Elmalı Kurabiye Gevrek Olması İçin Püf Noktaları

Elmalı Kurabiye Kaç Dakikada Kaç Derecede Pişer?

1 10

Elmalı Kurabiye Gevrek Olması İçin Püf Noktaları

Elmalı kurabiye, mutfaklarımızın favori yiyeceklerinden biridir. Hele annelerimizin yaptığı elmalı kurabiyelerin tadı bir başkadır. Hamur işlerinin en popülerlerinden biri olan kurabiye, lezzetine lezzet katan pudra şekeri ve bizi bizden alan elma tadıyla en favori tatlılarımızın başında gelmektedir. Elma kurabiyesinin ağızda dağılması lezzetli olması için dikkat etmemiz gereken bazı ipuçları vardır.

Elmalı Kurabiye Kaç Dakikada Kaç Derecede Pişer?

Elmalı kurabiyelerinizi fırına vermeden önce fırınınızı ısıtmanız gerekmektedir. Bunu yaptıktan sonra kurabiyelerinizi 175 derecede 20-25 dakika boyunca pişirmeniz yeterli olacaktır. Ya da önceden ısıtılmış 200 derece fırınızda 12 dakika boyunca pişirebilirsiniz.

Elmalı Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir, Elmalı Kurabiyenin Gevrek Olması İçin Ne Yapmalıdır?

Yaz kış farketmeksizin mutfağımızdan eksik olmayan elma, sağlığımız için de son derece yararlıdır. Bundan dolayı pek çok tatlıda sıklıkla tercih edilmektedir. Tarçın ve elmanın uyumunu seviyorsanız, elmalı kurabiye tam size göre bir tariftir. Pudra şekeriyle servis edilebilecek olan elmalı kurabiyeler tadının yanı sıra göz dolduran görünümüyle de dâvetlilerinize güzel bir ziyafet çektirecektir. Çay ile çok iyi gidecek olan bu nefis tarif ile ilgili tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Tadı damaklarda kalacak elmalı puf kurabiyenin en önemli kurallarından biri, kullanılacak malzemelerin oda ısısında olması gerektiğidir. Elmalı kurabiyenize ekleyeceğiniz margarin, yumurta, yoğurt gibi ürünler, erimemesi ve bozulmaması için daima buzdolabında saklanmalıdır. Elmalı kurabiye yapmayı kararlaştırdığınızda, tarifinize geçmeden yarım saat evvel malzemelerinizi buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığında beklemeye bırakın.

Yeni elma almak yerine öncelikle mutfağınızdaki eski elmaları kullanmanız isâbetli bir tercihtir. Fakat elmaların tadının bozulmadığından emin olmanız gerekmektedir. Çürük ve acı elmalar kurabiyenize kötü bir tat verecektir. Elmalı kurabiye yapımında yeşil, ekşi elma değil de kırmızı, tatlı elma kullanılması daha doğru olacaktır.

Elmalı kurabiyenizi yaparken kuru malzemelerinizi eleyip koymalısınız. Böylece topaklanma gibi bir sorun olmayacaktır ve kurabiyeleriniz pürüzsüz ve yumuşacık olacaktır.

Elmalı kurabiyeler bazen çatlayabilmektedir. Bunun nedenlerinden bazıları; hamurun kıvamını tutturamamak, hamurun iyice yoğurulmamış olması ve kabartma tozunu gereğinden çok kullanmaktır. Bunlara engel olmak istiyorsanız tarifi uygularken hiçbir detayı kesinlikle atlamamanız ve belirtilen adımları aynen takip etmeniz lazımdır. Bu sayede tadına doyum olmayan harika kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.

Kurabiyelerinizin yumuşak değil de gevrek ve kıyır kıyır olmasını istiyor iseniz, kurabiye yapımında bazı püf noktalara dikkat etmelisiniz. Öncelikle yoğurdunuzu aşırı sulu biçimde kullanmamalısınız, kurabiyelerin gevrek olması için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri budur. Ayrıca hamurunuzun içerisine birkaç damla sirke ilave edin. Bunun yanı sıra, yumurtaların yalnızca sarısını kullanmak da son derece mühimdir. Zîra yumurta akı, hamuru tutmaktadır ve bu yüzden gevrek tadında olmasını önlemektedir.

Gevrek elmalı kurabiye yapacaksak, öncelikle rendelediğimiz elmaları bir tencerenin içerisine alıyoruz. Suyunu çekene dek tarçın ve şeker ile beraber pişiriyoruz. İçerisine cevizlerimizi de ekliyoruz ve harcını soğumaya bırakıyoruz. Ardından şekerimizi tereyağı ve yumurta sarısıyla beraber güzelce çırpıyoruz. Bu karışıma yoğurt ve sıvıyağı da katıp karıştırıyoruz. Daha sonra içerisine sirke, vanilya ve kabartma tozu koyup unumuzu eklemeye başlıyoruz. Ele yapışmayacak şekilde yumuşak bir hamur hâline gelinceye dek yoğuruyoruz. Ardından hamurumuza tercihimize göre şekil veriyoruz, içine elmalı harcımızı da ekleyip kurabiyelerimizi hazırlıyoruz. Sonrasında kurabiyelerimizi 170 derecede önceden ısıttığımız fırınımıza verip pişiriyoruz. Piştiğinde biraz ılımasını bekleyip, ılıyınca üstüne pudra şekeri serpiştiriyoruz.

Elmalı kurabiyelerimizin gevrek olmasını istiyorsak ve kurabiyemizde yoğurt kullanacak isek, yoğurdumuzun susuz olmasına özen göstermeliyiz. Çünkü sulu yoğurdun içerisindeki su, hamurumuzun kıvamını bozacaktır. Aynı zamanda elmalı kurabiye tariflerinde kullanılacak hamurun içindeki süt ve yoğurt gibi sıvı malzemelerin az olması, hamurumuzun piştiğinde ağızda dağılan bir kıvamda olmasını sağlayacaktır.

1 yorum
  1. Kadir Bora diyor

    Selma Sultan,
    Emeklerinize sağlık,sayfanızda çok yararlı bilgiler paylaşmışsınız.Sanki Amerikan tarifleri sayfası okuyormuş gibi okudum.Açıklamalarınızı ve sayfa düzeninizi çok beğendim.Teknikler ile ilgili yazılarınızın devamını okumak isterim.Emeğiniz için çok teşekkür ederim…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.