Timoma Belirtileri Nedenleri Tedavisi Radyoterapi

Timoma Nedir Timoma Kanseri Evreleri Tedavisi

0 823

Timoma Nedir Timoma Kanseri Evreleri Tedavisi

Timoma göğüs kemiğinin hemen arkasında küçük bir organ olan timüste büyüyen sık görülmeyen bir tümör türüdür. Timüs organı enfeksiyonlarla savaşan bir beyaz kan hücresi türü olan lenfosit üretiminden sorumludur.

Timoma Nedir?

Timoma son derece nadir görülen bir kanserdir. Tüm kanser teşhislerinin %1’inden daha azına denk gelir. Timoma bağışıklık sisteminde rol oynayan göğüs kemiğinin altında küçük bir organ olan timusu etkiler. Timus vücudun bakteri ve virüslerle savaşmasına yardımcı olan T-lenfosit üretir.

Timoma Belirtileri Nelerdir?

 • Sürekli öksürük
 • Nefes darlığı
 • Göğüste baskı veya ağrı
 • Kas zayıflığı
 • Çift görme
 • Göz kapağı düşmesi
 • Kol veya yüz şişliği
 • Yutma güçlüğü
 • Halsizlik
 • Anemi (düşük sayıda kırmızı kan hücresi)
 • Sık enfeksiyon
 • Baş dönmesi

Timoması olan insanların yarısı hiçbir belirti yaşamamaktadır. Tümörler genellikle başka bir neden için röntgen veya CT taraması yaptırdıklarında keşfedilir.

Timoma Nasıl Tedavi Edilir?

Timomayı tedavi etmek için en yaygın yol tümörü ameliyatla almaktır. Ancak, bazı doktorlar kemoterapi ve ışın tedavisi gibi başka tedavilerle ameliyatı birleştirebilmektedir.

Kemoterapi

Kemoterapi kanser hücrelerinin büyümesini hücreleri öldürerek veya bölünmelerini durdurmak için ilaç kullanılan bir kanser tedavi yöntemidir. Kemoterapi ağızdan alındığında veya kas ya da damara enjekte edildiğinde ilaç kan döngüsüne girer ve vücut boyunca kanser hücrelerine ulaşabilir. Kanser karşıtı ilaç kullanmak kanserli hücreleri öldürür, küçültür ve vücudun diğer bölgelerine yayılan kanseri azaltır.

Bu ilaçlar kan döngüsüne girer ve vücuda ulaşır, timüs dışındaki organlara yayılabilen kanser için yararlıdır. Çoğu vakada, kemoterapi kanser hücresinin büyümesini ve yeniden oluşmasını önleyerek çalışır.

Işın Tedavisi

Işın tedavisi kanser hücrelerini öldürme ve büyümesini durdurmak için yüksek enerjili x ışınlarının veya diğer tür ışınların kullanıldığı bir kanser tedavisidir.

Hormon Tedavisi

Hormon tedavisi hormonları yok eden veya hareketini engelleyip kanserin büyümesini engelleyen bir hormon tedavisidir.

Ameliyat

Tümörü almak için ameliyat timoma tedavisinin en yaygın tedavisidir.

Doktor ameliyat esnasında görülebilen tüm kanseri aldıktan sonra bazı hastalar kalan kanser hücrelerini öldürmek için ışın tedavisi verilebilir. Kanserin yinelenmesini önleme riskini azaltmak için ameliyat sonra verilen tedaviye yardımcı tedavi denir.

Timoma Kanseri Evreleri Nelerdir?

Evre 1

Birinci evrede, kanser yalnızca timusta bulunur. Tüm kanser hücreleri timusu çevreleyen kese içindedir.

Evre 2

İkinci evrede, kanser timüs etrafındaki yağa veya göğüs boşluğundaki kanala keseden yayılır.

Evre 3

Üçüncü evrede, kanser akciğer, kalp etrafındaki kese veya kalbe kan taşıyan büyük damarlar dahil yakındaki organlara yayılır.

Evre 4

Dördüncü evre kanserin nereye yayıldığına bağlı olarak 4A ve 4B olmak üzere ayrılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.