Sosyete Uyuzu Nasıl Anlaşılır Bulaşıcı mıdır?

Sosyete Uyuzu Nedir Nasıl Geçer Bitkisel Tedavisi

0 2.641

Sosyete Uyuzu Nedir?

Sosyete uyuzu uyuz hastalığından farklı olarak  kullanılan malzemelerin sebep olduğu bir tür cilt problemidir. Sosyete uyuzu, sahte parfüm, kalitesiz saç boyalarının, imitasyon takıların, kokulu duş jellerinin cilde zarar vermesi sonucunda kaşıntı ve kızarıklığa yol açmasına denir. Sosyete uyuzu genellikle bulaşıcı değildir, ancak nadir de başkasına bulaşabilir.

Sosyete Uyuzu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Cildiye doktoruna gidilir.

Sosyete Uyuzu Nasıl Geçer?

Sosyete uyuz doktorunuzun verdiği kremleri ve ilaçları kullanarak geçebilir. Ayrıca aşağıda bildirdiğimiz doğal tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Sosyete Uyuzu İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, sosyete uyuzuna sebep olan parazitleri öldürmede yardımcı olan terpinon-4-ol isimli bileşen içerir. Ayrıca çay ağacı yağının uyuzu iyileştirmede yardımcı olan anti-inflamatuar, dezenfektan, antiseptik, anti parazit, anti bakteriyel, antifungal ve yara iyileştirici özellikleri vardır.

  • 1’er kaşık tatlı ağacı yağı ve zeytinyağını karıştırın. Pamuk kullanarak solüsyonu etkili alana sürün. 2-3 hafta boyunca günde 2 defa uygulayın. İyileşme sürecini hızlandırırken şişkinliği ve ağrıyı azaltır.
  • Alternatif olarak 10-12 damla çay ağacı yağını küvetinizdeki ılık suya damlatın. Birkaç hafta boyunca günde 2 defa bu suda duş alın.

Not: Hamile kadınlar ve emziren anneler çay ağacı yağını kullanmaktan kaçınmalıdırlar. Ayrıca çay ağacı yağı hassas olan cildi tahriş edebilir. Eğer hassas cildiniz varsa bu yöntemi ilk önce küçük bir alanda test edin.

Sarımsak

Sarımsak, antifungal, anti virüs ve anti bakteriyel özellikleri açısından güçlüdür. Sarımsağın anti bakteriyel özelliği, uyuza sebep olan böcekçikleri engellemeye yardımcı olur. Her gün yemeğinizde 2-4 diş sarımsak tüketmeniz gereklidir. Bu ev tedavisi için, sarımsak dişlerini rendeleyin ve cilde uygulayın. Eğer bunu uyguladıktan sonra cildinizde yanma hissi oluşursa, 3 gün art arda uyguladıktan sonra 2 gün ara verebilirsiniz.

Karanfil Yağı

Karanfil yağı uyuzdan dolayı oluşan kaşınmayı önlemede yardımcı olur; çünkü karanfil yağı doğada kene öldürücüdür. Fakat seyreltilmeden kullanıldığında ciltte yanma hissi oluşturabilir. Bu yüzden kullanmadan önce zeytinyağı ile seyreltmek önemlidir. Günde 2 defa karanfil yağı ve zeytinyağı karışımını uygulayın.

 Soğan

Soğanın kabuğunu soyun ve dörde bölün, parçaları bir blendıra atın. Tamamen saf hale gelene kadar blendırdan geçirin. Bir süzgeç kullanarak soğan suyunu süzün ve küçük bir kasede toplayın.

  • Pamuk kullanarak soğan suyunu sosyete uyuzu olan bölgelere uygulayın. Eğer uyuz çok yaygın ve şiddetli ise bunu tüm vücudunuza uygulamalısınız.
  • İyi sonuç almak için günde en az 3 defa 15’er dakika uygulayın.
  • Uyuz iyileşene kadar tekrar edin.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke, asidik özelliği bakımından uyuz için iyi bir ev tedavisidir. Bu özellik, uyuza sebep olan böcekçiklerden kurtulmada önemli bir rol oynar.

  • Bu tedavi yöntemini yapmak için, eşit derecede su ve beyaz sirkeyi karıştırın. Sonra, pamuk kullanarak bu karışımı etkili cilde uygulayın.
  • Bu karışımın cildinizde 15-20 dakika kadar kalmasını bekleyin ve ılık suyla yıkayın.
  • Bu karışımı günde 3 defa cildinize uygulayın.

Aloe Vera

Aloe Vera, anti mikrop özelliği bakımından uyuz için iyi bir ev tedavisidir. Bu tedavi için, aloe veranın dolgun bir kısmını alın ve içindeki sıvıyı cildin etkili bölümüne uygulayın. Aloe vera özünü sıcak suyla yıkamadan önce 15 dakika bekletin. Etkili bir sonuç için günde 2 defa uygulayın.

Nane

Nane, içinde bulunan, kaşınmayı ve kızarıklığı rahatlatan mentolden dolayı uyuz için iyi bir evde tedavi yöntemidir. Bu tedavi için, nane yaprakları ve biraz su kullanarak macun yapın. Bu macunu kaşınan cilde uygulayın. Birkaç gün içinde kaşıntınız geçecektir.

Biberiye

Biberiye, anti-inflamatuar ve anti mikrop özelliklerine sahip olmasından kaşıntıyı ve ikincil enfeksiyonu azaltır. Bu tedavi için, biberiye yapraklarını bir kapa koyun ve sıcak su ekleyin. Su ılıyana kadar bekleyin ve bir pamuğu karışıma batırın. Bu karışımı günde 3 defa enfeksiyonlu cilde uygulayın

Soğuk Kompres

Bu tedavi için, bir havluyu soğuk suya batırın ve kızarıklığı ve kaşıntıyı önlemesi için cildinizi serinletmek için kullanın.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.