Göbek Deliği Neden Acır Göbek Deliğinin Acıması Nasıl Geçer?

Göbek Deliği Üstünde Ağrı Göbek Üstünde Ağrı Nedenleri Tedavisi

88689474 35-39 years, anxiety, bedroom, brunette, cape town, casual clothing, caucasian, color image, copy space, day, discomfort, domestic life, eyes closed, forehead, head, headache, holding, horizontal, illness, indoors, lifestyle, man, mid adult, morning, one mid adult man only, one person, pain, pajamas, people, photography, problem, rubbing, south africa, standing, stomach, stomachache, upset, waist up Man with stomachache and headache
0 2.097

Göbek Deliği Üstünde Ağrı Neden Olur?

Göbek deliği üstünde, göbek çevresinde ağrı gaz sancısından, göbek deliği iltihabına kadar pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Makalemizde bu durumun nedenlerinden ve bitkisel tedavisinden bahsedeceğiz.

Göbek Deliği Neden Acır

Göbek İltihabı

Göbek üstü ağrısının ve göbek ağrısının en sık karşılaşılan nedeni göbek iltihabıdır. Göbek iltihabında göbek üstünde ağrı, göbekten sıvı gelmesi, göbek deliğinin kokması, göbek ve çevresinde şiddetli ağrı gibi belirtiler görülebilir. Bu sorun antibiyotikler yoluyla tedavi edilir.

Göbek Fıtığı

Göbek fıtığı, göbek ve çevresinde meydana gelen fıtığa denir. Göbek fıtığı, göbek deliği üstünde ve göbek çevresinde ağrının olası nedenlerindendir. Göbek fıtığının kesin çözümü ameliyatla fıtığın alınmasıdır.

Apandisit

Apandisit, apandisin iltihaplanması anlamına gelir. Apandis kısa, parmak şeklinde, 5-10 cm uzunluğundadır. Karnın sağ alt kısmında bulunur ve kalın bağırsağa bağlanır. Apandisit de göbek üstü ağrısı nedenlerindendir. Apandisit genellikle karnın ortasında, göbek deliği etrafındaki ağrıyla başlar. Başlangıçta ağrı gelip gidebilir. Apandisitin klasik belirtileri şunlardır: göbek deliği veya karnın üstünde karnın alt sağ kısmına hareket ettiğinden keskinleşen ağrı, iştah kaybı, bulantı ve/veya karın ağrısı başladıktan kısa süre sonra kusma, karın şişliği ve ateş.

Hassas Bağırsak Sendromu

Hassas bağırsak sendromu en yaygın sindirim sistemi problemlerinden biridir. Karın krampları, kusma, ishal ve kabızlık gibi belirtilere neden olur. İrritabl Bağırsak (Hassas bağırsak) sendromunun bir diğer belirtisi de göbek üstünde ağrıdır. Çok sayıda farklı ilaçlar hassas bağırsak sendromu tedavisinde kullanılabilir: antispasmodics – karın ağrısı ve krampları azaltmaya yardım eden. Müshil – kabızlığı rahatlatmaya yardım eden. antimotility ilaçlar – ishali rahatlatmaya yardım eder.

Crohn hastalığı

Crohn hastalığı karın ağrısı ve şiddetli ishale neden olan kronik inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Crohn hastalığının bir belirtisi de göbek üstünde ve göbekte ağrıdır. Tedavi seçenekleri ameliyat ve ilaçlardır. Ancak beslenme düzeni ve yaşam tarzındaki bazı değişiklikler Crohn hastalığı belirtilerini engellemeye yardım edebilir.

Çölyak hastalığı

Çölyak hastalığı ince bağırsağa zarar veren bir sindirim bozukluğudur. Çölyak hastalığı olan kişiler buğday, arpa ve çavdarda bulunan bir protein olan glüteni tüketemez. Çölyak hastalığının belirtileri kişiden kişiye değişmektedir; kusma, ağrı, gaz, ishal, soluk dışkı ve kilo kaybı. Çölyak hastalığı göbek üstünde ve göbekte ağrıya da neden olabilmektedir. Çölyak hastalığı için tek tedavi yolu glütensiz beslenmek, glüten içeren tüm gıdalardan kaçınmaktır.

Büyük abdeste çıkamama

Kabızlık haftada 3 veya daha az şekilde büyük abdeste çıkmak olarak tanımlanır. Şiddetli kabızlık vakalarında haftada bir kereye kadar düşer. Kabız genellikle yaşam tarzı değişikliği ve ilaçla(müshil) tedavi edilir.

Göbekte Ve Göbek Deliği Üstünde Ağrının Diğer Nedenleri

 • Gaz sancısı
 • Hazımsızlık
 • Piercing kullanımı
 • Mide gribi
 • Hamilelik
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Safra taşı
 • Böbrek taşı
 • Mide ülseri
 • Pankreas iltihabı

Göbek Deliği Üstünde Ağrı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Göbek deliği üstünde ağrı için Genel Cerrahi doktoruna gidilir.

Göbekte Ve Göbek Deliği Üstünde Ağrı Nasıl Geçer?

Göbekte ve göbek deliği üstünde ağrının tedavisi bu durumun nedenine göre değişir. Örneğin bu durum apandisitten kaynaklıysa doktor ameliyat olmanızı uygun bulabilir. Göbek deliği üstünde ağrıya neden olan durum tedavi edilince ağrı da kendiliğinden geçecektir.

Göbekte Ve Göbek Deliği Üstünde Ağrı İçin Doğal Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Sıcak Su Torbası

Göbek deliği bölgenize sıcak su torbası tutmak ağrıyı kesmeye yardımcı olacaktır. Sıcak su torbanız yoksa temiz bir bezi ütüleyin ve bu bezi ağrıyan bölgeye tutun.

Soğuk Kompres

Buzluktan buz küplerini çıkarıp bunu temiz bir beze sarın ve ağrıyan bölgeye tutun.

Zerdeçal

Zerdeçal antibiyotik, antiseptik ve iltihap karşıtı özellikleriyle birçok enfeksiyonun tedavisinde kullanılmaktadır. Göbek deliğindeki iltihaplanma, kaşıntı ve ağrıyı azaltmaya yardım edebilir.

Zerdeçal macunu yapmak için toz zerdeçal ve temiz suyu karıştırabilirsiniz. Macunu göbek deliğinize uygulayın. 10-20 dakika kurumasını bekleyin ve yıkayın. Bunu günde 2-3 kez tekrarlayın.

Aleo Vera

Aleo vera göbek deliği enfeksiyonu dahil cilt problemlerinde en yaygın şekilde kullanılan kürlerden birididr. Aleo vera jel iltihap karşıtı özellikleriyle kaşıntı, iltihaplanma ve ağrıyı azaltmaya yardım edebilir.

Taze jel elde etmek için aleo vera yapraklarından bir parça kesin. Jeli göbek deliğinize uygulayın ve kuruması için 10-15 dakika bekleyin. Aleo veranın rahatlatıcı etkisi göbek deliği ağrısından etkili şekilde kurtulmanıza yardım edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.