Elma Sirkesi İle Alkolsüz Cilt Temizleme Toniği Tarifi

Elma Sirkesi Ve Gül Suyu İle Tonik Nasıl Yapılır Cilde Yararları Nedir?

0 343

Elma Sirkesi Ve Gül Suyu İle Tonik Nasıl Yapılır Cilde Yararları Nedir?

Cildimizi güzelleştirmek için kullanabileceğimiz çeşitli doğal ürünler vardır. Elma sirkesi de onlardan biridir. Yüksek miktarda vitamin ve mineral içeren elma sirkesi ile cilt bakımı yapmak cildimize çok iyi gelecektir. Elma sirkesi antibakteriyel olduğundan, tonik olarak kullanılması son derece faydalıdır. Elma sirkesi tonikte bulunan mineraller cilt için harika bir besin kaynağıdır, cildin yıpranmasını önler. Elma sirkesi ile cilt toniği hazırlayıp elma sirkesinin tüm bu faydalarından yararlanabilirsiniz. Tarifini vereceğimiz elma sirkesi toniğini bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Toniği Nasıl Yapılır?

Gül suyu ve elma sirkesini eşit miktarda karıştırın. Örneğin 5 yemek kaşığı elma sirkesi ile 5 yemek kaşığı gül suyu karıştırılır. İşte bu malzemeler birleşince ortaya etkili bir cilt toniği çıkacaktır. Hazırladığınız elma sirkesi toniği bir parça pamuğa koyup haftada 2-3 kez cildinize sürün . Elma sirkesiyle tonik yapmak Güzellik Uzmanı Suna Dumankaya’nın tavsiyesidir. Dumankaya’nın açıklamasına göre elma sirkesi, cilde canlılık ve parlaklık verir, cildi tazeler ve ölü hücrelerden arınmasına yardım eder.

Elma Sirkesi Toniğin Cilde Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi toniğin cilde faydaları saymakla bitmez. Öncelikle bu tonik cildi kirlerden ve yabancı maddelerden arındırır. Cildi yenileyerek aknelere ve sivilcelere engel olur.

Elma sirkesini tonik olarak kullanmak cilt lekelerinden kurtulmamızı sağlayacaktır. İstikrarlı bir şekilde kullanmaya devam edersek elma sirkesi tonikle bu problemimize bir son verebiliriz. Öte yandan düzenli kullanım ile bu tonik, kararmış cildi beyazlatmakta ve renk eşitsizliklerini gidermektedir.

Sivilceleri, akneleri, güneş ve cilt lekelerini yok eder. Kimyasal ürünlere mükemmel bir alternatif olan elma sirkesi toniğin meydana getirdiği değişim sizi çok şaşırtacaktır. Aksatmadan kullanırsanız muhteşem etkisini kısa zamanda gösterecektir.

Güneş yanıkları hem yüz güzelliğimize gölge düşürür hem de canımızı acıtır. Bir parça pamuğu elma sirkesi tonikle ıslatıp cildimizin güneş yanığı olan bölgelerinde yavaşça gezdirerek hafiflemesini sağlayabilir, kızarıklık ve acıdan kurtulabiliriz. Bu uygulama, cilt döküntüsü veya böcek ısırması gibi durumlarda meydana gelen kaşıntıyı da dindirir.

Elma sirkesi tonik, cildimizin PH seviyesini düzenler.

Mikropları öldürür. Antiseptik özelliğiyle mikropların cilt yüzeyinde barınmasına izin vermez, sivilce oluşumunun önüne geçer.

Eğer kuru cilt yapısına sahipseniz, cildinizi nemlendirmek için gönül rahatlığıyla elma sirkeli tonik kullanabilirsiniz.

Cildin fazla yağlanmasını önler, yağlı ciltlere de uygundur. Cildin kurumasına yol açmaz, doğal bir nemlendiricidir ve cildin yağ oranını dengede tutar.

Cilt üzerinde peeling etkisi gösterir. Cildi derinlemesine temizler.

Yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.

Cildi rahatlatır, tahriş ve kaşıntıya birebirdir.

Güneş lekelerinin, doğum lekelerinin kısacası tüm cilt lekelerinin geçmesine yardımcıdır. Cilt tonunu açan bu doğal solüsyonu gece uyumadan evvel uygulamak gerekir.

Gözenek sıkılaştırıcıdır.

Cilt rahatsızlıklarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Bakterilerin cilde yerleşmesini engelleyerek sivilcelere karşı korur. Bu etkisi, antiseptik oluşundan kaynaklanmaktadır.

Ayrıca bu sayede siğilleri de geçirir.

Güneş yanıklarına şifalıdır.

Tıraştan sonra losyon olarak kullanılması, cilt tahrişini yatıştırır.

Varisli damarları rahatlatır. Bunun için bir bezi elma sirkesi toniğiyle iyice ıslatın. Ardından bezi sıkarak varisli bölgenize sarıp yarım saat bekleyin. Bacaklarınızı yüksekte tutmanız kan akışının hızlanmasına yardım edecektir. Her sabah-akşam uygulamanız önerilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.