Ella Kullananlar Memnun mu Ella Hap Nedir Fiyatı Kaç Lira?

Ella Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar Yan Etkileri Ne Kadar Sürer?

0 6.407

Ella Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar Yan Etkileri Ne Kadar Sürer?

Ella tablet ertesi gün haplarındandır. Korunmasız cinsel ilişkinin ardından veyahut korunma yönteminde bir sorun oluşması halinde kullanılan ella ertesi gün hapı, gebe kalmayı engellemeye imkan sağlamaktadır. Doğum kontrol hapının alınmaması, ilişki esnasında kondom yırtılması yada yerinden çıkması durumlarında gebeliği önlemek amacı ile kullanılan bir haptır. Ella kullanan çoğu kişi bu haptan memnun kaldığını dile getiriyor.

Östrojen ve progesteron içerikli ella ertesi gün hapı, cinsel ilişkinin ardından döllenmenin gerçekleşmesini engellemeye veyahut döllenme gerçekleşmiş ise döllenen yumurtanın rahim içine tutunmasının önüne geçilmesini sağlar.

Gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar gösteriyor ki ella ertesi gün hapı, doğum kontrolünde %97 -98 aralığında bir başarı oranına sahiptir. Söz konusu hapın ilişkinin hemen ardından alınması başarı oranını artırmakta en etkili faktördür.

Aç yada tok olunması fark etmeksizin ella ertesi gün hapı bir bardak suyla içilebilmektedir.

Ella Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılır?

Uygulanan korunma tekniğinden olumsuz sonuç alınmasının fark edilmesi halinde yada korunmanın sağlanamadığı cinsel ilişkiyi takip eden ilk 5 gün içerisinde alınması gerekir. Ne kadar erken alınırsa gebe kalma riski o kadar azalır..

Ella Ertesi Gün Hapı Neden Kullanılır?

Korunmasız cinsel ilişkinin ardından kullanılması gereken hap, yalnızca bu şekilde etkisini gösterebilmektedir. Ella ertesi gün hapı şu durumlarda kullanılır;

  • Doğum kontrol hapının alınmaması halinde,
  • Kondomda (prezarvatifte) yırtılma gibi sorunlar meydana geldiğinde,
  • Alınan kondom defolu ise,
  • Doğum kontrolü amacı ile bir yönteme başvurulamamışsa,
  • Ve bunlara benzer hallerde Ella ertesi gün hapı kullanılması gerekebilir.
  • Kimsenin istemeyeceği olası bir tecavüz halinde gebeliği engellemek adına da alınabilir.

Ella ertesi gün hapı öncesinde gerçekleşmiş olan hamileliğe etki etmemektedir. Dolayısı ile düşük doğum söz konusu değildir.

Ella Ertesi Gün Hapı Fiyatı Nedir, Nerede Satılır?

Tüm doğum kontrol haplarıyla birlikte Ella ertesi gün hapının da eczanelerden temin edilmesi mümkündür. Yalnızca reçete edilmesi halinde kişiye verilebilen ella ertesi gün hapının piyasada belirlenen net fiyatı 57 TL olarak ifade edilmektedir.

Ella Ertesi Gün Hapı İle İlgili Uzman Önerileri

  • Ella ertesi gün hapı alınmasını takip eden ilk 3 saat içinde kusma durumu gerçekleşirse yani hap vücuttan atılırsa, bir tablet daha alınmalıdır.
  • Adet döngüsü içerisinde ella ertesi gün hapını kullanmak mümkündür.
  • Gebelik halinde ella ertesi gün hapı alınmamalıdır.
  • Ella ertesi gün hapı için tavsiye edilen kullanım miktarının ve periyodunun dışına çıkılmamalıdır.

Ella Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri Nelerdir?

Nefes almada zorluk çekilmesi, yüz, ağız içi ve boyun kısımlarında şişlik gözlemlenmesi ve kurdeşen hallerinde vakit kaybedilmeden bir hekime müracaat edilmelidir.

Bunlara ek olarak mide bulantısı, karın ağrısı, kusma durumu, baş dönmesi, halsizlik, meme duyarlılığı, adet kanamasında ağrı hissedilmesi ve benzeri yan tesirlerin de gözlemlenebilmesi mümkündür.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.