Evde Lezzetli Bir Şekilde Elma Pekmezi Nasıl Yapılır

Elma Pekmezinin Sağlığa Olan Faydalar Nelerdir

Fresh apple juice close up shot
0 39

Elma Pekmezinin Faydalar Nelerdir Evde Nasıl Yapılır?

Elma pekmezi elmanın su ile kaynatılması ile hazırlanan sağlık için çok faydalı bir besindir.

Elma pekmezi her mevsim tüketilir ancak havaların ısınmasıyla birlikte daha da lezzetli olur. Vücutta detoks etkisi gösteren elma, fitokimyasal içeriğiyle hastalıkların düşmanıdır.

Elma Pekmezi Nasıl Yapılır?

  • Önce 6 kilo elmayı güzelce temizleyip yıkayalım. Büyük bir tencereye koyalım.
  • İçerisine elmalara eşit olacak şekilde komposto yapımında olduğu kadar su ekleyelim.
  • Ocağa alıp elmalar yumuşayıncaya dek yaklaşık 30 dakika pişirelim.
  • Ardından küçük pirinç çuvalına veya temiz bir beze aktarıp suyunu çıkaralım.
  • Elmaların suyunu yine büyük bir tencereye boşaltalım ve kaynatmak üzere ocağa koyalım. Aslında bunun için çok büyük tencereler ya da kazanlar kullanılır. Fakat yeterli büyüklükte bir tenceremiz yoksa iki farklı tencerede kaynatabiliriz. İkisini aynı anda kaynatarak, eksilen tencerenin içine öteki tencereden ekleme yapalım. Aşağı yukarı 6 saat kaynatalım. Pekmezimizin üstünde oluşan köpükleri almaya da özen gösterelim.
  • Kıvama ulaşınca zaten göz göz olmasından ve kokusundan belli olacaktır.
  • Kimileri sıvı olmasını kimileri de koyu olmasını tercih etmektedir. İsteğe göre ayarlanabilir.

Elma Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

Elma pekmezi tüketmek, elmayı tek başına yemekten daha yararlıdır. Bunun sebebi, hem güneş ışığından gelen vitaminler hem de kendi yapısındaki vitaminlerdir. Ultra vitamin deposu olan elma pekmezi, bir elmadan çok daha güçlüdür. Bilhassa antioksidan özelliğiyle ön plana çıkan elma pekmezinin sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmez. Kahvaltıdan önce elma pekmezi yemek gün içinde enerjimizin düşmesini önler. Sürekli oradan oraya koşturuyorsanız, elma pekmeziyle bu tempoya daha kolay ayak uydurabilirsiniz. Öte yandan elma pekmezi kansızlığa da çare olmaktadır. İhtiva ettiği vitamin ve mineraller sayesinde kan üretimini desteklemektedir. Osteoporoz hastalarının beslenme programında yer alması gereken gıdalardan biri de elma pekmezidir. Çünkü kemikleri güçlendirmekte, iskelet sistemini korumaktadır. Aynı zamanda Çocuklar ve yaşlılar da elma pekmezi tüketmeye özen göstermelidir. Bu yüzden her gün 2 tatlı kaşığı elma pekmezi yemeye devam edilmeli, bu alışkanlık çocuklara da kazandırılmalıdır.

Zira elma pekmezinin her damlasında sağlık vardır. Bilhassa grip ve soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Hatta doktorlar reçetelere elma pekmezi yazsalar, gayet isabetli bir uygulama olur desek herhalde mübalağa etmiş sayılmayız.

Cilt sağlığı için de faydalı olan elma pekmezi, cildi tazeler, canlı bir görünüm verir.

Kan yapımını hızlandırır ve kan değerlerinin bozulmasını engeller.

Bağırsakların düzenli çalışmasına katkı sağlar, hazımsızlığı giderir ve kabızlığı önler.

Bağırsak parazitlerini yok eder. Solunumu rahatlatır. Mide bulantılarını dindirir. Diş etlerini güçlendirir ve cilt hücrelerini yeniler.

Gebelik döneminde elma pekmezi tüketmek uzmanlar tarafından önerilmektedir. Cilt ve diş sağlığı üzerindeki pozitif etkilerine ilaveten bu pekmez daha rahat uyumaya yardımcı olur. Alzheimer ve parkinson gibi rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltır.

Tabii ki elma pekmezinin yararları bu saydıklarımızdan ibaret değildir. Kalp sağlığını da koruyan elma pekmezi, kolesterol seviyesini dengeleyerek kalp-damar hastalıklarına mani olmaktadır.

Elma Pekmezi Nasıl Yenmelidir?

Güne 1 çorba kaşığı elma pekmezi tüketerek başlamak, vücut sıcaklığını dengede tutmanıza ve gün boyu enerjik olmanıza yardım eder. Özellikle kış aylarında çocukların her gün bir çorba kaşığı elma pekmezi tüketmesi çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren elma pekmezi, tam anlamıyla bir sağlık kalkanıdır.

Başka pekmez çeşitlerini daha çok seviyor ve elma pekmezi yerken aynı tadı bulamıyorsanız, bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı elma pekmezi ve bir çorba kaşığı da normal pekmez ekleyip içebilirsiniz. Dilerseniz bir miktar tahin ilave edip sabah kahvaltısında tüketebilirsiniz. Öte yandan pekmez, keklerin lezzetine de lezzet katmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.