Emziren Anne Doğum Kontrol Hapı Kullanabilir mi

Emziren Anneler İçin Doğum Kontrol Hapı İsmi

0 209

Emziren Anne Doğum Kontrol Hapı Kullanabilir mi

“Emziren, yeni doğum yapmış annelerin en merak ettiği sorulardan biri emzirirken hangi doğum kontrol hapını kullanabilirim sorusudur. Bu yazımızda bu sorunun cevabını bulabilirsiniz. Genellikle doktorlar emziren annelere cerazette ve yasmin adındaki doğum kontrol haplarını reçete etmektedirler.”

Bebek için en doğal ve en yararlı besin olan anne sütünün içinde bulunan protein yapılı maddeler (antikorlar) bebeğin ishal, solunum yolu enfeksiyonu, orta kulak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu ve zehirlenmeler gibi çeşitli hastalıklarından korunmasını sağlayarak bebeği korur.

Emzirmenin sadece bebekte değil aynı zamanda anne üzerinde de olumlu etkileri vardır. Emzirmenin anne üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak faydaları vardır. Emzirme esnasında salgılanan hormonlar annenin rahmindeki kasların kasılmasını sağlayarak rahmin küçülmesini ve böylece de kanama riskinin azalmasını sağlıyor. Ayrıca, emzirme anne ve bebek arasında oluşan bağın güçlenerek bebeğin psiko-sosyal gelişimini sağlamasına katkıda bulunuyor.

Emzirirken Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Kullanılmaya Başlanabilir?

Dr. İbrahim Sözen emziren annelerin doğum kontrol hapı kullandığı durumlarda, sütün miktarının ve besleyici değerlerinin azalabileceğini vurgulamaktadır. Bu olumsuz etki, daha az seviyede hormon içeren doğum kontrol haplarında azalabilmektedir. Yapılan araştırmalar, doğum kontrol hapı kullanan emziren annelerin kullanmayan annelere göre sütünün daha çabuk bittiği yani emzirme sürelerinin daha kısa olduğunu göstermektedir. Fakat bu araştırmaların aksine, doğum kontrol hapı kullanan emziren annelerin bebeklerinde zihinsel ya da psikolojik açıdan herhangi bir hastalık riskine yada olumsuz bir etkiye rastlanılmamıştır.

Genellikle tam zamanlı emziren annelere doğumu takiben 12. Haftadan ve ek besine geçerek aralıklı emziren ya da hiç emzirmeyen annelere de 3. haftadan itibaren bir doğum kontrol yöntemi kullanmaları tavsiye edilir. Doğum kontrol yöntemi olarak hap tercih edilecek ise alınacak hapın düşük doz östrojen (20 microgram) içerikli olması gereklidir. Emziren anneler bu haplara doğumdan 6 hafta sonra, emzirmeyenler ise doğumdan 3 hafta sonra doğum kontrol hapı kullanmaya başlayabilirler. Doğum kontrol hapı kullanmaya başladıktan sonra emziren annenin süt miktarında azalma olursa, doğum kontrol hapı kullanımı durdurularak başka bir doğum kontrol yöntemi tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. 12 haftadan önce düşük yapma ya da gebelik sonlandırılması işlemi halinde ise, 2 hafta sonra doğum kontrol hapı kullanılabileceği belirtilmektedir.

Emzirirken Doğum Kontrol Hapı Kullanılabilir mi?

Soru: Eşim yeni doğum yaptı ve 3 aylık bir bebeğimiz var. Eşimin doğum kontrol hapı kullanması sizce ne kadar uygun?

Dr. Nafiz Karagözoğlu’nun cevabı:

Bu soruya vereceğim cevap eşinizin kullanacağı doğum kontrol hapına göre değişir. Doktor kontrolünde olmadan rastgele bir doğum kontrol hapı almasını kesinlikle önermem. İçinde yüksek dozda östrojen ve progesteron hormonu bulunan doğum kontrol haplarının emziren anneler tarafından kullanması doktorlar tarafından pek önerilmemektedir. Çünkü, bu hapların sütün kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir ve hatta annenin sütünün kesilmesine yol açabilir. Emziren annelere “minipill” adında içeriğinde sadece az miktarda progesteron hormonu olan doğum kontrol hapını kullanmalarını tavsiye ederim. Emzirme döneminde normaldeçinde yüksek dozda östrojen ve progesteron hormonu bulunan doğum kontrol haplarının kullanılması annenin bebeği emzirme süresini kısaltabilmektedir. Doğum kontrol haplarının bebek üzerinde bir etki gösterdiği gözlemlenmemiştir fakat yine de bu hapı kullanmadan önce bir doğum kontrol uzmanına danışmakta fayda vardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.