Lezzetli Güzel Kakaolu Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

Kakaolu Kurabiye Püf Noktaları Nelerdir?

0 10

Kakaolu kurabiye en sevilen kurabiye çeşitlerindendir. Kakaolu kurabiye yaparken aşağıda bildireceğimiz püf noktalarına dikkat ederek lezzetli kurabiyeler yapabilirsiniz.

Kakaolu Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Bu makalemizde sizlere, kakaolu güzel kurabiye yapmanın püf noktalarını aktaracağız. Bu öneriler tam kıvamında ve nefis kurabiyeler yaparken size rehberlik edecektir.

Dikkat etmemiz gereken hususların ilki, soğuk tereyağı veya margarin kullanmamaktır. Kurabiyemizde kullanacağımız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Tereyağının veya margarinin soğuk olması, kurabiye hamurumuzun un alma kapasitesinde azalmaya yol açacaktır ve hamurun yoğurulmasında bize zorluk çıkaracaktır.

Yağın olduğu kadar yumurta ve süt gibi malzemelerimizin de oda sıcaklığında olmasına özen göstermemiz lazımdır.

Aşırı sıcaklık, kurabiyelerimizin üstünü yakacaktır. Fırın ısısının 160° – 170° düzeyinde olması yeterlidir ancak bu durum, kullanılan fırına göre farklılık arzedebilir.

Kurabiyede kullanılan malzemelerin kaliteli olması, herkesin kurabiyenize tam puan vermesini sağlayacaktır. Kullanılacak bütün malzemelerin tâze ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.

Daima malzemelerin en taze ve en iyisi kullanılmalıdır. Nitekim bu husus, bütün yemeklerde, tatlılarda ve içeceklerde de geçerlidir. Şayet yaptığınız yemeğin lezzetli olmasını arzu ediyorsanız, ne yazık ki pahalı da olsa malzemelerin kaliteli olanlarını tercih etmek durumundasınız. Bundan dolayı evinizde nefis kakaolu kurabiye yapacağınız zaman da kullanacağınız un, çikolata ve yumurta gibi malzemelerin kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.

Kurabiye hamurunun, kulak memesi yumuşaklığında olması gerekir.

Kullanılacak un, tam ölçüsünde koyulmalıdır. Tarifte bildirilen miktardan eksik ya da fazla kullanılmamalıdır.

Hazırlanan kakaolu kurabiye hamuru fırına verildiğinde dağılmaması için malzemeler mutlaka, tarifte belirtildiği şekilde kullanılmalıdır. Eğer buna uymazsanız ve malzemeleri azaltır ya da artırırsanız, kurabiyelerinizin pişerken çatlama ve dağılma tehlikesi vardır. Bu ise oldukça can sıkıcı olacaktır.

Ağızda dağılan lezzetli kakaolu kurabiyeler için, kurabiye hamurunun yoğurulunca bir süre buzdolabında bekletilmesi yararlı olacaktır.

Kurabiye püf noktaları hakkında bilinmesi gereken diğer bir ayrıntı da kurabiyenizi fırına vermeden evvel fırınınızı ısıtmış olmanızdır. Kurabiyelerinizin içini çekip iyice pişmesini istiyorsanız, 160 derece bunun için yeterli olacaktır. Bu sıcaklıkta yaklaşık 15 dakika boyunca pişirilebilir ve ardından fırından çıkarılarak servis edilebilir.

Kurabiyelerinizi cam bir kavanozda ya da kapalı metal bir kutuda saklamak, bayatlamasını geciktirecektir. Kurabiyelerinizi saklayacağınız kutuya 1-2 kesme şeker koymanız da bayatlamasını yavaşlatacaktır. Ayrıca kurabiyelerinizi sakladığınız kutunun içerisine elma kabuğu koymak da bayatlamasının daha geç olmasını sağlayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.