Sünnet Olan Çocuğun Pipisi Şişerse Ne Yapılmalı Sünnetten Sonra Şişlik

Sünnet Sonrası Şişlik Olur mu Ne Zaman İner Geçer?

2 7.628

Sünnetten Sonra Pipinin Şişmesi Neden Olur?

Sünnet sonrası şişlik ve kızarıklık beklenen ve normal bir durumdur. Sünnet sonrası şişlik 1 hafta ile 1 ay arasında geçmesi beklenir. Ancak bazen bu şişlik enfeksiyondan, iltihaptan da kaynaklanabilir. Böyle bir durumda doktor antibiyotik tedavisi uygular. Sünnet olan çocuğun pipisi şişerse ve bu durum uzun süre geçmezse Üroloji doktoruna gidilmelidir. Makalemizde sünnet sonrası şişlik ile ilgili doktorlara sorulan sorular ve cevaplara yer verdik.

Sual: Sünnet olan oğlumun 3. Günü pipisinin kenarları çok şiş normal midir acaba? Nasıl ya da ne zaman inecek ne yapmam lazım.

CEVAP

Üroloji Doktoru Bilal Günaydın’ın cevabı:( Sünnet sonrası şişlik ilk 1 hafta hatta 1 aya kadar olabilir. ancak pipide aşırı bir morarma ve renk değişikliği olursa mutlaka doktora başvurmanızı öneririm)

Sual: Doktor bey benim 8 yaşında oğlum 3 gün önce sünnet oldu fakat şişliği var ne yapabilirim bugünkü muaynesinde doktor bir şey olmaz dedi ama içim hiç rahat değil.

CEVAP

Üroloji Doktoru Haluk Kulaksızoğlu’nun cevabı:( Ödemin sünnet sonrası geçmesi genellikle 1 hafta-10 gün arasında olabilir)

Sual: 7 yaşında 1 ay önce sünnet yaptık penisinde sağ tarafında şişlik inmedi ayrıca penisi devamlı içeri kaçıyor oğlum bu yüzden çok korkuyor Sünnetçi masaj yaparsanız geçer diyor Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP

Çocuk Cerrahisi Dr. Abdülkerim Temiz’in cevabı:( Muayene etmek lazım. Sünnet sonrası peniste ödem olur. Bunun geçmesi zaman alabilir. Her kişide süre farklı olabilmektedir. İçeri kaçması için öncelikle muayene etmek gerekir.)

Sual: Oğlum 8 yaşında 1 hafta önce sünnet oldu. Pipisinde ödem oluşmuştu zamanla düzeleceği söylendi. Şuan şişlik devam ediyor normal mi? Ayrıca testislerinden biri diğerine göre daha büyük ve sert buda sünnetten sonra fark edildi. Sünnet ile ilgili ödemden kaynaklı olabilir mi?

CEVAP

Çocuk Cerrahisi Dr. Osman Karakuş’un cevabı:( Merhaba sünnet sonrası ödem olabilir ve 1-2 haftada tamamen düzelir. Ancak testislerde olan boyut farkı için muayene yapılmadan yorum yapmak zor. Muayene ettirmenizde fayda var)

Sual: 6 gün önce oğlum sünnet oldu ve pipisinin kenarı şişti ve akıyor ne yapmam gerek normal midir tendirdiyotla pansuman yapılabilir mi?

CEVAP

Enfeksiyon Hastalıkları Dr. Engin Seberin cevabı:(Sünnet olmuş kişilerin sünnet yerinde ve çevresinde 1 hafta 10 güne kadar şişlik (ödem ) olabilir. Az miktarda kanlı -seröz sızıntı olabilir. Akıntı iltihap şeklinde ve ateşte varsa bir hekime gösteriniz tedavi gerekebilir. Normalde antiseptik pansumanlarla iyileşme olmaktadır.)

Sual: Oğlum yaklaşık 8 ay önce sünnet oldu ama dikiş yerinin üstünde şişlik ve kızarıklık var ne yapabilirim acaba?

CEVAP

Çocuk Doktoru Tarkan Soygür’ün cevabı:( Merhaba görüp muayene etmeden kesin bir yorum yapamam maalesef ama çok önemli bir sorun olduğunu düşünüyorum. Bir uzmana muayene ettirebilirseniz çok muhtemelen bir krem tedavisi önerecektir.)

Sual: Oğlum 12 aylıkken sünnet oldu. Şu anda 18 aylık.Dikiş yerleri hala kızarık ve şiş bir görüntü var.Yani şöyle anlatayım dikiş yerleri düzgün durmuyor kızarık ve derisi kabarık gibi duruyor.Ama idrar yaparken falan hiçbir sıkıntısı eğrilik falan yok. Büyüdükçe düzelir mi yada bu bir sünnet hatası mıdır?

CEVAP

Çocuk Doktoru Tarkan Soygür’ün cevabı:( Görmeden bir şey söylemem doğru olmaz. Ancak sanırım sünnetin dikiş kısmında estetik açıdan sorun var gibi duruyor. Bunların önemli bir kısmı zamanla azalacaktır. Ama değişiklik olmazsa küçük çapta bir müdahale gerekebilir)

Sual: hocam 5 aylık bir oğlum var.2 ay önce sünnet oldu. Sünnet sonrası penisteki genel şişlik hiç geçmedi. Şuan ise deri kısmı penis başına yapışmış durumda. Biz elle ileri geri hareket ettirerek açamadık. Çok kötü bi görüntü var sanki hiç sünnet olmamış gibi. Bu yapışıklık nasıl geçer şişlik nasıl geçer. Normal bir insan pipisine nasıl kavuşuruz ?

CEVAP

Üroloji Doktoru Ahmet Hakan Haliloğlu’nun cevabı:( Bu ve benzeri sünnet yapışıklıkları genellikle sağlık açısından bir probleme neden olmamakla birlikte, maalesef görünüm nedeni ile tekrar sünnet benzeri bir operasyona ihtiyaç doğurur. Aciliyeti olmayan bu işlemin ne zaman yapılması gerektiği üroloji doktorunun muayenesi sonrası kararlaştırılır. )

Not: Makalede geçen soru cevapları doktorlarsitesi web sitesinden alınmıştır.

2 Yorumlar
  1. Bursezay diyor

    Merhaba
    6yasındakş oğlum 1 aydan uzun bir süre önce lokal anestezi ile sünnet oldu fakat sağ tarafı can simşdi gibi şişik kaldı arada acıdığını da söylüyor. Sünneti yapan doktor çok yapışıktı temzlemek zor oldu, zamanla geçecek diyor fakat benim içim hiö rahat değil..

  2. Aylin diyor

    Hocam 5 yaşında oğlum sünnet oldu 6 gün oldu kızarıklık şişlik var şişlik yukarı kısımda sulu ne zamana kadar geçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.