Sünnet Sonrası Pipi Gömülmesi Gömük Saklı Penis Nasıl Anlaşılır?

Gömük Pipi, Gömük Gömülü Penis Nedir Nasıl Düzelir? Tedavisi Ameliyatı

1 4.384

Gömük Pipi, Gömük Penis, Gömülü Penis Ne Demek Neden Olur Hangi Doktora Gidilir Ne Zaman Düzelir?

Gömük penis dışarıdan görülmeyen penise denir. Bu durumda penis boyutu genelde normaldir ancak testis torbasındaki fazla deri altında bulunduğundan penis normalden çok daha küçük görünür.

Gömük Penis Neden Olur?

Yanlış sünnet: Sünnetin deneyimsiz kişilerce yapılması, sünnet derisinin fazlaca alınması gömük penise yol açabilir.

Doğuştan mevcut olan anormallikler: Çoğu gömük penis vakası doğuştan gelir ve doğumda mevcuttur.  Penisi alttaki yapılara bağlayan bağlar, normalden daha zayıf olabilir. Bu da gömük penise yol açabilir.

Fazla kilo: Karın ve genital bölgenin çevresinde fazla yağ bulunması, penisin gömük görünmesine neden olabilir.

Lenfödem: Lenf sıvısı toplanması nedeniyle skrotum bölgesinde şişme, penisin doku içinde gömülmesine neden olabilir.

Yaşlanma: Gömük penis yaşla birlikte de ortaya çıkabilir.. Vücut yaşlandıkça cilt esnekliğini kaybeder ve sarkmaya başlar. Bazı kişilerde cilt o kadar sarkar ki penisi tamamen veya kısmen kapatır. Bu da gömük penis ile sonuçlanabilir.

Gömük Penis İçin Hangi Doktora Gidilir?

Üroloji doktoruna gidilir.

Gömük Penis Tedavisi Nasıldır?

Gömük penisin tedavisi çocuklarda çocuğun sünnet edilmesi, yetişkinlerde ise ameliyat yolu ile gerçekleşir. Bebeklerde saptanan gömülü penisin% 80’den fazlası sadece sünnetle düzelebilir. Bu yüzden erken çözüm sünneti Kimi durumlarda doktor kişiye kilo vermeyi tavsiye eder. Bunun sonucu kişi zayıflayınca genital bölgedeki yağlar eriyip gömük penis bu şekilde de ameliyata gerek kalmadan normale dönebilir.

Gömük Penis İçin Doktorlara Sorular Ve Cevapları

Sual: Gömük penis ameliyatında oğlum ne kadar hastanede kalacaktır?

CEVAP

Üroloji Doktoru Tarkan Soygür’ün cevabı:( Bu tip operasyonları sabah erken yapıp aynı gün akşam üzeri çocukları eve gönderebiliyoruz. İki gün sonra bir kontrolümüz oluyor.)

Sual: Hocam merhaba çocuğumu sünnet ettirmeye götürdüm ama gömük penis dediler ne yapacağımızı şaşırdık lütfen bilgi verir misiniz?

CEVAP

Üroloji Doktoru Tarkan Soygür’ün cevabı:( Gömüklük derecesi ve nasıl bir müdahele gerektiğini ancak muayene sonrasında söyleyebilmek mümkün olabilir ama sünnet olmadan önce bu durumun anlaşılmış olmadı gene de çok olumludur sünnet sonrasında farkedildiğinde işler daha zorlaşmaktadır)

Sual: Hocam merhabalar ben 19 yaşında 1.77 boyunda 97 kiloyum önceden gömülü penis teşhisi konmuştu kilo vermem istenmişti fakat ben belli bir kilo verdiğim halde bir gelişme göremedim ve aynı kaldı o şekilde gömülü duruyor ereksiyonlu hali de küçük sünnetimi başkent üniversitesinde olmuştum şuan ameliyat izlerim hala duruyor 10-11 yaşlarında sünnet olmuştum çözüm ne olabilir operasyon ilaç tedavisi ? Çünkü hiçbir şekilde kilo alıp vermem boyunda veya dışarıda duran kısmında bir değişiklik göstermiyor

CEVAP

Üroloji Doktoru Fatih Çanaklı’nın cevabı:( Penis kökünde kiloya paralel artan yağ dokusu önemli olabilir. Muayene olman gerekli. Fazla yağın alınması ve penisin cilt altı dokulara dikişle tespiti şeklinde ameliyatlar var. Siz de cerrahi gerekli mi bunu muayene ile değerlendirmek gerekli.)

Sual: Doktor gömük penis ameliyatlarını SGK kapsamında devlet karşılıyor mu?

CEVAP

Üroloji Doktoru Murad Çeltik’in cevabı:( Devlet veya fakülte hastanesine giderseniz karşılar fakat özele giderseniz ücret ödersiniz.)

Sual: Son 8 senedir gömük penis rahatsızlığı çekiyorum. Boyum 1.87 kilom 120. 8 sene öncesinde 105kg.dım. Aynı zamanda bipolar rahatsızlığım var. Depresyonda iken peniste gömülme artıyor ve aşırı derecede rahatsız ediyor. Bu rahatsızlığın çaresi/çareleri nedir?

CEVAP

Üroloji Doktoru Ali Nejat Eğilmez’in cevabı:( Kilo verirseniz probleminiz çözülür.)

Sual: 10 yaşındaki oğlum geçen sene sünnet oldu. 45 kg ve gömük penis problemi yaşıyoruz. Şu anda ameliyat olmalı mı yoksa ergenliğe kadar beklemeli miyiz?

CEVAP

Üroloji Doktoru Tarkan Soygür’ün cevabı:( Merhaba, görüp ne boyutta bir sorun olduğunu anlamadan kesin bir yorum yapamam ama genelde ergenliğe bu kadar yakın yaşlara gelince, beklemek daha tercih ettiğimiz bir uygulamadır.)

Sual: 4 yaşında oğlum var ve gömülü penis dediler pipisi için bir ilaç tedavisi yada herhangi bir yöntem var mıdır acaba. Bu durumda sünnet olabilirmiş ileri yaşlarda herhangi bir sorunla karşılaşılır Mı oğlum?

CEVAP

Üroloji Doktoru Tuğrul Türker’in cevabı:( Gömük penis kilo ile alakalıdır. Sünnet olabilir. Kilo verince normale döner başka bir tedavi yoktur. )

Not:Bu makalede geçen doktorlara sorulan soru ve cevaplar doktorlarsitesi web sitesinden alınmıştır.

1 yorum
  1. SERDAR akbaş diyor

    Hocam oğlum sünnet olduktan sonra. Pipisi sanki hiç yok gibi. Sanki sünnet eden doktor fazla deriyi aldı sanırım ne yapmalıyız. Yaşın 12 ameliyat yada başka bir operasyon varmı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.