bulunduğu diğer besinlerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.